Site sol SGS 211
DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (MAN 100)

3. Lojistik Eğitim Standartları Çalıştayı Mersin’de Yapıldı

3. Lojistik Eğitim Standartları Çalıştayı Mersin’de Yapıldı

3. Lojistik Eğitim Standartları Çalıştay'ı 7-8 Nisan tarihleri arasında Mersin'de gerçekleştirildi. İlki 9-10 Eylül 2017 tarihlerinde Dumlupınar Üniversitesi / Kütahya’da yapılan çalıştayların ikincisi 27-28 Ocak 2018 tarihlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesi / Konya’da yaplmıştı. Söz konusu çalışmalar sırasında Mesleki Yeterlik Kurumu tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan sektörümüz ile ilgili Ulusal Meslek Standartları da dikkate alınmakta, böylece sektör temsilcileri tarafından hazırlanan meslek standartları ile yükseköğretim arasında sağlıklı bir bağ kurulmaya çalışılmakta ve tüm çalışmaların dokümantasyonunda Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği’ne uygun hareket ediliyor. 

Son olarak 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirilen 3’üncü Çalıştay da çok başarılı bir şekilde tamamlandı. İlk gün öğleden önce Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Cemal Altan’ın hoş geldiniz konuşması ile başlayan Çalıştay’da LODER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş’ın “Lojistik Mesleği ve Eğitimi” konulu brifinginin ardından Pîrî Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Barbaros Büyüksağnak “Lojistik Eğitim Standartları” başlıklı sunumunda katılımcılara çalışmaların güncel durumuna ilişkin bilgi verdi. 

Ardından düzenlenen “Mersin Lojistik ve Eğitim Paneli” nde Mersin’deki sektör temsilcileri ile eğitim dünyası bir araya gelmiş oldu. Panelde sırasıyla LODER Başkanı Prof. Mehmet Tanyaş,  Mersin DTO Genel Sekreter Yrd. Halil Delibaş, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Koral Karşılıklı, MIP Operasyon Müdürü Burçin Erkut ve UND Yönetim Kurulu Üyesi Rıdvan Arıç konuşmacı olarak görüşlerini sundu ve sorulan sorulara cevaplar verildi.

Sektör paydaşları oturumumda; Öğrenci Temsilcisi Tolgay Özdemir, Türkiye çapında lojistik kulüpleri ile beraber gerçekleştirdiği Fakülte ve Meslek Yüksekokulu Lojistik öğrencilerini kapsayan bir anket araştırmasının sonuçlarını sundu. Daha sonra Atako Lojistik Genel Müdürü Selma Çağlar, Nokta Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Gökten, MSC Gemi Acentalığı İnsan Kaynakları İşe Alım Yöneticisi Ferit Avcı, GAP Pazarlama Dış Ticaret ve Lojistik Müdürü Fatih Kemal Barış, Yönetim Danışmanı Engin Koban, Today &Tomorrow Şirket Yöneticisi Emel Gelincik ve Tatlog Operasyon Müdürü Bora Güner lojistik mezunlardan bekledikleri bilgi, beceri ve yetkinlikleri belirttiler.

Öğleden sonra ve Pazar günü Suphi Öner Öğretmenevi Mut, Aydıncık ve Tarsus salonlarında yapılan çalışmalarda ise akademisyen ve paydaşlar önce sektör beklentilerinin lojistik program çıktılarına ve ders planlarına etkileri ve sonra ders izlekleri üzerinde çalışmalarını sürdürdüler. LES-IV Çalıştayı’nın Eylül ayı içinde Kayseri’de Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı. Yine belirlenecek bir tarihte Mersin’de “Eğitimcilerin Eğitimi” çalışmaları yapılması planlanmakta. Ayrıca eksik kalan ders izleklerinin tamamlanmasının ardından planlı faaliyetler şu şekilde belirlendi:

-Eğitimci Niteliklerinin Belirlenmesi ve Eğitimci Eğitimi

-Eğitim Ortamının Belirlenmesi (Laboratuvar, vd.)

-Referans Ders Kitaplarının Ortaklaşa Yazılması

-Kritik Başarı Etmenlerinin Belirlenmesi

-Program Performans Ölçüm Sisteminin Oluşturulması

-Denetim ve Raporlama Sisteminin Oluşturulması

3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında LODER ve Uludağ Üniversitesi ortaklığı ile Merinos AKKM-Bursa’da düzenlenecek olan 7’nci Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi (ULTZK 2018) kapsamında ilk gün “Lojistik Eğitimi Standartları” konulu panelde projenin iki yıl içinde geçirdiği evreler ve geldiği nokta tüm boyutlarıyla masaya yatırılacak.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık