DAF 366
Renault Trucks (386)
Haber detayı LOGO ALTI 1 (THERMO KİNG 241)
spot altı (IVECO 47)

Çevre için 869 bin dolar yatırım yaptı, 127 bin lastik kapladı

Çevre için 869 bin dolar yatırım yaptı, 127 bin lastik kapladı

2015 yılı sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan Brisa, ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik alanında imza attığı öncü çalışmalarla Türkiye lastik sektörü liderliğini koruyor. Şirket, 2015 yılında çevre koruma çalışmalarına 869 bin dolar yatırım yaptı.

Brisa’nın kurulduğu yıldan bu yana 1 milyar ABD Doları’nı aşkın yatırım yaptığını ve sürdürülebilirlik çalışmalarının bu yatırımlarda önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, “Sürdürülebilirliği işinin temel yapı taşı olarak gören bir şirket olarak bundan tam otuz sene önce Yeşil Baca Ödülü’ne ve Çevre Ödülü’ne layık görülmüştük. Yıllar içinde gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler ve geliştirmelerle bugün birçok alanda öncülük ediyor ve liderliğimizi sürdürüyoruz. CDP İklim Değişikliği programında en yüksek performans değerlendirmesi ile “Türkiye İklim Saydamlık Liderleri” arasında yer alan en iyi endüstri şirketi olmamız da bunun güzel bir örneği. 2015 yılı da sürdürülebilirlik stratejimizin ve bu alanda yürüttüğümüz çalışmaların meyvelerini aldığımız bir yıl oldu. Elde ettiğimiz tüm sonuçlar hem şirketimizin hem de ülkemizin ekonomik, sosyal ve çevresel gelişimi için emek veren Brisalıların ortak başarısıdır. Bundan sonraki süreçte de enerji ve su verimliliği alanındaki çalışmalarımıza, sosyal sorumluluk ve biyoçeşitlilik projelerimize, kamu kuruluşlarına ve sivil insiyatiflere olan desteklerimize devam ederek ülkemiz ve geleceğimiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

YEDİ YILDA 13 KAT ENERJİ TASARRUFU

Brisa, rapor döneminde enerji yönetimi ve doğal kaynakların etkili kullanımıyla ilgili dikkat çekici sonuçlar elde etti. 2008 yılına kıyasla enerji verimliliğinde 13 kat tasarruf sağlayarak birim üretim başına sera gazı salımını yüzde 22 oranında azalttı. Böylece, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Evsel su kullanımının azaltılması ve atık suyun geri kazanımına yönelik çalışmaları sonucu ise 2008 yılına kıyasla yüzde 46 iyileşme elde ederek 2020 yılı su tüketimini azaltma hedefinin yüzde 75’ini gerçekleştirmiş̧ oldu. Böylece, CDP Global Su Raporu’nda B değeri ile Türkiye’deki en yüksek performansa sahip şirket oldu.

127 BİN LASTİĞİ KAPLADI

Atıkların azaltılması konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiren Brisa, LASDER ile ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşümüne destek verdi ve Bandag markası ile 127 bin lastik kaplayarak hammadde tasarrufu sağlanmasına katkıda bulundu. WWF Türkiye Yeşil Ofis programını da başarıyla uygulayan Brisa, 2014 yılına kıyasla organik atık miktarını yüzde 17,5 oranında azalttı.

2015 yılı itibariyle Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya başlayan Brisa, tüm paydaşlarını sürdürülebilirlik alanına odaklanmaya teşvik etmek üzere ‘Brisa Sorumlu Satınalma Politikası’nı ve sorumlu iş yapış̧ anlayışının bir sonucu olarak ‘Brisa Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Politikası’nı yayınladı.

Şirket, 2013 yılında imzaladığı Birleşmiş̧ Milletler İş’te Eşitlik Bildirgesi kapsamında başlattığı istihdam, farkındalık ve destek çalışmalarını da başarıyla sürdürüyor. Brisa Akademi sektörün gelişimi için 2015 yılında toplam 33 bin 200 saatlik eğitim vererek bilgi ve tecrübelerini paydaşlarına aktardı. 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık