DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

“DAF Yeni XF ve CF’i kullanan da satın alan da memnun kalacak!”

“DAF Yeni XF ve CF’i kullanan da satın alan da memnun kalacak!”

DAF’ın Yeni XF ve CF kamyonları Hollanda’nın Valkenburg şehrinde gerçekleştirilen bir organizasyonla Türk gazetecilere tanıtıldı. Aralarında www.yesillojistikciler.com Yayın Yönetmeni Şenel Özdemir’in de bulunduğu gazeteciler DAF’ın Yeni XF ve CF kamyonlarını test etme imkanı buldular.

Organizasyonun ilk günü DAF Test Müdürü Raoul Wijnands Yeni XF ve CF hakkında bilgi verdi. Yeni XF ve CF’in en öne çıkan özelliği; motor teknolojisindeki ilerlemeler, yeni tahrik hatları ve aerodinamik optimizasyonlar sayesinde yüzde 7'ye kadar daha düşük yakıt tüketimi elde ediliyor. Yeni DAF Connect filo yönetim sistemi sayesinde daha da büyük verimlilik artışları sağlanabiliyor. Yeni nesil CF ve XF modellerinde ayrıca daha yüksek taşıma kapasitesi (100 kg. kadar ek yük imkanı) için daha düşük ağırlık ve en yüksek sürücü konforu ve en çekici görünüm için güncellenmiş iç ve dış tasarım gibi özellikler bulunuyor. Yeni XF ve CF müşterilerine en düşük işletme maliyeti ve en yüksek kullanım süresini sunuyor. ‘Sahibini memnun edecek, sürücülerin hayallerini süsleyecek kamyon’ olarak tanıtılan Yeni XF ve CF’in seri üretimine 2017 yazında başlanacağı belirtildi.

DAF TRUCKS TÜRKİYE MÜDÜRÜ GREGOR VAN DER MARK: “YENİ XF VE CF KULLANAN MÜŞTERİLERİMİZİN YAKIT GİDERLERİ AZALACAK”

DAF Trucks Türkiye Müdürü Gregor Van Der Mark, Yeni XF ve CF ile ilgili Türk gazetecilere bir değerlendirme yaptı. Yeni XF ve CF yüzde 7 daha az yakıt tükettiğini hatırlatan Gregor Van Der Mark, Türkiye’deki taşımacılar için yakıt tüketiminin çok önemli olduğunu Yeni XF ve CF kullanan müşterilerinin yakıt giderlerinin azalacağını vurguladı. Türk lojistikçilerinin en önemli gider kalemlerinden birini yakıtın oluşturduğunun altını çizen Gregor Van Der Mark, DAF’ın yüzde 7 daha az yakıt tüketen Yeni XF ve CF araçlarının yapılan pazar araştırmaları sonucunda geliştirildiğini kaydetti.

“TOPLAM ALIM MALİYETİ EN DÜŞÜK ARAÇ”

Yeni XF ve CF’in geliştirilirken sürücü beklentilerinin ve müşteri taleplerinin dikkate alındığını anlatan Gregor, sürücü kabininin daha geniş, sessiz ve konforlu olduğunu sözlerine ekledi. Tüm bu çalışmalar sonucunda DAF’ın toplam alım maliyeti en düşük aracı ortaya çıkarttığını ifade eden Gregor, DAF olarak yeni modellerin tümünü Türkiye pazarına sunacaklarını söyledi. Türkiye pazarına önce XF ve CF modellerini daha sonra ise diğer DAF modellerini getireceklerini anlatan Gregor, “DAF araçlarımızı kullanan da satın alan da memnun kalacak. Yakıt tüketimi düşük, yüksek verimlilik sunan araçlarımız sürücülere de yüksek sürüş konforu ve dinlenme imkanı sunuyor. Sürücü bir otelde dinleniyor gibi araçta dinlenebilecek” dedi.

YENİ CF ve XF’İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

 • Yüzde 7 daha düşük yakıt tüketimi

•PACCAR MX-11 ve MX-13 motor yenilikleri o Yeni verimli TraXon otomatikleştirilmiş şanzıman

• Daha hızlı oranları olan, yeni, yüksek verimli arka dingiller

• Gelişmiş güç aktarma sistemi yazılım özellikleri o Aerodinamik optimizasyonlar

• Daha yüksek taşıma kapasitesi için 100 kg'a kadar daha hafif

• Yeni kompakt Egzoz Son İşlem Sistemi

• Maksimum çalışma süresi o 200.000 km'ye varan servis aralıkları

• Birinci sınıf kasa yapımcılarının dostu

• En yüksek taşıma verimi için DAF Connect filo yönetim sistemi

Yeni XF ve CF daha yüksek yakıt tasarrufu, düşük devirlerde daha fazla güç ve tork elde ediyor. Sınıfındaki en yüksek yakıt tasarrufu, diğer özelliklerin yanı sıra motor, egzoz son işlem sistemi, şanzıman ve arka dingiller arasında en iyi etkileşimi sağlayan tamamen entegre ve yenilikçi tahrik hattı ile elde ediliyor. En düşük toplam maliyet için, her damla yakıttan en iyi performansı elde etmek amacıyla yapılabilecek her şey yapılmış ve bu DAF Transport Efficiency felsefesi ile tamamen uyum bir halde sunuluyor.

EN DÜŞÜK YAKIT TÜKETİM DEĞERLERİNİ ELDE ETMEK İÇİN

PACCAR MX motorları; hava yönetimi, yeni ve daha da verimli bir turbo şarj, yeni bir EGR sistemi ve yeni bir valf çalıştırma sistemi kullanarak daha da geliştirildi. Daha yüksek sıkıştırma oranı ile yeni pistonlar, enjektörler ve enjeksiyon stratejileri olan yeni bir yanma sistemi geliştirilerek, ısıl verim artırıldı. En düşük yakıt tüketim değerlerini elde etmek için, en yüksek mekanik verimliliği sağlamak amacıyla, yeni yüksek verimli değişken devirli soğutma, direksiyon ve yağ pompaları kullanıldı. Yeni tahrik hatlarını geliştirirken dikkate alınan önemli ilkelerden biri, sınıfındaki en iyi yakıt tasarrufu sağlamak için motor devrini düşürmekti. Motorun devrini düşürmek için PACCAR MX-11 ve MX-13 motorların maksimum tork değeri büyük oranda düşürüldü ve 900 dev/dak'dan itibaren elde edilebiliyor. Ürün portföyünün en güçlü üyesi olan 390 kW/530 hp PACCAR MX-13 motor, 1000 dev/dak'da 2600 Nm tork üretiyor. Standart olarak verimli TraXon şanzıman en yeni nesil TraXon otomatikleştirilmiş şanzımanlar, yeni CF ve XF serisinde standart olarak sunuluyor.

DAHA DA HIZLI VİTES BÜYÜTME KABİLİYETİ

12 vitesli model standart ve 16 vitesli model isteğe bağlı olarak alınabilir. Daha düşük sürtünme kayıpları, daha da hızlı vites büyütme kabiliyeti ve EcoRoll'un kapsamlı olarak kullanımı ile en düşük yakıt tüketimi elde ediliyor. Sessiz ve sarsıntısız çalışma ve hassas debriyaj çalışması da sürücü konforunu artırıyor. Şanzıman devir aralığının genişletilmesi, daha hızlı tahrik hatları kullanıldığında bile mükemmel manevra kabiliyeti sağlıyor.

YÜKSEK VERİMLİ ARKA DİNGİL TASARIMLARI

Arka dingil tasarımları daha da geliştirildi ve tahrik hattı özelliklerine bağlı olarak yalnızca 1000 - 1040 dev/dak'da 85 km/saat seyir hızlarında 2,05:1'e kadar devir düşürme imkânı var. Yeni nesil arka dingil diferansiyellerinde tamamen yeni bir mahruti dişli ve pinyon tasarımı bulunuyor. Son derece düşük gürültü seviyeleri ile en yüksek dayanıklılık ve verimlilik amaçlandı. En yeni teknolojilerin kullanıldığı taşlama işlemini içeren yeni üretim yöntemi, bunun elde edilmesinde büyük rol oynandı. Arka dingillerde düşük viskoziteli yağlar ve daha düşük yağ seviyelerinin kullanılması ve düşük sürtünmeli poyra rulmanları da yüksek yakıt verimliliğine katkıda bulunuyor.

YAZILIM

Gelişmiş güç aktarma sistemi yazılım özellikleri Yeni CF ve XF tamamen yeni bir elektrik ve elektronik yapıya sahip. Özel bir tahrik hattı entegrasyonuna ayrılmış yeni bir araç kontrol ünitesi eklendi. Bu ünitede Dynamic Cruise (Dinamik Seyir) gibi gelişmiş EcoRoll ve Hız Sabitleyici işlevleri buunuyor. Bu yeni özellik, hız sabitleyici sistemini farklı sürüş koşullarına göre uyarlıyor. Tahmini Hız Sabitleyici ve EcoRoll'un daha da entegre hale getirilmesi sayesinde PCC, artık yokuş yukarı çıkarken EcoRoll'u daha erken bir aşamada (her iki teknoloji de hız kaybına neden olacak sınırlı bir aralıkta araç kütlesi ve hızının aracı tepenin üzerinden çıkarmaya yeteceğini hesapladığında (vites boştayken)) etkinleştirebiliyor.

PACCAR MOTOR FRENİ PERFORMANSI

Motor performansının yanı sıra, PACCAR motor freninin performansı da geliştirildi. PACCAR MX-11 motorun maksimum frenleme gücü 320 kW’tan 340 kW gibi çok büyük bir değere çıkarıldı. Dahası, 1000 ile 1500 dev/dak'daki frenleme kuvveti yüzde 20 artırıldı. MX-13'ün maksimum frenleme gücü 360 kW üzerindedir ve önemli bir aralık olan 1200 - 1500 dev/dak arasında frenleme gücü yüzde 30'a kadar arttı. Düşük devirlerdeki etkileyici frenleme gücü sayesinde daha az vites değiştirmek gerekiyor ve sürücü konforu da mükemmel PACCAR Motor Freninin performansından yararlanıyor. Mümkün olan en düşük yakıt tüketimini elde etmek için araç aerodinamik özellikleri CF ve XF'teki yeni güneşlik ile geliştiriliyor. Ayrıca yeni XF'te kamyon çevresinde, motor bölmesine kadar ve motor bölmesi de dâhil olmak üzere en iyi aerodinamik özellikleri sağlamak için ızgaranın arkasında tekerlek davlumbazı uzantıları ve akış kılavuzları var. Yeni ızgaradaki kapatma parçaları sürtünmeyi azaltır ve mümkün olan en iyi aerodinamik özelliği sağlamak için kabin ile şasi arasında yeni boşluk kapatma parçaları mevcut.

MAKSİMUM ÇALIŞMA SÜRESİ VE SERVİS ARALIĞI

Maksimum çalışma süresi Yeni DAF CF ve XF'in servis aralıkları 150.000'den 200.000 kilometreye çıkarılabilir. Kül temizleme aralığı 500.000 kilometreye kadar uzayabilir ve bu da müşteri için maksimum kullanım süresi sağlıyor. Şasinin arka ucundaki yeni tasarım örneğin yük kapakları ve kasalı konteynır ve vinç plakalarının hazırlanmış montaj plakalarının kolayca takılabilmesini sağlar ve gelişmiş Kasa Bağlantı Yöntemi en kısa yapılandırma süresini sağlıyor.

DAF CONNECT FİLO YÖNETİM SİSTEMİ

DAF Connect, operatöre araçlarının ve sürücülerinin performansı hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlamaktadır ve isteğe bağlı olarak alınabilen bir yenilikçi filo yönetim sistemidir. Aracın konumu, yakıt tüketimi, toplam kilometresi, filo kullanım oranı ve rölanti süresi hakkındaki bilgiler, müşterilerin ihtiyaçlarına göre yapılandırılabilen çevrimiçi panoda açık bir şekilde gösterilir. Kullanıcı dostu pano, filodaki araçları ve sürücüleri karşılaştıran güncel ve eski verileri içeren kapsamlı yakıt raporları sunacak şekilde yapılandırılabilir. Gerçek Zamanlı Filo Görünümü özelliği, filonun konumu hakkında gereken tüm bilgileri sağlayarak araç ve sürücü için kat edilen mesafeler, rotalar ve sürüş süresi de dâhil olmak üzere en iyi planlamanın yapılmasını sağlar. Operatörler hız, rota, konum ve yakıt tüketimi gibi değerlerde sapma olduğunda otomatik tanımlanan uyarılar alarak filo performansını hemen artırabilir. DAF Connect, araç kullanım oranını en iyi seviyeye getirirken işletim maliyetini düşürür ve lojistik verimliliği artırır. DAF Connect ayrıca taşıma operatörünün onarım ve bakım programlarını en verimli şekilde planlamasını ve DAF Connect'i kullanarak DAF tarafından verilen özel danışmanlık hizmetinden yararlanmasını da sağlar.

SÜRÜCÜLERİN HAYALLERİNİ SÜSLER

Yeni CF ve XF: Sürücülerin Hayallerini Süsler Yeni CF ve XF mükemmel erişim imkânları, mükemmel iç hacimleri (XF Super Space Cab 12,6 m3 üzerindeki toplam hacmi ile en ferah kabindir) ve konfor, kullanım kolaylığı, çekicilik ve güvenliği artıran yeni teknolojileri ile sürücü konforu alanında hala bir standarttır.

 • Yeni iç döşeme

• Yeni Sıcaklık ve Klima Kontrolü (HVAC)

• Yeni Exclusive Line

• Geliştirilmiş gösterge paneli ve pano yerleşimi

• Tak ve çalıştır tipte sürücü tercih anahtarları Yeni DAF CF ve XF'in içine girdiğiniz anda en yüksek kalite ve sürücü konforu ile karşılaşırsınız. Pano, koltuklar, perdeler, minderler ve yan ve arka duvarlardaki yeni, sıcak ve şık renkler iç mekâna harika bir görünüm kazandırır ve her sürücünün kendini lüks ve konfor içinde hissetmesini sağlar. Pano ve arka duvardaki XF piyano siyah süslemeler, iç mekâna ekstra bir dokunuş verir.

KLİMA

Yeni sıcaklık ve klima kontrolü Yeni DAF CF ve XF'te sürücünün son derece kolay bir şekilde çalıştırabileceği tamamen yeni, otomatik sıcaklık ve klima kontrol sistemi (HVAC) bulunmaktadır. Sistem ayrıca en yüksek yakıt tasarrufunu da sunar. Bunun nedeni, yeni akıllı kontrollü klima sisteminin maksimum soğuk ve sıcak havayı karıştırmak yerine yalnızca istenen sıcaklığa erişmek için gereken miktarda hava soğutarak daha az enerji tüketmesidir. Gereksiz hava soğutmayı engellemek için evaporatör de akıllı bir şekilde kontrol edilir. Molalarda veya geceleri kabini ısıtmak için yeni tam otomatik HVAC kontrol sistemi motordan artan ısıyı kullanır, yakıt tasarrufunu artırır. En yüksek sürücü konforu için yeni sıcaklık ve klima kontrol sistemleri yeni sıcaklık ekranı olan yeni arka duvar panelini kullanarak da çalıştırılabilir.

LÜKS KONFORUN GELEBİLECEĞİ SON NOKTA

Yeni Exclusive Line Lüks ve konforun gelebileceği en son nokta, yeni CF ve XF için sunulan yeni Exclusive Line'dır. En yüksek donanım seviyesi olan Exclusive Line konyak renkli gösterge panosu, kapı panelleri (XF) ve deri koltuklar ile şık ve parlak havalandırma çıkışları ile öne çıkar. Lüks CF ve XF modellerinde deri direksiyon simidi standart olarak sunulur.

SÜRÜCÜ BİLGİLERİ VE KULLANIM KOLAYLIĞI

Gelişmiş Sürücü Bilgileri ve kullanım kolaylığı Daha çağdaş ve çekici bir görünüm ile okuma kolaylığı için gösterge paneli yeni yazı tipi ile yeniden tasarlanmıştır. Sürücü Bilgi Paneli gibi işlevler geliştirilmiştir ve sürücüye kalan sürüş ve dinlenme sürelerini göstermek için bir takograf sayacı vardır. Bu özellik ve sürücünün panodaki anahtarları isteğine göre yerleştirebilmesini sağlayan sürücü tarafından ayarlanabilir anahtarlar (MUX), konfor ve verimliliği artırır. MUX anahtarları aynı zamanda üstyapının çalışması ile ilgili ek işlevlerin veya soğutma cihazı ve vinç ayağı destekleri gibi bileşenlerin en iyi şekilde yerleştirilebilmesini sağlar. Sürücüler panonun orta kısmındaki yeni iç aydınlatma anahtarından yararlanır. Böylece DAF'ın mükemmel kayar masası ve benzersiz depolama alanı da etkilenmemiş olur. Yeni iç aydınlatma anahtarı "gece sürüşü" ve "dinlenme" modları için ışığı kısma imkânı ile kullanım kolaylığı sunar. Hızla ilgili tüm işlevler (hız sabitleyici, tahmini hız sabitleyici ve uyarlanabilir hız sabitleyici dâhil) artık direksiyonun sağ tarafında mükemmel ve mantıksal bir şekilde gruplar haline getirilmiştir ve mükemmel bir insan-makine arabirimi elde edildi. 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık