DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

Kordsa 3. Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Kordsa 3. Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Sabancı Holding iştiraki Kordsa’nın “geleceği güçlendirme” misyonunu yansıtan ve faaliyet gösterdiği pazarlardaki Ar-Ge çalışmalarını, bu çalışmaların çıktısı olan yenilikçi ürün, teknoloji ve prosesler ile tedarikçi ve müşteri ilişkileri ile çevre yönetimi kapsamında enerji emisyonu, atık ve su yönetimi ile biyolojik çeşitlilik konularında yapılan çalışmaları ayrıntılı olarak işleyen bu yılki Sürdürülebilirlik Raporu, Kordsa’nın yayımladığı üçüncü rapor olma özelliğini taşıyor.

Faaliyetlerini, 2014 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ışığında uluslararası standartlara uygun olarak yürüten Kordsa’nın hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu,   topluluğun global iş yapış anlayışını net bir şekilde yansıtırken, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışını da ortaya koyuyor. Rapor, sürdürülebilirlik anlamında öncelikli ve potansiyel alanların belirlenmesi, geleceğe yönelik stratejilerin oluşturulması için bir temel oluştururken, örnek uygulamalara da yer veriyor. Raporda; Kordsa’nın Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan 43 şirketin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edilmesine, “İş Güvenliği Deneyim Merkezi” ile sahalarda ulaşılan kazasız gün hedeflerine, “Yeşil Ürünler” programı kapsamında geliştirilen yenilikçi teknolojilere ve çevre yönetimi kapsamında yapılan çalışmalara yer verildi. Raporda ayrıca geleceğin güçlendirme teknolojilerini üretmek amacıyla kurulan ve üniversite-sanayii iş birliğinin Türkiye’deki ilk örneği olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin Bakanlık tarafından “Ar-Ge Merkezi” olarak onaylanması da yer alıyor.

Bugün her 3 otomobil lastiğinden 1'ini ve 3 uçak lastiğinden 2'sini güçlendiren Kordsa, mobiliteyi daha sürdürülebilir kılmak için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. Lastik güçlendirme teknolojileri ile  sürtünme direncini azaltan Kordsa, kompozit teknolojileri ile araçların daha hafif olmasını sağlıyor. Bu teknolojileri sayesinde sürdürülebilirlik için çok önemli olan yakıt tüketiminin azalmasını sağlıyor. Kordsa, daha güvenli, daha sağlıklı ve daha çevreci ürünler üretme konusunda Continental ile sektörün öncü işbirliklerinden birine imza attı. Kordsa, lastik kord bezi banyosunda kullanılan resorsinol ve formaldehit esaslı formüle alternatif olabilecek bir formül üstünde 2008’den beri çalışıyordu. Bu alandaki uzmanlık ve deneyimini Continental ile birleştirerek 80 yıldır kullanılan formülü çevre dostu bir formülle değiştirmeyi başardı. Kordsa, kimyasal yapıyı geliştirirken Continental de uygulama ile ilgili teknolojileri geliştiriyor. Kordsa’nın sadece 2016’da gerçekleştirdiği toplam 32 buluş ve başvurusunu yaptığı 103 patenti bulunuyor. Ar-Ge’yi ve inovasyonu iş süreçlerinin temeline koyan Kordsa, toplamda 458 patent başvurusu ve 150’ye yakın buluşuyla global güçlendirme pazarında inovasyon liderliğini devam ettiriyor.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık