DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

Ulaştırmanın Kadın Liderleri “Çalışma Hayatında Kadın”ın Rolünün Önemini Anlattılar

Ulaştırmanın Kadın Liderleri “Çalışma Hayatında Kadın”ın Rolünün Önemini Anlattılar

Karayolu ulaştırma sektörünün lider kadınları, 7 Mart'ta 'Ulaştırmada Lider Kadınlar Zirvesi'nde bir araya geldi. Kaptanlar Kulübü'nün organize ettiği İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent’te gerçekleştirilen panelde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadınların toplumdaki önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Daha sonra panelde iki oturum gerçekleştirildi.

Kaptanlar Kulübü kurucularından Ekrem Özcan’ın moderatörlüğünü yaptığı ilk oturumda Mercedes-Benz Türk Pazarlama İletişimi Grup Şefi Başak Demiryumruk Dikici, TEMSA Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan ve Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk birer sunum yaptı.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama İletişimi Grup Şefi Başak Demiryumruk Dikici yaptığı konuşmada, Mercedes-Benz Türk’te 14 yıldır çalıştığını belirtti. Erkek egemen bir sektörde çalıştığını ancak kadınların sahaya inmesi gerektiğini söyleyen Başak Demiryumruk Dikici, “İş hayatında ve her alanda kadın yapamaz demek doğru değildir, kadın isterse daha da iyisini yapabilir. İşlere kadınlar daha detaycı, erkekler daha teknik bakıyor. Kadınlar her zaman bir yerlerde var olmalı. Dünyayı değiştirecek olan erkekler değil, kadınlardır. İş aslında insanın kendisinde bitiyor. Kadınlar gelin sahaya inin diyorum” dedi.

TEMSA Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Ersan da Temsa’da 12 yıldır çalıştığını belirtti. Üretim sektöründe ve fabrikada çalışmanın apayrı bir gurur olduğunu ifade eden Ebru Ersan, Temsa’nın her kademesinde kadın çalışanların olduğunu kaydetti. Kadınların her alanda çalışabildiğini ve çalışabileceğini vurgulayan Ebru Ersan, kadınların detaycı bakışının işlerin çözülmesinde çok önemli bir etken olduğunun altını çizdi. Son 5 yılda Temsa’dan kadın çalışan istihdamının arttığını belirten Ersan, “Üretimden yönetime kadar her alanda kadın çalışanlarımız var” dedi. Ersan son olarak, E ehliyetine sahip olduğunu ve fabrika içinde misafirleri geldiğinde bazı zamanlar otobüs kullandığını sözlerine ekledi.

Isuzu Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk de yaptığı açıklamad şunları söyledi: “19 yıllık profesyonel çalışma hayatımın 13 yılında ticari araç sektöründe çalıştım. Bir erkek lisesinden mezun oldum. Daha önce kamyon sektöründe çalışıyordum. Son iki yıldır otobüs sektöründe çalışıyorum. Türkiye’de kadın çalışan istihdamı yüzde 30. Bizim bu istihdamı yüzde 50’lere çıkarmamız lazım. Baktığınız zaman Avrupa’da bir sürü otobüs ve kamyon şoförü kadın çalışan var” dedi.  

2. OTURUM

Moderatörlüğünü Dr. Kemal Karayormuk”un yaptığı ikinci oturumda ise Best Van Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram, İETT’den Büşra Buran ve Çukur&Yılmaz Hukuk Bürosu’ndan Özlem Kurt Karayürek birer konuşma yaptı.

Best Van Yönetim Kurulu Üyesi İrem Bayram, “4 yıldır Best Van Turizm’de genel müdür olarak çalışıyorum. Erkeklerin egemen olduğu bir ortamda çalışıyorum. Kadınlar özellikle kompleks olayların içinden çok daha hızlı çıkıyor. Ben otobüse çıktığımda yolcularımızın yüzde 50’sinden fazlası kadınsa, evet biz bu işi iyi yapıyoruz diyorum. Bizim amacımız kadın yolcuyu çekebilmek. 2016 yazından bu yana bir kadın kaptanla çalışmaya başladık. Şu an aileler çocuklarını teslim ediyorlar” dedi.

İETT’den Büşra Buran da, “2010 yılında İETT Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladım. Şu an hizmet kalitesiyle ilgili çalışıyorum. 2016 yılında TÜİK’in yayınladığı verilere göre Türkiye’de kadın çalışanların oranı yüzde 30. Bir araştırmaya göre yurtdışında yönetimde kadınların olduğu şirketlerde, olmayanlara göre yüzde 7 daha fazla karlılık elde edildiği görülüyor. Ulaşım politikalarında kadınlara daha ihtiyacımız var. Çünkü girift problemleri kadınların daha hızlı çözüyor” dedi.

Çukur&Yılmaz Hukuk Bürosu’ndan Özlem Kurt Karayürek de, hukuk dünyasında kadın istihdamı ve iş hayatında kadın istihdamı üzerinde bir konuşma yaptı.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık