DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

Ford, 2015’te ne kadar kamyon sattı, pazar payı ne oldu? İşte cevabı...

Ford, 2015’te ne kadar kamyon sattı, pazar payı ne oldu? İşte cevabı...

2015 yılında üretim, satış ve ihracat rakamları ile rekor kıran Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, 2015 yılı sonuçlarını ve 2016 yılı planlarını kamuoyuyla paylaştı. 2015'te Türkiye ticari araç satış liderliğinin yanı sıra ihracatın da lokomotifi olan Ford Otosan, ürettiği araçlarla 2015 sonu itibarıyla Ford’u Avrupa’nın bir numaralı ticari araç markası konumuna taşıdı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Ford Otosan’ın iç pazardaki başarısını artırırken, ihracat odaklı büyümeye devam edeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız" dedi.

“AĞIR TİCARİDE TOPLAM PAZAR PAYIMIZ YÜZDE 23’E ULAŞTI”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, toplantıda yaptığı konuşmaya 2015'i değerlendirerek başladı: "2015 yılı Ford Otosan için başarılarla dolu, rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Ford Otosan olarak, Türkiye otomotiv pazarındaki satışlarımızı önceki yıla göre yüzde 35 oranında artırarak yılı 126 bin 468 satış adediyle kapattık ve yüzde 12.6 pazar payı ile Türkiye sıralamasında 2. olduk. Otomobilde, 2014 yılına göre yüzde 26 büyüme ile 47 bin 158 adet satış gerçekleştirdik. Her ana segmentte pazar payımızı artırdık. Hafif ve orta ticari pazarında da satış rakamlarımızı yüzde 44 artırarak 71 bin 482 seviyesine taşıdık ve hafif ticaride en çok tercih edilen marka olduk. Ford Tourneo Courier 30 bin 838 adet ile en çok satan hafif ticari araç oldu. Ağır ticari araç satışlarımızla da büyük bir başarıya imza attık. Pazar yüzde 8 büyürken biz yüzde 16 büyüdük ve yılı 7 bin 828 satış adediyle tamamlarken, ağır ticaride toplam pazar payımız yüzde 23’e ulaştı. 2015 yılı, bizim için aynı zamanda ürün gamımızda pek çok yeniliğe imza attığımız heyecan dolu bir yıl oldu. Mondeo’dan C-Max’e, Focus dizel otomatikten Mustang’e uzanan geniş bir skalada yeni araçlarımızı pazara sunduk. Yıllardır beklenen Ford Mustang’in Türkiye’de pazara sunulması müşterilerimiz tarafından büyük heyecanla karşılandı. 2015 yılı Ağustos ayında Transit’in 50. yılını kutlamaya başladık ve kutlamalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Otomobil ve ticari araç ürün gamımızda sunduğumuz yeniliklerle ortama ürün yaşımız 1,2 yıl oldu. Sektörümüzün en geniş ve en genç ürün portföyüne sahip olmaktan gurur duyuyoruz.“

“TÜRKİYE TİCARİ ARAÇ İHRACATININ YÜZDE 65’İNİ BİZ YAPIYORUZ”

Konuşmasında, Türkiye ihracatının lokomotifi olan otomotiv sektöründe 2015 sonuçlarıyla birlikte son 5 yıldır ihracat şampiyonu olduklarını ve kendi ihracat rekorlarını kırdıklarına da vurgu yapan Yenigün, "Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 65’ini biz yapıyoruz. 2015’te, bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla 253 bin 644 adet araç ihraç ederek kendi rekorumuzu kırdık. İhracat gelirimizi de geçen seneye göre yüzde 11 artırarak 3.9 milyar dolar ihracat geliri elde ettik. 2014 yılında 73 olan ihracat pazarı sayımızı, bu yıl 82’ye çıkartarak ihracat pazarlarımızda da büyüdük. İhracat odaklı büyümemiz devam edecek” dedi.

260 BİN 400 ADET TİCARİ ARAÇ SATIŞI VE YÜZDE 12.6 PAZAR PAYIYLA AVRUPA LİDERİ OLDU

Ford’un Avrupa ticari araç satışlarındaki başarısına dikkat çeken Yenigün şunları söyledi: "Biz Türkiye’de 2015 yılında büyük başarılara imza atarken, Ford da Avrupa’da 1 numaralı ticari araç markası oldu. 2011’de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi. 260 bin 400 adet ticari araç satışı ve yüzde 12.6 pazar payıyla Avrupa lideri oldu. Avrupa’da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre yüzde 11.6’lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu. Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşımış olduk."

TÜRKİYE'NİN TİCARİ GÜCÜ’NDEN REKOR ÜRETİM

2015 yılı, Ford Otosan'ın 1,6 milyar dolarlık yatırımını tamamlayıp, meyvelerini almaya başladığı bir yıl oldu. Sektördeki öncü rolünü sürdüren Ford Otosan, bir önceki yıla oranla yüzde 37 artışla, yılı 334 bin 622 adet rekor üretim gerçekleştirdi. Türkiye’nin Ticari Gücü 2015 yılsonu itibarıyla, Türkiye ticari araç üretiminin %59’unu gerçekleştirdi.

TEK SEFERDE 400 ADET KAMYON SATTI

2015 yılında, Otosan'ın gurur kaynaklarından biri olan ağır ticari araç markası Ford Trucks, global pazarlarda büyümeye devam etti. Afrika pazarında stratejik üs olarak kabul edilen Fas’ta açılan bayiyle, Rusya ve Ortadoğu’nun ardından Ford Trucks’ın büyümesi Afrika’ya taşındı. Umman ve Bahreyn'de açılan Ford Trucks bayileriyle, Ortadoğu’da genişleme operasyonu büyük oranda tamamlandı. Bu pazarlarda, Ford Otosan'ın Ar-Ge gücüyle, bölgenin koşullarına göre geliştirilen özel modeller satışa sunuldu. Ford Otosan, 2015'te Ford Trucks'la dış pazarlarda büyürken iç pazardaki hamlelerine devam etti. Son yıllarda büyük önem kazanan ve kurumsallaşma ihtiyacının kendisini daha çok hissettirdiği 2. el ağır ticari alım-satım operasyonları için yeni bir marka oluşturdu. 2. elde Ford Trucks güvencesiyle hizmet sunma hedefiyle TruckMarket’ı hayata geçirdi. Ford Trucks, İkinci el organizasyonları ile güçlenen 4S plaza yapılanmasını da 2015 yılında tamamladı. Ford Trucks, büyük filo satışlarına da imza atarak, tek seferde 400 adede kadar yaptığı satışlarla ses getirdi.

SANCAKTEPE AR-GE ÜSSÜNDE TÜM DÜNYA İÇİN ARAÇ VE MOTOR GELİŞTİRİLİYOR

Kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapan Ford Otosan için 2015,  ürün portföyündeki yeniliklere ek olarak, Türkiye ve otomotiv sektörü için önem taşıyan bir yatırıma da sahne oldu. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışı  yapıldı. 'Bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketi' olan Ford Otosan, yeni merkezinde Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanısıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı, Tasarım Stüdyosu ve 1.500 mühendisi ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam ediyor. Ford Otosan; yetkin mühendisliğinin ve Ar-Ge gücünün en önemli göstergelerinden biri olan ve 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirdiği; 9lt ve 13 lt, E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip olan Ecotorq motoru da 2016 yılında pazara sunacak. Ağır ticari araç, dizel motor ve motor sistemleri konusundaki Ar-Ge çalışmalarıyla Ford’un küresel merkezi durumunda olan Ford Otosan, binek ve hafif ticarideki mühendislik çalışmalarıyla da Global Ford’a ve dünya otomotiv sektörüne hizmet veriyor.

FORD TRUCKS, 2016’DA DOĞU AVRUPA’YA YÖNELECEK

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuşmasında Ford Otosan'ın geleceğe dair hedeflerine de yer verdi: "Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızda üretim yatırımlarımızı tamamladık ve Ar-Ge merkezimizi açtık. Şimdi, 2016 ve sonrasına bakarsak, önemli bir döneme başladığımızı düşünüyoruz. Ford Otosan, Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu olarak sürdürülebilir büyümesine devam edecek. 2016 yılında, iç pazarda SUV Yılı mottosu ile ürün yeniliklerimize devam ederek yüksek pazar performansı hedefimizi kouyacağız. Ecosport, Yeni Kuga, Edge ve Yeni Ranger modellerimizi pazara sunacağız. Bununla birlikte, bizim için önemli bir büyüme noktası olan ihracata önümüzdeki dönemde daha fazla odaklanacağız. Ana ihracat pazarımız olan Avrupa’da ticari araç pazarının büyümesi yönündeki pozitif trendin devam edeceği öngörüsüyle Ford Otosan’ın rolünün ve öneminin artacağına inanıyoruz. Diğer yandan, uzun vadede ağır ticaride her 3 araçtan birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun için de 2020’de 50 ülkede bayi ve distribütör yapılanmamızı tamamlamak için çalışıyoruz. Ford Trucks ile 2016’da Doğu Avrupa’da açacağımız yeni bayiliklerimizle global büyümemize devam ederken, yurtiçi yatırımlarımızın rotasını da ağırlıklı olarak İnönü fabrikamıza çevireceğiz. Ar-Ge yetkinliklerimizi geliştirerek küresel büyümemize güç vereceğiz ve mühendislik ihracatımızı geliştireceğiz. Şirketimizin dijital dönüşümü de önceliklerimiz arasında. Dijital liderliğimizi daha da ileriye taşımak için çalışacağız. Bugün geldiğimiz noktada, bölgesel bir otomotiv şirketi olmaktan çıktık. Biz artık otomotiv teknolojilerinin küresel oyuncusu haline geldiğimize ve önümüzdeki dönemde bu konumumuzu daha da pekiştireceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken; sürdürülebilirliğimizin ve Ford’un yeni nesil vizyonunun önemli temel taşlarından inovasyon, Ar-Ge faaliyetlerimiz ve dijitalleşme çalışmalarımızdan güç alacağız. Tüm bu çalışmalar ve hedeflerimizle; 100 yıllık ve en güçlü sanayi şirketi olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz."

FORD OTOSAN’IN 2015 YILI SATIRBAŞLARI

 • Türkiye Otomotiv pazarı üzerinde yüzde 35 büyüme – 126 bin 468 adet satış
 • 47 bin 158 adet ile Otomobil pazarında bir önceki yıla göre yüzde 26 büyüme
 • 71 bin 482 adet ile Hafif  Ticari Araç Liderliği (önceki seneye göre yüzde 44 artış)
 • 30 bin 838 adet ile Türkiye’nin en çok satılan hafif ticari aracı Ford Tourneo Courier
 • Ağır ticaride 2014 yılına göre yüzde 16 büyüme ile %23,3 pazar  payı
 • Toplam 380.742 adet toplam satış adedi ile Ford Otosan rekoru
 • Üst üste 5. Kez Türkiye Otomotiv İhracat Liderliği
 • 3.9 milyar dolar ihracat geliri – Ford Otosan rekoru
 • Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 65’i – 253 bin  644 adet ile Ford Otosan rekoru
 • Türkiye Ticari Araç Üretiminin yüzde 59’u – 334 bin 622 adet ile Ford Otosan rekoru
 • Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi – 1.500 Ar-Ge mühendisi
 • Ford Trucks global yapılanması: 2020’de 50 ülke
 • Ford Trucks ihracat hedefi: Kamyon satışlarının 1/3’ü oranında ihracatı
 • Ford, Avrupa’da 1 numaralı ticari araç markası, 2011’de 7. sıradayken, 2015'te liderliğe yükseldi.
 • Ford 260.400 adet ticari araç satışı ve yüzde 12.6 pazar payıyla Avrupa lideri
 • Avrupa’da ticari araç pazarının bir önceki yıla göre yüzde 11.6’lık artış göstermesi de bu sonuçlarda etken oldu.
 • Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi Ford Otosan olarak, Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıdık.

ÖDÜLLER:

 • Accenture Dijitalleşme Endeksi - Motorlu Kara Taşıtlarının İmalatı Dijital Lideri
 • Engelli Dostu Bir Fabrika – TİSK 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü
 • MESS Altın Eldiven İş Sağlığı Güvenliği Ödülleri
 • Türkiye’nin Ford’u Reklam Filmi ile ODD 2015 Gladyatörleri Yılın Televizyon Uygulaması, Kristal Elma Otomotiv Kategorisi, Motif  Halk Ödülleri Özel Ödülü
 • Ford CRM Doğrudan Pazarlama Uygulaması ile DPİD Ford Sevenler El Kaldırsın E-Posta çalışmaları ve Sadakat uygulamaları ödülleri, DPİD Efsane İstanbul’da Doğrudan Pazarlama Ödülü
 • Ford Mustang  Kalp Atışı Kampanyası Felis Mobil Ödüller Kategorisi, Felis Yenilikçi Mobil Teknoloji Başarı Ödülü, Smarties Türkiye İnovasyon Bronz Ödülü
 • Ford Fiesta Beni Seviyorsan Sevgililer  Günü Kampanyası Twitter Global Başarı Hikayesi
 • Ford Trucks Baykuş Ödülleri – Gümüş
 • Courier – What Van? UK 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık