10 yıl içinde tüm otomotiv sektörüne yedek parça dağıtımı yapmak istiyoruz

10 yıl içinde tüm otomotiv sektörüne yedek parça dağıtımı yapmak istiyoruz

Türkiye genelinde 2 bin noktaya ağır ticari araç yedek parçası dağıtımı yapan Hıdırusta Otomotiv A.Ş., 2020 yılında yani 5 yıl sonra 500 milyon TL ciro hedefliyor. 10 şubeye ulaşmayı amaçlayan Hıdırusta Otomotiv, 2020 yılında çalışan sayısını da 150’den 300 kişiye çıkarmayı planlıyor. Röportaj: ŞENEL ÖZDEMİR / senel.ozdemir@yesillojistikciler.com

ÖZEL RÖPORTAJ - Ağır ticari araç yedek parça sektöründe 1978 yılından bu yana faaliyet gösteren Hıdırusta Otomotiv, “Yedek Parça Deponuz” misyonuyla bugün İstanbul merkez olmak üzere Anadolu Yakası, Gaziantep, Ankara, Samsun ve İzmir şubeleriyle 2 bini aşkın lokasyona dağıtım yapıyor. Hıdırusta Otomotiv, bugün motor, şanzıman, diferansiyel, elektrik, karoseri, şasi parçaları, treyler ve körük ürün gruplarında hizmet veriyor ve 60’ı aşkın dünya markasının temsilciliğini üstleniyor. İç piyasaya dönük faaliyetlerinin yanı sıra global işbirliklerine de imza atan Hıdırusta, kurucu üyeleri arasında yer aldığı Tatcom A.Ş. aracılığıyla da “Aftermarket Profesyonelleri Kulübü” olarak bilinen Temot International’ın hissedarları arasında bulunuyor. www.yesillojistikciler.com olarak; son yıllarda otomotiv yedek parça sektöründe yaptığı ataklarla dikkatleri üzerine çeken Hıdırusta Otomotiv A.Ş.’nin Genel Müdürü Rıza Şahin’e sektördeki konumları, hedefleri, projeleri ve diğer birçok konuda sorularımızı yönelttik. İşte Rıza Şahin’in sorularımıza verdiği cevaplar…

5.ŞUBEMİZİ SANCAKTEPE’DE AÇTIK

Sorulara Anadolu Yakasında açtığınız yeni şubenizle başlayalım…

Kasım ayında Sancaktepe’de açtığımız yeni şubemizle, şube sayımızı 5’e çıkardık. 5 şube ve bir merkez şeklinde operasyonlarımıza devam ediyoruz. Yaklaşık 1000 metrekarelik alan üzerinde iki katlı binasında hizmet veren Sancaktepe şubemiz, geniş depolama alanlarına sahip. İstanbul’daki ikinci üs olarak gördüğümüz Sancaktepe, gerek stratejik gerekse bulunduğu yer bakımından Anadolu Yakası’nın gelecek vadeden lokasyonlarından biri. Öncelikli hedefimiz iş ortaklarımızın stok yükünü hafifletmekti. Merkez depomuzdan günlük düzenli sevkiyatlar yaparak stoklarımızı güçlendiriyor, bulunabilirlik oranlarımızı artırıyoruz. En büyük amacımız; iş ortaklarımızın taleplerine en kısa sürede cevap verebilmek… Yine şubemiz vasıtasıyla günlük servislerimizi çoğalttık ve bölgedeki iş ortaklarımıza büyük avantaj sağlıyoruz.

Başka nerelerde şubeleriniz var?

Anadolu Yakası şubemizin yanı sıra yine İstanbul / İkitelli’de merkezimiz, Gaziantep, Ankara, Samsun ve İzmir’de de şubelerimiz bulunmakta. Hıdırusta Otomotiv'in merkezi İstanbul / İkitelli’de bulunuyor. Hıdırusta Otomotiv'in İkitelli bulunan merkezinde 15 bin metrekarelik bir depolama alanı da var.

Sadece ağır ticari araç sektörüne yönelik yedek parça tedariki sağlıyorsunuz…

Evet. Hıdırusta Otomotiv olarak ticari araçlar segmentinde tampondan tampona tüm yedek parçaların dağıtımını yapıyoruz. Türkiye genelinde bir merkezimiz, 5 şubemiz ve 150 çalışanımızla otomotiv yedek parça sektöründe hizmet veriyoruz.

Hem kamyon hem de otobüs değil mi?

Evet. 3.5 ton üstünde Türkiye’de satılan iki marka hariç tüm markaların yedek parça toptan dağıtımını yapıyoruz. Orta vadede ağır ticarideki yelpazenin tümüne hizmet verir hale gelmeyi, ardından da hafif ticari araç segmentine de yedek parça tedariki yapmayı hedefliyoruz.

10 YIL İÇİNDE OTOMOTİVİN TÜM SEGMENTLERİNE YEDEK PARÇA DAĞITIMI YAPMAK İSTİYORUZ

Ya otomobil…

Bir diğer önemli hedefimiz de binek araç sektörüne hizmet vermek. Gelecek 5-10 yıl içinde binek araç tarafını da tamamlamak istiyoruz. Böylece otomotiv sektörünün A’dan Z’ye tüm segmentlerinde yedek parça dağıtımı yapan bir şirket olacağız. Zaten hedefimiz de bu.

Merkez deponuz haricinde başka bir deponuz var mı?

İkitelli bulunan merkezimizde 15 bin metrekarelik bir depomuz var. Bu 15 bin metrekareden hariç, şubelerimizin de depoları var. Şubelerimizin de yer büyüklükleri 750 ila 1500 metrekare arasında değişiyor. Ana beslemeyi ve ana dağıtımı merkezden gerçekleştiriyoruz.

60 BİN ADET YEDEK PARÇA

Deponuzda kaç adet yedek parçanın dağıtımı yapılıyor?

Stoklarımızda yaklaşık 80 bin pozisyon ürün bulunmakta. Yıllık stok devir hızımız ise 4.  Merkez ve şubelerimiz dahil olmak üzere lojistik departmanında 50’ye yakın çalışanımız görev almakta. Aylık kargo trafiğimize baktığımızda ise karşımıza minimum 3 bin gönderi çıkıyor.

Bu parçaların hepsi ithal mi? Değilse yerli parça oranı nedir?

Hem yerli hem de ithal yedek parçaları ürün portföyümüzde bulunduruyoruz. Oranın ise yarı yarıya olduğunu söyleyebiliriz. İthal ürün portföyümüzde Almanya’nın ağırlığı var. Büyük markaların ürün tedariğini kendi depolarından ve fabrikalarından yapıyoruz.

OREX MARKASIYLA PARÇA ÜRETİMİ YAPIYORUZ

Çin’den gelen yedek parçanız var mı?

Hıdırusta Otomotiv, Orex markasıyla her türlü otomotiv yedek parça üretimini de fason olarak yaptırıyor.[/caption] Çin’den yok. Hiçbir alışımız söz konusu değil. Tamamen orijinal ve orijinale eşdeğer markalarla çalışıyoruz. Son yıllarda kendi geliştirdiğimiz Orex markamız var. Bununla ilgili fason tedarik kullanıyoruz.

Orex markasıyla hangi parçalar üretiliyor?

Her türlü yedek parça… Üretici değiliz sadece kendi markamız. Markanın yönetimi bize ait. İyi bulduğumuz üreticilere anlaşarak, kendi markamız için üretim yaptırıyoruz.

HEDEFİMİZ: 500 MİLYON TL CİRO, 10 ŞUBE, 300 ÇALIŞAN

Gelecek 5 yıl ile ilgili stratejinizi detaylandırabilir misiniz?

2020 yılına kadar 500 milyon TL’lik bir ciro hedefimiz var. Bununla birlikte 10 şubesiyle Türkiye’nin tamamını kapsayan, 75-80 markanın temsilciliğini üstlenen, yaklaşık 300 kişinin çalıştığı bir şirket olma hedefindeyiz.

Şube yeri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Mevcut şubelerimizi şöyle seçtik: Mevcut coğrafi bilgimizden farklı olarak Türkiye’yi 7 bölgeye böldük. Örneğin Güneydoğu’da şube açmaya Gaziantep’ten başladık. Gaziantep, Güneydoğu’da bizim için en güvenli, lojistik alt yapısı en elverişli il olduğu için seçtik. Çünkü Gaziantep bölgedeki 14-15 ile hizmet veriyor. Kalan şubeleri de bu kriterlere göre konumlandırdık.

Hedefimiz 2020 yılına kadar şube sayısını 10’a çıkarmak diyorsunuz. Bu şubeler hangi illerde açılacak?

Kalan 5 şube mevcut konumumuzun ve bölgenin potansiyelinin detaylı analizini yapacağız. 7 bölge içinde, kalan 5 şubemiz için İç Anadolu, Akdeniz ve Ege’nin öne çıktığını söyleyebilirim.

Dağıtımını yaptığınız parçalar için “orijinale eşdeğer” diyorsunuz. Kalite olarak ne kadar fark var?

Bize göre hiçbir fark yok. Üretici firmalar ilk üretimden ziyade hayatlarını sürdürebilmek için bu malzemelerin üretimini devam ettirmek zorundalar. Devam ettirdiği noktada aftermarket denilen yani yenileme pazarı ile alakalı bu malzemeleri piyasaya sürmesi gerekiyor. Bu esnada da biz devreye giriyoruz, malzemeleri üreticilerden alarak Türkiye’ye toptan yedek parça dağıtımını yapıyoruz.

Etiketler :