IVECO, Hüner Lojistik’in ilk aracı Eurotech’i yeniledi

IVECO, Hüner Lojistik’in ilk aracı Eurotech’i yeniledi

IVECO’nun başarılar ile dolu ilk çekicisi Eurotech usta eller sayesinde yeniden doğdu.

hakkiisinak-ibrahimhuner2.jpg

1990’ların en sevilen çekicilerinden olan ve aynı zamanda IVECO’nun ilk çekicisi Eurotech IVECO Otomotiv yetkili servisi tarafından restore edildi.

Aynı zamanda Hüner Uluslararası taşımacılığın ilk çekicisi olan IVECO Eurotech 1994 yılından itibaren gerek Türkiye gerekse Türkiye dışında milyonlarca kilometre yol yaptı, ve binlerce ton yük taşıdı. Sonra yoruldu ve köşesine çekildi.

IVECO ekibi bu aracı yorgun durduğu köşesinden aldı ve yeniden canlandırdı. Restore edilen Eurotech bugün IVECO yetkili satıcısı Istanbul Fiat’da düzenlenen bir tören ile ilk sahibi Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner’e IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak tarafından teslim edildi. Bu anlamlı törene Hüner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melisa Hüner, IVECO Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Ağır Vasıta Satış Müdürü Murat Uçaklı, Ağır Vasıta Bölge Satış Müdürü Yusuf Pekel, Müşteri ve Ürün Destek Müdürü Mustafa Er, Istanbul Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arı ile Hüner ve Iveco yetkilileri katıldı.

DÖNEMİNİN EN İYİ ARACI EUROTECH’İ RESTORE ETTİK

IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak törende yaptığı konuşmada, EuroTech’in hem IVECO hem de ağır vasıta sektörü açısında döneminin en önemli araçlarından biri olduğunu belirtti. Hakkı Işınak, “IVECO, 1992 yılında “EuroCargo” ile, 1993 yılında da “EuroTech” ile günümüzde ticari taşıtlar alanında dünyanın en köklü ve saygın ödülü olarak kabul edilen ITOY Ödülü’nü üst üste iki yıl kazanan ilk marka olarak çok önemli bir başarıya imza atmıştı. Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner’in 1995 yılında şirketinin ilk aracı olan IVECO EuroTech’i Istanbul Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arı’nın da desteği ile baştan aşağı restore ettik. Hüner Lojistik, IVECO’nun önemli bir iş ortağıdır. Hüner’in ilk aracı olan  EuroTech’i restore etmekten ve yeni halini teslim etmekten dolayı çok gururluyuz. Lastiğinden iç kabinine kadar restore ettiğimiz aracın dokunmadığımız noktası olmadı. Aracı 240 adam saat çalışma sonucunda 3-4 aylık bir zaman içinde şimdiki haline kavuşturduk. Araç 2 milyon 843 bin km yol yapmış” dedi.

“3.5 TON VE ÜSTÜNDE PAZAR PAYIMIZI 2 PUAN ARTIRDIK”

Konuşmasında ağır ticari araç pazarını da değerlendiren Hakkı Işınak, konuyla ilgili şunları söyledi: “2021 yılı bizim açımızdan iyi geçti ve keza 2020 yılı da bizim açımızdan iyi bir yıldı. Bunu dip yapan pazar normalleşiyor diye tanımlayabiliriz. 3.5 ton ve üstü kamyon ve kamyonet pazarında IVECO pazar payını 2 puan daha artırdı artırarak yüzde 8.8’e yükselttik. 2020 yılında piyasaya sunduğumuz S WAY satışlarımız çok iyi noktada. Covid sürecinde S W​​​​​​​AY satışlarımızı evden sattık diyebi​​​​​​​liriz. S WAY ile ilgili gayet iyi ge​​​​​​​ri dönüşler alıyoruz. Yeni müşterilerimizin sayısı da ciddi oranda arttı.”

ibrahim-huner-huner-lojistik.jpg​​​​​​​

İBRAHİM HÜNER: “EUROTECH’İN RESTORE EDİLMİŞ HALİ ŞİRKETİMİZİN GİRİŞİNDE OLACAK, SON DERECE MUTLUYUM”

Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner de konuşmasında şunları anlattı: “Öncelikle IVECO’nun bu anlamlı desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. EuroTech’i Aralık 1995 yılında aldık ve Ocak 1996’da sefere başladık. Şirketimizin ilk aracı olan EuroTech’i restore edilmiş hali şirketimizin giriş noktasında olacak. EuroTech bizim 1995 yılında alıp evimize ekmek götürdüğümüz ilk araç. Aradan 27 yıl geçmiş. Son derece mutluyum” dedi.

Hüner Lojistik’in yönetimini artık ikinci kuşağın yaptığını kaydeden İbrahim Hüner, bir soru üzerine, IVECO’nun Türkiye’de satışa çıkartacağı ilk elektrikli araca talip olduklarını söyledi.

ibrahim-huner-melisa-huner.jpg

IVECO EUROTECH'İN TARİHÇESİ

Her ne kadar beş markanın birleşmesiyle 1 Ocak 1975’te kurulmuş olsa da, IVECO’nun ticari taşıtlar alanında dünya çapında bir dev haline gelmesi ve günümüzde dahi geçerliliğini koruyan “tam ürün yelpazesi”ne sahip birkaç dünya markasından biri olma niteliğini kazanması, 1990’lı yılların başlarını bulmuştu.

1980’lerin ikinci yarısında yaşama geçirilen, beş yıl süren ve IVECO’yu bugünkü IVECO yapan dahiyane “IVECO Euro Projesi” ilk meyvesini 1991 yılında hafif ve orta hizmet sınıfı dağıtım kamyonu “EuroCargo” ile vermişti. Hemen ertesi yıl, 1992’de “EuroCargo”yu orta ve ağır hizmet sınıfı kamyon ve çekicisi “EuroTech” izlemişti. 1993 yılında da ağır hizmet sınıfı inşaat ve yoldışı kamyon ve çekicisi “EuroTrakker” ile ağır hizmet sınıfı uluslararası uzun yol çekicisi “EuroStar” aşağı yukarı eşzamanlı olarak dünya pazarlarına sunulmuş ve iki yıl gibi oldukça kısa sayılabilecek bir süre zarfında devasa büyüklükteki “IVECO Euro Projesi”nin tamamen somutlaştırılması küresel çapta başarılmıştı.

“Standart Ürün Yelpazesi” olarak da bilinen ve anımsanan “IVECO Euro Projesi”nin özünde şu üç temel unsur yer alıyordu:

-Mümkün olduğunca fazla ortak parça kullanımını öngören bilgisayar destekli modüler ürün tasarımı. -Yenilikçi yüksek teknolojilerle donatılmış ve olası her türlü taşımacılık gereksinimine yanıt verebilmek için uç sayıda seçenekle çeşitlendirilmiş, son derece çeşitli ve geniş bir ürün yelpazesi.

-Mümkün olan tüm alanlarda bilgisayar destekli otomatizasyonu önceliklendirerek hem üretimin hem de satış sonrası hizmetlerinin verimini ve kalitesini artırmayı amaçlayan bir üretim ve servis yönetimi düzeni

eurotech.jpg

IVECO, “Standart Ürün Yelpazesi” ile toplam azami yüklü ağırlığı 6 tondan 44 tona kadar uzanan ve izin verildiği durumlarda 44 tonun da üzerine çıkarak çok geniş bir yük taşımacılığı yelpazesini kapsayan, baştan aşağı yepyeni ve son derece modern çekici ve kamyonlarla muazzam bir atılım gerçekleştirmişti yeni binyıla girmeye on yıldan az bir süre kalmışken eşi benzeri ticari taşıtlar sanayisinde az görülür bu dev atılıma yönelik ilk takdir, müşterilerden hemen önce Yılın Uluslararası Kamyonu (ITOY) Ödülü jürisinden gelmişti. ITOY Ödülü jürisi, kabinlerinden şasilerine, güç üretim ve aktarma organlarından yürür aksamlarına kadar her yönüyle taşımacılık verimliliğine, güvenliğe, kullanım kolaylığı ve rahatlığına, güvenilirlik ve dayanıklılığa, bakım-onarım işlevselliği ve tasarrufuna, bunların da ötesinde çevre duyarlılığına yönelik olarak baştan aşağı sıfırdan tasarlanan ve üretilen “IVECO Euro Çekici ve Kamyon Ailesi”ni ödüllendirmeden tabii ki geçmemişti. IVECO, 1992 yılında “EuroCargo” ile, 1993 yılında da “EuroTech” ile günümüzde ticari taşıtlar alanında dünyanın en köklü ve saygın ödülü olarak kabul edilen ITOY Ödülü’nü üst üste iki yıl kazanan ilk marka olarak çok önemli bir başarıya imza atmıştı. ITOY Ödülü jürisi çifte takdirini şu gerekçelere dayandırmıştı:

-Daha önce hiç görülmemiş düzeyde modüler bileşenlerden oluşan geniş bir kamyon ailesi meydana getirilmiş olunması.

-Ulusal ve uluslararası boyutlardaki tüm teknik ihtiyaçları karşılayabilme yeteneği.

-Farklı şanzıman seçenekleriyle birleştirilebilme özelliğine ve tamamı AB atık yayım ölçütlerini karşılama niteliğine sahip altı farklı güç düzeyindeki motorla çok geniş bir yelpazeye yayılmış taşımacılık uygulamalarına yanıt verme olanağının sunulması.

-Güç düzeylerine kıyasla taşıt boş ağırlıklarında kayda  değer ölçüde tasarruf elde edilmiş olunması.

-İşletmecilere hızlı ve hesaplı bir taşıt ilkyardım hizmeti ve düşük bakım-onarım giderleri sağlanması.

-Tasarım ve geliştirme aşamalarına dahil edilmiş yüksek etkin ve edilgin güvenlik özellikleri.

-Birçok farklı taşımacılık hizmetine uygun olarak sürücülere sunulan mükemmel sürüş konumu

“IVECO Euro Çekici ve Kamyon Ailesi”nin tarihi çifte zaferini, ITOY Ödülü’nün 46 yıllık tarihinde bu ödülü kazanan on marka içerisinde yalnızca tek bir markanın yineleyebilmiş olması, “IVECO Euro Projesi”nin belkemiği niteliğindeki IVECO “EuroTech”in zaman içerisinde neden bir efsane haline geldiğini de fazlasıyla gözler önüne seriyor.

Efsanevi IVECO “EuroTech” kimbilir dünya çapındaki kaç taşımacılık şirketinin, kaç bireysel taşımacının bugünlere uzanan nice başarısının ağır yükünü sırtladı acaba? Kuşkusuz ki bunların arasında birçok Türk şirketi ve bireysel nakliyecisi de vardır. IVECO “EuroTech”in zamanındaki tanıtım fotoğraflarının, Asya ile Avrupa arasında hep bir köprü olagelmiş Türkiye’de çekilmiş olması da basit bir tesadüf olmanın hayli ötesine geçerek tarihe düşülmüş çok önemli bir not niteliğini taşıyor bu bağlamda.

“IVECO Euro Projesi”nin dünya kamyon sanayisindeki pek tartışma götürmez başarısı birçok markanın yanı sıra aradan geçen neredeyse 30 yıldan sonra IVECO’nun bizzat kendisine de örnek olmuş durumda. IVECO; “S-WAY”, “X-WAY” ve “T-WAY”den oluşan yepyeni ağır hizmet sınıfı çekici ve kamyon ailesiyle “IVECO Euro Projesi”ni 2020’li yıllara uyarlamış gözüküyor.