Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

DB Schenker, markasının görselliğini yenilemeye karar verdi

DB Schenker, markasının görselliğini yenilemeye karar verdi

DB Schenker’in marka logosu, kurumun güçlü olduğu noktalara uyarlandı ve markanın pazarlama materyallerindeki sunumunun temel unsurları tamamen yenilendi. DB Schenker, ana şirketi Deutsche Bahn’ın bünyesine tamamen geçmesinden bu yana ilk kez verdiği mesajı bu kadar kapsamlı bir şekilde yeniden konumlandırıyor. 

DB Schenker Yönetim Kurulu Başkanı Jochen Thewes: “Uluslararası olma özelliğimiz, ekip çalışmamız, yenilikçi ruhumuz ve güvenirliğimiz bizi diğerlerinden ayırıyor. Müşterilerimiz, bizim neler yapabileceğimizi, bizi rakiplerimizden neyin farklı kıldığını biliyorlar. Yeni görsel dilimiz sayesinde güçlü olduğumuz bu noktaları artık daha iyi anlatabileceğiz. Bu yüzden markamızı, lojistik sektöründe gördüğümüz, çoğu zaman neredeyse birörnek görünümden, histen daha iyi ayrılacak şekilde değiştirmeye karar verdik. Markayı yeniden tasarlamanın ve herkesin aşina olduğu kalıpları geride bırakmanın zamanı gelmişti.” 

Öncelikle pazarlama renk şemasında büyük bir değişiklik yapıldı: Artık sektörde çok yaygın kullanılan mavi rengin kullanımına büyük ölçüde son verildi. Mavi rengin yerine canlı ve modern bir ton olan turkuaz rengi kullanılıyor. DB Schenker, kendine özgü bu yeni imza rengi ile lojistik alanında daha sürdürülebilir olma konusundaki çabalarını ve hedeflerini vurguluyor. Aynı zamanda, kırmızı ‘nabız’ gibi öğeler markanın, DB şemsiyesinin bir parçası olduğunu gösteriyor. 

DB Schenker Küresel Pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı, Rüdiger Vetter: “Logoyu değiştirmek yerine, kullanıldığı ortamda değişiklik yaptık. Bu şekilde, hem markanın özüne sadık kalıp hem de zaman içinde nasıl geliştiğini gösterebildik. Logonun dış görünümünün daha coşkulu olması, şirketimizin bugüne kadar çok az anlattığımız benzersiz kimliğini vurguluyor.Yeni görsel tasarım, seçilen fotoğraf motiflerine de yansıyor. Yeni fotoğraflarda ağırlıklı olarak gerçek DB Schenker çalışanları “lojistiğin gerçek kahramanları” görüntülendi. Fotoğraflarda gerçek çalışma alanları doğal ışıkta görülüyor. Farklı taşımacılık modlarını birbirine benzeyen görüntülerinin yerine, getirilen bu yeni yaklaşım, son derece olumlu yanıtlar alan #OurAnswerIsYes (CevabımızEvet) kampanyasında zaten test edildi.

Yeni portre fotoğraflarından bazıları, görsel öykü anlatma becerileri, DB Schenker’in yeni marka imajının özünü oluşturan fikre çok uyan Münih’li fotoğraf sanatçısı Thomas Straub tarafından çekildi. 

Marka logosu, yeni kurumsal tasarımda daha esnek kullanılabiliyor, zira artık beyaz zeminin kullanılması zorunlu değil. Bu durum, hem kendi ismi “Schenker” hem de Deutsche Bahn AG Şirketi’nin bu isme entegre edilmiş “DB” logosu için geçerli. Yazı karakterini siyah yerine beyaz ile değiştirme seçeneğinin olması, logonun artık koyu zeminlerde de kullanılabileceği anlamına geliyor. 

Kampanya ve reklam motiflerindeki zorunlu unsurların oranı büyük ölçüde azaltıldığından, markanın değer konumlandırmasını daha özgür bir şekilde gösterecek daha çok alan var. Bu sayede marka gelecekte dijital iletişim ortamlarına çok daha kolay uyum sağlayabilecek. 

2018’de DB Schenker’in küresel marka yönetiminin güçlendirilmesine başlandığında, DB Schenker markasının yeniden düzenleneceğinin sinyali verilmişti. Markanın yenilenme çalışması sırasında ülke organizasyonları ile tam bir koordinasyon içinde çalışıldı. 

Deutsche Bahn AG de, aynı dönemde ünlü Peter Schmidt Group ile birlikte bir yeniden konumlandırma üzerinde çalışıyordu. Hamburg şirketinin DB Schenker için hazırladığı tasarım şartnamesi üzerinde daha sonra Mainz’deki Conteam ajansı çalıştı. 

Rüdiger Vetter şöyle ekliyor: “Zamanlama gerçekten mükemmeldi. DB pazarlama ekibi ile çok iyi bir çalışma yürüttük. Yeni şemsiye markanın tasarımı ve yerleşimi, stratejimizi daha serbest belirlememize ve grubun küresel markasını daha uygun bir şekilde konumlandırmamıza imkân tanıdı.” 

Yeni markanın ilan edilmesinden önce, dünyada 130’dan fazla ülkede yeni ve bir örnek görünümün aynı anda tanıtılabilmesi için şirket içinde haftalar boyunca sayısız sunum, webinar ve eğitim düzenlendi. Gelecek aylarda birkaç adıma yayılan küresel bir tanıtım yapılması planlanıyor. Kurumsal bir sloganın oluşturulması da planlar arasında. 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık