Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

Türkiye'de ilk 'Elektrikli Araç Teknolojileri Programı' açılıyor

Türkiye'de ilk 'Elektrikli Araç Teknolojileri Programı' açılıyor

24 otomotiv yan sanayi firmasının yeraldığı İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesinin koordinatörlüğünü yürüten İTÜ ARI Teknokent’te gerçekleştirilen işbirliği protokol törenine, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar E. Hamamcı, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Teoman Karadağ ile İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ve İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Ekrem Özcan katıldı. Bu protokol ile İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulunda, Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojileri Bölümü altında, Türkiye’de ilk kez Elektrikli Araç Teknolojileri Programı’nın açılması ve ülkemizin ihtiyacı olan kalifiye elektrikli araç teknikerlerinin yetiştirilmesi amaçlanmakta.

Törende bir konuşma yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ‘İnönü Üniversitesi çağımızın gereksinimlerini göz önüne alarak Hibrit ve Elektrikli Araç Teknolojilerini üniversitenin bilimsel öncelikli alanlarından biri olarak belirlemiştir ve bu alanda çalışan akademisyen ve lisans üstü öğrencilerinin projelerine destek sağlanmaktadır. Elektrikli toplu taşıma araçlarının yıllardır kullanıldığı Malatya ilimizde, elektrikli araçların işletilme ve servis hizmeti anlamında ciddi saha tecrübesi ve bilgi birikimi oluşmuştur. İnönü Üniversitesi OSB Meslek Yüksek Okulu’nda açılacak ve yine Türkiye’de ilk olacak “Elektrikli Araç Teknolojileri” programı ile de ülkemizde şuan için bir ihtiyaç olan ve giderek artacak Elektrikli Araç Teknikerlerinin yetkin bir şekilde yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Özel sektör adına bu programa destek veren İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesine ve İTÜ ARI Teknokent’e teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi.

İleri Araç Teknolojileri Kümelenmesi adına İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ise “24 otomotiv yansanayi firmasının yeraldığı ileri araç teknolojileri kümelenmesi olarak, elektrikli araçlara yönelik ihiyaç duyulan teknikerlerden beklediğimiz özellikleri ve sahip olması gereken yetkinlikleri üniversite ile paylaşarak, eğitimin içeriğinin özel sektörle koordine hazırlanması konusunda üniversite ile birlikte olacağımız gibi, programın özel sektörle ilişkilerinde de koordinasyonu sağlamayı planlıyoruz. Öğretim üyeleri ve okuyacak öğrenciler ile, özel sektör bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmayı, mezuniyet sonrasında tekniker adaylarının uygun pozisyonlarda iş hayatına atılmalarına yönelik azami desteği vermeyi hedefliyoruz” dedi.     

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık