Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ford Otosan, satış gelirlerini 18 Milyar TL’ye yükseltti

Ford Otosan, 2016 yılı cirosunu bir önceki seneye göre yüzde 9 artarak 18 Milyar TL’ye yükseltti. Türkiye ticari araç üretiminin yüzde 62’si, ihracatının ise yüzde 65’ini gerçekleştiren Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2016 yılında da Ford Avrupa’yı ticari araç liderliğine taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “2016 yılında Ford Otosan olarak üretime ve değer katmaya odaklandık. İç pazarda ticari araçlarda güçlü ürünlerimizle liderliğimizi sürdürdük, yılı güçlü finansal sonuçlarla tamamladık. Önümüzdeki dönemde de, dijital dönüşüm ve inovasyon odağıyla çalışmalarımıza şevkle devam edeceğiz.” dedi.

Ford Otosan, satış gelirlerini 18 Milyar TL’ye yükseltti
Bu içerik 552 kez okundu.

Ford Otosan, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Ford Otosan, 2015 yılında elde ettiği ihracat liderliğine 2016 yılında da devam etti. Toplam satış adetlerinin yüzde 2 daraldığı 2016 yılında satış gelirleri olumlu satış miksi, fiyatlama politikası ve güçlü ihracat sayesinde yüzde 9 artarak 18 Milyar TL. olan Ford Otosan’ın ihracat gelirleri yüzde 15 artarak 12 Milyar TL oldu. Yurtiçi satış gelirleri 6 Milyar TL olan Ford Otosan, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 955 Milyon TL net kâr elde etti.

Ford Otosan, 333 bin 749 adetle Türkiye ticari araç üretiminin yüzde 62’sini, 257 bin 246  adetle ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştirdi. Zorlu bir yıl olan 2016’da kapasite kullanım oranını yüzde 80 seviyesinde korudu.

Ford Otosan’ın ticari araç liderliği 2016 yılında da, yüzde 30 pazar payıyla devam etti. Türk mühendisliğinin gururu Ford Courier ise pazara sunulduğu günden bu yana elde ettiği başarısını sürdürerek yine yılın en çok satan hafif ticari araç modeli oldu. Ford Otosan, toplam otomotiv pazarında 2016’yı 3. sırada kapadı.

Avrupa ticari araç pazarı  2016 yılında yüzde 12 büyürken, Ford Avrupa ise yüzde 13,2 pazar payıyla liderliğini sürdürdü. Ford’un önümüzdeki dönemde liderliğini sürdürme hedefi ve Avrupa’da satılan Transit araç gamının yüzde 81’inin Ford Otosan tarafından üretilmesi, şirketi bu büyümeden en fazla faydalanacak konuma getirdi.

HAYDAR YENİGÜN: “DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE İNOVASYON ODAĞIYLA ÇALIŞMALARIMIZA ŞEVKLE DEVAM EDECEĞİZ

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şirketin 2016 yılı sonuçlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir yol olduğunun bilincindeyiz ve ülkemiz için artan oranda katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Kur hareketliliği, ÖTV ve toplumsal gelişmelerden dolayı zor bir dönemden geçilen 2016 yılında, Ford Otosan olarak üretime ve değer katmaya odaklandık. İç pazarda ticari araçlarda kârlı büyüme stratejimiz ve güçlü ürünlerimizle liderliğimizi sürdürdük, sonuç olarak yılı güçlü finansal sonuçlarla tamamladık. 2016 yılında Ford Otosan açısından başardığımız önemli dönüm noktalarından biri de; Türk mühendisliğinin gururu, fikri ve sınai hakları yüzde yüz Ford Otosan’a ait olan Ecotorq motorumuzu hattan indirmek oldu. Yeni Ford Trucks kamyon ve çekicilerimizi pazara sunduk ve ağır ticari araç pazarında  tarihimizdeki en yüksek pazar payını elde ettik. Önümüzdeki dönemde de, ‘Türkiye'nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi’ olma vizyonumuz doğrultusunda dijital dönüşüm ve inovasyon odağıyla çalışmalarımıza şevkle devam edeceğiz.”

Ford Otosan Haydar Yenigün Transit Ford Trucks Ecotorq
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lufthansa Cargo'dan başarılı partnerlerine ödül!
Lufthansa Cargo'dan başarılı partnerlerine ödül!
İşte Yeni DAF CF ve XF (Video Haber)
İşte Yeni DAF CF ve XF (Video Haber)