1960’larda kullanılan DAF Torpedo restore edildi, VIPRE kombinasyonu tamamlandı

1960’larda kullanılan DAF Torpedo restore edildi, VIPRE kombinasyonu tamamlandı

Gönüllüler tarafından restore edilen DAF Torpido, DAF Müzesi'nden çok sayıda gönüllünün katılımıyla tanıtıldı.

fabulous-daf-torpedo.jpg

DAF Müzesi'nin son hazinesi, 'Uyuyan Güzel' adıyla anılan araç, dört yıllık titiz restorasyon çalışmalarının ardından uykusundan uyandırıldı ve bir zamanlar unutulmuş olan bu mücevhere yeniden hayat verildi. Bu özel DAF Torpedo kamyonu şimdi müzede sergileniyor ve 1960'larda büyük işletmelerin çalışanlarını işe getirip götürmek için kullandığı VIPRE araç kombinasyonunu tamamlıyor.

Torpedo'nun DAF Müzesi atölyesine geldiği gün oldukça kötü durumda olduğu belirtilen açıklamada  kamyonun Eindhoven'daki müzedeki gönüllüleri restorasyon açısından büyük bir zorlukla karşı karşıya bıraktığı belirtildi. Gönüllüler, kamyonu en ufak vida ve cıvatalarına kadar sökerek restorasyon üzerinde tam dört yıl çalıştılar. Bugün, DAF fabrikasından yeni çıkmış gibi görünüyor.

Müzenin konservatörü Geert van Rooij, "Uyuyan Güzel'i 23 Haziran'da büyük bir gururla sergiledik. Bu kadar kapsamlı bir restorasyonu gerçekleştirebilecek uzmanlığa sahip gönüllülerimizin olması harika. Ayrıca sonunda VIPRE kombinasyonumuzu tamamlayabilmemiz de harika” dedi.

VIPRE, Felemenkçe'de 'Endüstriyel Personel Taşımacılığı Eindhoven Bölgesi' anlamına gelir; bu, 1960'larda Bata, DAF ve Philips'in de aralarında bulunduğu bir dizi şirket tarafından çalışanların işe gidip gelme toplu ulaşımını organize etmek amacıyla gerçekleştirilen ortak bir girişimdir. Koleksiyona eklediğimiz bu yeni gözde eser gibi, Torpido kamyonları tarafından çekilebilecek özel römorklar, Venlo'daki karoser yapım firması W. Kusters tarafından tasarlandı ve üretildi.

DAF Müzesi, Eindhoven'daki Tongelresestraat 27'de yer almakta , Pazartesi günleri hariç her gün 10:00 - 17:00 saatleri arasında açık.

Etiketler :