DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

"1250 araç yaklaşık 100 milyon dolarlık ihracat yüküyle Kapıkule'de bekliyor"

Kapıkule Sınır Kapısı, son günlerde çile kapısı haline geldi. Kapıkule'de 25 kilometreyi bulan TIR kuyrukları ile ilgili UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, basın açıklaması yaptı. Kapıkule Sınır Kapısı'nda yapılan basın açıklamasında Fatiih Şener şunları söyledi: "AB tarafında görünmeyen bir güç ihracatımızı engelleyerek Türkiye'ye ekonomik olarak zarar vermeye çalışıyor ve Türkiye'nin dış ticareti sabote ediliyor. Bugün Kapıkule'deki 25 km TIR kuyruğunda bekleyen araçların birçoğu Cuma günü İstanbul'dan yola çıkmış araçlar toplam 1250 araçla yaklaşık 100 milyon dolarlık ihracat yüküyle park halinde bekliyor.  Bunların bir kısmı Salı günü bile çıkmayı başaramayacak. Türkiye aynı yıl içinde iki asma köprü açılışı yapmış güçlü bir ülke olmasına karşın yıllardır Bulgaristan ile ülkemiz arasındaki sınır kapılarına çözüm üretememesi ve yaşanan bu vahamet karşısında aciz kalması, bize yakışmıyor.

Sınır kapılarında günlerce bekletilen TIR şoförlerine dayatılan bu gayri insani tavır, sadece ticaretimize değil, insanlığımıza da zarar veriyor. Sınır kapılarında yaşanan sorunlar nedeniyle kilometrelerce kuyruk bekleyen TIR şoförleri temel insani ihtiyaçlarını giderme imkanı bulamazken, kuyrukla sebebiyle sürüş ve dinlenme sürelerini ihlal ederek ağır cezai işlemler ile karşı karşıya kalıyor.

Sadece bu sorun dahi yetkili kurumların acil olarak harekete geçmesini ve yaşanan bu vahametin sonlandırılmasını mecburi kılıyor.
 
UND olarak, Kapıkule Sınır Kapısının günlük geçiş kapasitesini 3.000 araca çıkarmaktan başka bir çaremiz olmadığına inanıyoruz. Bu sayı bu kapıda mümkün.. Bu sayının başarılamaması,  bu hedefin yanına dahi yaklaşılamaması ve sorumlu tarafların çözüm için adım atmaktan anlaşılmaz şekilde kaçınması, sadece ülkemiz lojistik sektörüne değil, aynı zamanda ülkemiz ihracatına zarar veriyor. Göz göre göre ülke ihracatımıza verilen bu zarara sektör olarak karşı çıkıyoruz." 

Fatih Şener, "ihracatımızın 2-3 gün kaybetmeye tahammülü yoktur. Siz zamanında götüremezseniz, götürecek birileri çıkacak ya da birileri sizi tercih etmemeye başlayacaktır. İhracatımız pazar kaybederken, ülkemiz de her geçen gün yatırım cazibesini kaybediyor. 4-5 günde mal teslim edemediğimiz için alımlarını Balkan Ülkelerine kaydıran Avrupalı müşteriler var.  Bu duruma başkaldırıyoruz.  

Bulgaristan tarafı ile işbirliği içine bu sayının artması hem hız, hem de güvenliğin sağlanması mümkün. Bu problemin çözümü ülkemiz için öncelikli bir Milli Meseledir. Kapıkule ve Hamzabeyli iyileştirilmeli, Dereköy bir an önce TIR trafiğine açılmaldır.

Türkiye ile AB ülkeleri arasında ticareti zorlaştıran, Gümrük Birliği çerçevesinde serbest dolaşımda olan malların dolaşımını da zarar veren, bu önemli sorunun çözümü konusunda AB ilgili birimleri bir an önce inisiyatif alarak çözüme katkı sağlamalıdır. 
 
Güçlü ekonomiler ancak güçlü bir lojistik alt yapı ile mümkündür. AB ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği Bölgesel Tedarik Zincirinin hızı ve kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Bu sebeple zincirin en zayıf halkası olan bu noktada acil iyileşme gereklidir.
 
Türkiye, Bulgaristan ve AB cephesinden bütün muhatapları Kapıkule ve Hamzabeyli kapılarında yaşanan bu problemi çözmeye davet ediyoruz" dedi.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık