Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

Dev araçları taşıyan VEGA Lojistik, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası aldı

Dev araçları taşıyan VEGA Lojistik, Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası aldı

Ağır ticari araçların taşınması alanında faaliyet gösteren VEGA Lojistik, Türkiye’deki tesislerinin açılışının 10. yılını kutladı. Vega Lojistik, gerçekleştirilen 10. yılı kutlamasında Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almaya hak kazandığını açıkladı.  Türkiye Ofisi İstanbul Orhanlı’da bulunan 4 milyon 500 bin TL sermayeli VEGA Lojistik A.Ş’nin ana ortağı, Avusturyalı VEGA International Car Transport GMBH. 1990 yılında Avusturya’da Franz Blum tarafından kurulan ve Türkiye’de yaptığı yatırımlarla da taşımacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan VEGA, Türkiye’deki kendi tesislerine taşınmasının 10. yılını müşterileri ve özel davetlilerle kutladı.  

Merkezi Salzburg’da bulunan ve çekiciden kamyona treylerden otobüse kadar ağır ticari araç endüstrisine verdiği hizmetlerde uzmanlaşan VEGA, bugün intermodal taşımacılığı en etkin kullanan şirketler arasında yer alıyor.

DEV FİRMALARIN DEV ARAÇLARINI TAŞIYOR

Markanın önemli müşterisi Aksaray Mercedes Benz Türk A.Ş. fabrikası karşısında ofisi ve 24 saat güvenlikli 3 bin metrekare garajı bulunan VEGA, MBT ve Daimler’in üretimini yaptığı kamyon, çekici, askeri araçlar ve otobüslerin ithalat, ihracat ve iç taşımalarını gerçekleştiriyor. Tuzla Orhanlı’da kendi mülkü olan 18 bin metrekarelik beton park sahasında MBT’ye park, PDI ve şoför eğitimi hizmetlerini de veren şirket operasyonları; Avrupa’nın dışında Rusya, Güneydoğu Avrupa, Özbekistan ve Kazakistan’a kadar uzanıyor.

45 ARAÇLIK ÇEKİCİ ARAÇ TAŞIYICIYA SAHİP

Avrupa’nın ve Türkiye’nin önemli ticari araç markaları olan Volvo, DAF, MAN, Tırsan, Krone ve Schmitz marka araçların ithalat-ihracat nakliyesini de gerçekleştiren VEGA Lojistik, kendi tekerlekleri üzerinde sürerek yaptığı taşımaların yanı sıra 45 araçlık çekici araç taşıyıcı yarı römork kombinasyonlu filoya da sahip.

Avrupa’da önemli merkezler arasında ve Trieste – Salzburg - Wörth hattında VEGA R2L patentli vagon adaptörleri ile çalışan trenleri de yoğun olarak kullanan VEGA, C2 - R2 - D3 yetki belgelerine, ISO 9001 – ISO 14001 – ISO 27001 belgelerine sahip.

10. yıl ile ilgili düzenlenen etkinlikte bir açıklama yapan VEGA Lojistik A.Ş. Başkan Yardımcısı Ünal Ergun, almaya hak kazandıkları Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’yla müşterilerine hız avantajı sunacaklarını söyledi. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’yla yerinde gümrükleme imkanı sağlayacaklarını açıklayan Ergun, Vega Lojistik olarak gelecek dönemde daha büyük saha yatırımı yapabileceklerine kaydetti. Vega Türkiye olarak 9 ülke arasında ciro olarak yüzde 25 ile ikinci sırada olduklarını vurgulayan Ergun, gelecekte Türkiye’de altyapının hazır olmasıyla Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demiryolu taşımacılığına da yatırım yapabileceklerini kaydetti.

GLOBALDE TOPLAM CİRONUN YÜZDE 25’İ TÜRKİYE’DEN

Türkiye’nin Vega Global için önemine vurgu yapan Ünal Ergün, “Türkiye’de bin 100 sürücü ile çalışıyoruz. Biz ise niş bir pazara hitap ediyoruz. Dünya çapında 9 ülkede şirketimiz var. Globalde toplam cironun yüzde 25’i Türkiye’den. En büyük Avusturya sonra ise Türkiye geliyor. Türkiye’de yeni depo ve antrepo yatırımları da gündemimizde” diye konuştu.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI NEDİR?

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (AEO Authorized Economic Operator) süreci, Türkiye’nin ihracatının desteklenmesine katkı sağlanması amacıyla; 10.01.2013 tarihli 28524 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’ ile başladı. 

ABD, Avrupa Birliği Ülkeleri, Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerde mevcut olan bu uygulama, ülkelerin karşılıklı tanıma anlaşmaları ile ticaret erbabına özel uluslararası bir statü kazandırıyor.

Yetkilendirilmiş yükümlü; gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan bir statü olarak tanımlanıyor.

Talep ve ek şartlar gerekmeksizin bu sertifikaya sahip olan şirketler; eksik belgeyle beyanda bulunabilme, kısmi teminat uygulamasından faydalanabilme, mavi hattan yararlanabilme,

azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme, beyannamenin belge kontrollerine tabi tutulması halinde kontrollerinin öncelikle yapılması, beyanname kapsamı eşyanın muayeneye tabi tutulması halinde muayenenin öncelikli yapılması gibi avantajlara sahipler.

Yetkilendirilmiş yükümlüler talebe ve ek şartlara bağlı olarak; ihracatta yerinde gümrükleme uygulaması kapsamında ihracat yapabilme, izinli gönderici yetkisi kapsamında taşımacılık yapabilme, götürü teminat uygulamasından faydalanabilme ve Onaylanmış İhracatçı Yetkisi (ATR Dolaşım Belgesi- Fatura Beyanı ve EUR düzenleyebilme) gibi imkanları da kullanabiliyor.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık