DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

Lojistik Eğitiminde Standartlar Olmalı!

Lojistik Eğitiminde Standartlar Olmalı!

Prof.Dr.Mehmet Tanyaş’ın liderliğinde 2016 Haziran ayında başlatılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Daha önce bitirilen, referans program isimlerinin belirlenmesi, program kredi saatlerinin tespiti ve program çıktılarının belirlenmesi aşamalarının ardından ders içeriklerinin belirlenmesi maksadıyla yurdumuzun dört bir yanından çok sayıda öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve sektör temsilcisinin katılımıyla 9-10 Eylül 2017 tarihlerinde Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüs - Evliya Çelebi Yerleşkesinde ilk çalıştay düzenlendi.

Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Zafer Güven’in hoş geldiniz konuşması ile başlayan Çalıştay’da Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Barbaros Büyüksağnak “Lojistik Eğitiminde Standartlar Olmalı” başlıklı sunumunda katılımcılara güncel duruma ilişkin bilgi verdi.  Ardından UTİKAD Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve FIATA Onur Kurulu Üyesi Kosta Sandalcı bir konuşma yaparak çalışmanın sektör açısından önemine vurgu yaptı ve katılımcılara başarılar diledi.

Prof.Dr. Mehmet Tanyaş tarafından verilen “Lojistik Mesleği ve Eğitimi” konulu brifingin ardından Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören katılımcılara çalışmalarında başarılar dileyerek ve arzu edilmesi halinde önümüzdeki yıl içinde düzenlenecek benzer bir Çalıştay’a da ev sahipliği yapabileceklerini belirterek katılımcıları üniversitelerinde görmekten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Çalıştay öncesinde, Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ) "84-Ulaştırma Hizmetleri Alan Yeterlilikleri" ve MYK Ulusal Meslek Standartları ile Küresel FIATA Diploma Eğitimi dikkate alınarak her bir referans program için hazırlanan ve grup üyelerine puanlamaları için gönderilen "Program Çıktıları Listeleri" gelen puanlamalara göre büyükten küçüğe sıralanmış ve daha önce tespit edilen sayıda ortak program çıktısı belirlenmişti.  Çalıştay’ın “Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu program çıktılarının belirlenmesi” başlıklı 1. oturumunda bu listelerdeki çıktılar katılımcılar tarafından tek tek ve detaylı olarak tartışıldı ve yapılan önerilerle nihai hale getirildi.

Çalıştay’a Mesleki Yeterlilik Kurumu’nu temsilen Ankara’dan katılan Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı Uzman Yardımcıları Duygu Ergin Karaca ve Ceren Yılmaz  tarafından “Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlikleri” konusunda brifing verildi ve katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Ardından düzenlenen 2. oturum kapsamında; Çalıştay öncesinde gelen öneriler ve yapılan analizler dikkate alınarak her bir referans program için önerilen ders planları tamamlandı. Bu çalışmalar fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokulları için ayrı ayrı yapıldı.

İki gün süresince yapılan çalışmalarda Çalıştay öncesinde grup üyeleri tarafından hazırlanan ders izleklerinden sadece 3 tanesi görüşülerek tamamlanabildi. Daha önce 2018 Nisan ayı içinde bir Çalıştay yapılması planlanmışken sadece ders izleklerinin görüşüleceği ilave bir Çalıştay’ın 2018 Ocak ayı sonunda yine bir hafta sonu bizlere ev sahipliği yapacak bir üniversitede yapılması kararlaştırıldı.

Ocak ayında eksik kalan ders izleklerinin belirlenmesinin ardından planlı faaliyetlerimizi şu şekilde belirlendi:

  1. Eğitimci Niteliklerinin Belirlenmesi ve Eğitimci Eğitimi
  2. Eğitim Ortamının Belirlenmesi (Laboratuvar, vd.)
  3. Referans Ders Kitaplarının Ortaklaşa Yazılması
  4. Kritik Başarı Etmenlerinin Belirlenmesi
  5. Program Performans Ölçüm Sisteminin Oluşturulması
  6. Denetim ve Raporlama Sisteminin Oluşturulması

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık