Site sol MERCEDES 299
DAF 366
Renault Trucks (386)

Şehiriçine yönelik 4 aracını tanıttı, ‘Akıllı Ulaşım Teknolojileri’ ile öne çıktı

Şehiriçine yönelik 4 aracını tanıttı, ‘Akıllı Ulaşım Teknolojileri’ ile öne çıktı

İstanbul Kongre Merkezi’nde 1-3 Aralık arasında düzenlenen Transist Fuarı’nda TEMSA, kent içi ulaşıma yönelik Avenue iBUS, MD9 ElectriCITY, Opalin City, MD9 LE araçlarını ziyaretçilerle buluşturdu. Kent içi ulaşıma yönelik üretimini gerçekleştirdiği araçlarla fark yaratan TEMSA, Transist Fuarı’nda bu farkı 2 ödülün sahibi oldu. TEMSA, MD9 ElectriCITY aracıyla, Sürdürülebilirlik Ödülü’nü, STM işbirliğiyle akıllı şehirler için geliştirdiği, Büyük Veri ve Veri Bilimi Tabanlı Akıllı Otobüs Veri Analitiği Sistemi ile Verimlilik Ödülü’nü kazandı.

“MD9 ELECTRİCITY ARACIMIZ VE STM İLE İŞBİRLİĞİMİZ BİZİ MUTLU EDİYOR”

TEMSA standında düzenlenen basın toplantısında TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik konuşmasına, araç gelişimine yaptıkları yatırımların karşılığını hem pazar verileri hem de ödüllerle almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek başladı. Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yılki Transist Fuarı’nda yine sizlerle bir araya gelerek akıllı otobüs dönemini başlatan yeniliklerimizi ve Avenue iBUS aracımızı tanıtmıştık. Burada yaptığımız öncülük şimdi birçok belediyeye örnek oldu. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizi bugün mutlu eden diğer bir konu da MD9 ElectriCITY aracımız ve STM ile işbirliğimizle oluşturduğumuz ‘Akıllı Ulaşım Teknolojileri’ uygulamasına yönelik verilen ödüller oldu. MD9 ElectriCITY, Sürdürülebilirlik Ödülü, STM ile geliştirdiğimiz en son teknoloji ve tamamen milli veri analitiği ve yapay zeka uygulaması Verimlilik Ödülü aldı. Bizi bu ödüllere layık gören herkese teşekkür ediyorum. Bu gelişmeler bizlere, ülkemize ve müşterilerimize yeni katma değerler üretmeye yönelik çok büyük bir motivasyon sağlıyor. Bizi daha çok çalışmaya yönlendiriyor.”

TEMSA-STM İŞBİRLİĞİ

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) Genel Müdürü Davut Yılmaz da yaptığı konuşmada, “TEMSA ile 5 Eylül 2016 tarihinde imzaladığımız çerçeve sözleşmemiz kapsamındaki iş birliğimizin ilk ödülünü önemli bir etkinlikte almış olduk. TEMSA - STM ekipleri ile birlikte geliştirilen bu uygulama ile akıllı otobüslerdeki verilerden faydalanarak yapay zeka, derin öğrenme, makine öğrenmesi, istatistiksel yöntemler ve veri görselleştirme teknolojileri vasıtasıyla güvenlik, çevre, kazaların olmadan öngörülmesi, şoför hatalarının önlenmesi, yakıt tasarrufu, birçok alanda maliyetin azaltılması ve rota optimizasyonu yapılması sağlanacaktır. Örneğin; Milli akıllı otobüslerimiz geliştirilen uygulama ve yapay zeka teknolojisi ile seferde iken kendi sensörleri üzerinden toplandığı verileri analiz ederek arıza yapma olasılığını çok daha önceden tespit edecek ve en yakın servis istasyonuna bu bilgiyi daha oraya ulaşmadan göndererek adeta kendi kendini arızalanmadan tamir ettirecektir” diye konuştu.

AKILLI OTOBÜS DEVRİNİ BAŞLATAN TEMSA

Dinçer Çelik ve Davut Yılmaz’ın konuşmalarından sonra TEMSA İnovasyon ve Ürün Müdürü Mert Umut Özkaynak, TEMSA’nın Smart Mobility vizyonu, akıllı şehirler, TEMSA akıllı şehir platformu, araştırma alanları, Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş (STM) ile akıllı otobüs teknolojileri geliştirmek için yapılan işbirliğine yönelik bilgiler verdi. TEMSA Smart Mobility vizyonunun dijitalleşme, güvenlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik başlıklarında yürütüldüğüne dikkati çeken Özkaynak, “TEMSA geleceğin ulaşım standartlarının belirlenmesi amacıyla yönettiği çalışmalarını; ulaşım çözümleri üreten, yenilikçi ve girişimci, fark ve değer yaratan teknoloji şirketi olmak, vizyonu ile gerçekleştirecek” dedi.

AKILLI ŞEHİR İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ÇÖZÜMLER

Mert Umut Özkaynak, akıllı şehir platformunun ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirme amacıyla TEMSA’nın yoğun çalışmalar yürüttüğüne ve ürünler geliştirdiğine vurguladı. Özkaynak, TEMSA’nın bu doğrultuda akıllı otobüsü Avenue iBUS’ı, elektrikli otobüsleri Avenue EV’i ve MD9 ElectriCITY’yi ve STM ile işbirliği ile akıllı ulaşım teknolojileri uygulamalarını hayata geçirdiğini söyledi.        

Özkaynak’ın konuşmasından sonra TEMSA - STM tarafından geliştirilen yeni uygulama, Ar-Ge ekipleri tarafından tanıtıldı. Proje ekip liderleri TEMSA Şehiriçi Otobüs Müdürlüğü Elektrik Ekibi Yöneticisi Enis Aytar, STM Büyük Veri ve Siber Güvenlik Arge Grup Yöneticisi Dr. Mustafa Umut Demirezen, “Büyük Veri altyapıları ve Veri Bilimi teknikleri kullanılarak akıllı otobüslerden toplanan verilerin gerçek zamanlı ve offline yöntemler ile incelenerek, akıllı otobüslerin gerçek zamanlı performans takibi, en iyilenmesi (optimizasyon), yedek parçalarının yaşlanmalarına göre arıza yapmadan önceden tespitinin sağlanması, şoför davranışlarının modellenmesi, kazaların önlenmesi ve yolcu güvenliğinin artırılması konularında öngörüsel (predictive) modeller oluşturulmuştur” dedi.

> TEMSA'nın Transist'teki standını UlaştırmaDenizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da ziyaret etti. 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık