Site sol MERCEDES 299
DAF 366
Renault Trucks (386)

Gezegenimizin çöplüğe dönüşmemesi için geri dönüşüme dikkat!

Gezegenimizin çöplüğe dönüşmemesi için geri dönüşüme dikkat!

Doğada tamamen çözülemeyen atıkların çevreye verdiği tahribat her geçen gün artarken, yılda en az 8 milyon ton plastiğin okyanuslara dökülmesi denizlerimizdeki canlıları tehdit ediyor.  Deniz ve okyanusların 11 kilometre derininde dahi canlıların midelerinde plastik lifler çıkarken, çevre kirliliğinin ulaştığı bu boyut küresel çapta sivil toplum kuruluşlarını alarma geçirdi. Birleşmiş Milletler bu yıl Dünya Çevre Günü’nü, “Plastik Kirliliğine Dur De!” teması ile kutlayarak hükümetleri, iş dünyasını ve bireyleri sürdürülebilir alternatif ambalaj malzemeleri kullanmaya davet edecek.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından çevre sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak ve bu farkındalığı tüm dünya geneline yayarak çevre bilinci oluşturmak amacıyla her yıl 5 Haziran’da kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’ bu yıl “Plastik Kirliliğine Dur De!” temasını taşıyor. Ambalaj kullanımı ile ilgili; hükümetlerin, endüstrinin, toplulukların ve bireylerin bir araya gelip sürdürülebilir alternatifleri araştırması hakkında farkındalığa davet eden bu yılki etkinliklerde, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya miras bırakabilmek için okyanuslarımızı kirleten ve deniz yaşamını zedeleyen tek kullanımlık plastiklerin üretiminin ve aşırı kullanımının acil olarak azaltılması çağrısında bulunulacak.

"HEPİMİZ SORUMLUYUZ"

Çevre kirliliğinde toplum olarak hepimizin sorumluluğu olduğunu belirten Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu, “İklim değişikliğine uyum ve düşük karbon ekonomisine geçiş aşamasında çözülmesi gereken bir sorun. Bu sorunun çözüm aşamasında hepimiz sorumluyuz. Kullandığımız ambalaj malzemeleri çevreye duyarlı ve saygılı olmalı. Zira gıdadan tekstile, teknolojiden perakendeye kadar tükettiğimiz her ürün veya ambalaj malzemesi doğada çözülme süreci uzadıkça bir taraftan çevreyi kirletirken, bir taraftan da doğal kaynaklara zarar veriyor. Tabii sorun sadece plastik atıklarından ibaret değil. Türkiye’de genel olarak ambalaj atıkları konusunda maalesef hem kamu, hem de tüketiciler yeterli duyarlılığa sahip değil. Unutmamalıyız ki, ambalaj atıkları çöp değil, aynı zamanda sanayimizin bir hammaddesidir. Özellikle kağıt atıklarımızı evsel atıklarla ve diğer ambalaj atıklarıyla karıştırmayalım, ayrı toplayalım. Kağıt yapısı gereği narin bir ürün olmasından dolayı diğer atıklarla karıştığı takdirde kolayca yok olabilir. Bu durumda ciddi bir, sanayi hammaddesinin kaybı demektir ” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜME DİKKAT!

Oluklu mukavvanın doğada 3 ayda yok olurken, diğer ambalaj türlerinin çözülmesinin 500 ile 4 bin yılı bulduğunu vurgulayan Mehmet Nuri Görenoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu da ekosisteme zarar veriyor. Dolayısıyla kullandığımız giysiler, evsel ve diğer atıklar ile gezegenimizin bir çöplüğe dönüşmesini istemiyorsak; geri dönüşüme önem verelim.”

İnsansız Henderson Adası bile 18 ton plastikle kaplı

-Her yıl dünyada 500 milyar plastik poşet kullanılıyor.

-Her yıl, okyanuslara en az 8 milyon ton plastik dökülüyor.

-Her dakika, bir çöp kamyonu dolusu plastik okyanuslara dökülüyor. 

-Son on yılda geçen yüzyılın bütününden daha fazla plastik atık üretildi.

-Yeryüzünün en ulaşılamayan noktalarında, deniz ve okyanusların 11 kilometre derininde, dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru'nda dahi canlıların midelerinde plastik lifler var.

-Güney Pasifikte Pitcairn grubunun bir parçası olan insansız Henderson Adası, 38 milyon çeşit, 18 ton plastikle kaplı bulunuyor.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık