Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

Otoyol ve Köprülerde 10 Kat Ceza Uygulaması Kaldırılsın!

Otoyol ve Köprülerde 10 Kat Ceza Uygulaması Kaldırılsın!

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “1999 yılında otomatik geçiş sistemine geçilirken yapılmış bu yanlışa artık bir son verilmelidir.  10 kat ceza uygulaması dünyanın hiçbir yerinde yok” dedi.

208 TL OLAN OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ÜCRETİ  2 BİN 295 TL OLUYOR !

Fatih Şener, “Örneğin Osmangazi köprüsünü kullanarak yurt dışına giden bir araç farkında olmadan veya teknik bir aksaklıkla da olsa köprüyü ödemesiz geçse 15 gün sonra yurda döndüğünde 208 TL yerine 2 bin 295 TL fatura ile karşılaşıyor. Bu durum taşımacılarımızı isyan noktasına getirmiştir” dedi.

Şener, uygulamadaki haksızlığa işaret ederek “Binek araçlar için bile bu köprüde ödemesiz geçiş cezası 721 TL’yi buluyor. Boğaziçi köprüsünde 10 katı ilavesi ile 77 TL olan ücret, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim köprüsü ve otoyolları için de çok yüksek rakamlara ulaşıyor” diye konuştu.

BAŞKA HİÇBİR KAMU ALACAĞI İÇİN 10 KATI CEZA UYGULAMASI YOK !

Fatih Şener, “Yaptığımız araştırmalara göre dünyanın hiçbir ülkesinde 10 kat ceza uygulaması yok. Ülkemizde trafik cezası için; 15 gün içinde ödeme yapılması halinde cezanın 4’te bir oranında düşürülmesi, bir ayı geçmesi halinde ise sadece %5 faiz uygulanması ve her ne olursa olsun ödenecek tutarın faiz ile beraber en fazla 2 katını geçemeyeceği yasa ile belirlenmişken otoyollarda 10 kat ceza anlaşılır gibi değildir. Tahsis edilen cezanın 4 katı işletmeci kuruluşa, 6 katı devlete ödenmektedir. İşletici kuruluşun 4 kat ücret almasının da bir anlamı yoktur” dedi.

ADRESE DAYALI NÜFUS SİSTEMİ İLE TAHSİLAT ARTIK ÇOK KOLAY!

Şener, “1999 yılında otomatik sisteme geçilirken, muhtemelen; “bunlar kaçak geçer, korkutalım” diyerek konulan 10 kat ceza kuralının bugün vatandaşlar üzerinde önemli bir yük haline geldiğini kaydederek, Günümüz koşullarında adrese dayalı nüfus sistemi ile kamu alacakların tahsisi eskisine göre çok daha kolaydır. Bugün artık, bu tür cezalar tahsil edilmeden bir çok kurumumuzda işlem yapılmamaktadır.

YABANCI ARAÇLARDAN CEZA TAHSİLATI GİBİ BU DA BİR TORBA YASA İLE DÜZELTİLMELİDİR

Yabancı araçların otoyol kaçak geçişlerinde bugüne kadar “tahsil edecek muhatap bulunamadığı” için yıllık 75 milyon TL tutarında kayıp yaşandığını belirten Şener, “Yabancılardan tahsilat yapılabilmesi, yayınlanan son torba yasa ile mümkün hale gelmiştir, yıllarca yabancılardan otoyol ücreti almayan ülkemizde kendi vatandaşlarımızdan 10 katı ceza alınması haksızlıktır. Bu da bir torba yasa ile düzeltilmelidir” dedi.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık