Advert
Advert
Advert
Advert

Turgut Erkeskin: “Lojistik hizmet ihracatında bir numaralı sektör haline gelecek”

Turgut Erkeskin: “Lojistik hizmet ihracatında bir numaralı sektör haline gelecek”
Bu içerik 1130 kez okundu.

Pegasus Kargo”nun bu yıl 6.’sını düzenlediği “Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Konferansı” Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Çakabey Denizfeneri Konferans Salonu’nunda gerçekleştirildi. Konferansın ilk oturumanda konuşan UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin şunları söyledi: “Bu konferansı düzenleyen Pegasus’a çok teşekkür ediyoruz. Sayın Aydın Alpa’ya çok teşekkür ediyorum. Lojistik sektörü çok gelişen dinamik bir sektör. Örneğin Almanya’da en büyük sektör lojistik sektörü. Bunun nedeni son yıllarda lojistiğin tanımının genişlemesi. Lojistik artık üretimin içine girip, üretim yapan bir sektör haline geldi. Gelişmiş ülkelerde durum böyle. Türkiye’de henüz durum bu şekilde değil. Katma değerli hizmetler lojistiğin içine yeni yeni girmeye başlıyor. Türkiye’de lojistik sektöründe derinleşme yeni yeni oluyor. Bu derinleşme olduğunda lojistik sektörü hizmet sektöründe bir numara olacaktır. Hizmet ihracatında Türkiye’de bir numara şu an turizm. Ancak lojistik sektörü alacağı teşviklerle hizmet ihracatında bir numaralı sektör haline gelecek.

Lojistikte hızlı, güvenilir, ucuz hizmet sunmak ve inovatif olabilmek lojistikte en önemli unsurları oluşturuyor. Globalleşmenin sağlayıcısı lojistik sektörüdür.

Dijitalleşme her noktaya kadar girdi. Artık dünyanın herhangi bir noktasından elinizdeki cep telefonu ile istediğiniz malı sipariş ediyorsunuz.

Alibaba bir günde Türkiye’nin bir yılda yaptığı ihracatın yüzde 10’nu yapıyor.

Yeni lojistik trendinde droneler var. Artık droneler için uçuş sahaları belirlenmesi isteniyor.  Yapılan ticaretin en hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırılması.

Dijitalleşme o kadar işin içine girdi ki, depolarda robotlar çalışmaya başladı. Lojistik sektörü tamamen dijitalleşmeye başladı. Klasik yöntemler artık bitiyor.

2030 yılına geldiğimizde şu an yapılan işlerin yüzde 50’si yapılmayacak.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 5 farklı firma ve kuruma 22 adet otobüs teslim etti
5 farklı firma ve kuruma 22 adet otobüs teslim etti
İşte kış aylarında güvenli sürüş tavsiyeleri…
İşte kış aylarında güvenli sürüş tavsiyeleri…