Avrupa’nın en çevreci otomotiv grubu oldu

Avrupa’nın en çevreci otomotiv grubu oldu

Renault Grubu, düşük karbon salımı konusunda Avrupa lideri oldu

Renault Grubu, düşük karbon salımı konusunda Avrupa lideri oldu. Ayrıca, 2013 boyunca yaptığı binek otomobil satışları baz alındığında kilometre başına 115 gram karbon salınımı altına inen ilk otomotiv grubu oldu. Bu sonuç markanın ürün gamını gençleştirmesinin, Energy serisi motorların elde ettiği başarının ve elektrik motorlu araç satışların bir meyvesi olarak nitelendiriliyor. 

Renault Grubu, 2013 boyunca yaptığı binek otomobil satışları baz alındığında, araç başına ortalama kilometre başına 114.7 gram karbon salımı alanında Avrupa’da lider oldu. Konuyla ilgili Renault’tan yapılan açıklamada, Renault Grubu’nun söz konusu başarıyı ürün gamını kısa süre önce gençleştirmesine borçlu olduğu belirtildi. Açıklamada, Özellikle de kilometre başına 100 gram karbon salınımının altında değerler sunan beş modeli (Twingo, Yeni Clio, Captur, Mégane ve Dacia Sandero) bu konuda çok etkili olduğu kaydedildi. Beş kapılı küçük dizel otomobil sektöründe Yeni Clio Energy dCi 90 eco², kilometre başına 83 gram karbon salınımı ile sınıfının lideri konumunda bulunuyor. Genel olarak ise Yeni Renault Clio serisi, modelin bir önceki neslinden kilometre başına 18.5 gram daha düşük karbon salınımına sahip.

Diğer yandan Renault elektrik motorlu araç satışları da grubun düşük karbon salım ortalamasına  kayda değer bir katkıda bulundu. Genel olarak ele alındığında, Renault Grubu’nun tüm ürün gamında kilometre başına ortalama karbon salım seviyesi 2012 yılı ile kıyasladığında, 2013 yılında yaklaşık 11 gramlık iyileşme gösterdi. Bir başka ifadeyle, değerler kilometrede 125.5 gram karbon salınımından 114.7 grama düştü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Renault Grubu Çevre Direktörü Jean-Philippe Hermine, “Bu liderlik, Energy serisi motorlar ile mekanik ve elektrik motorlu araç stratejimizin meyveleridir. İnovasyon çalışmaları çerçevesinde Renault Grubu, somut sonuçlar elde ediyor ve faaliyetlerinin çevre ayak izini önemli ölçüde azaltmaya yönelik hedefini sürdürüyor. Söz konusu gelişmeler hem dünya hem de müşterilerimiz açısından iyi” dedi.

* 23 AB ülkesinde (Kıbrıs, Malta, Romanya ve Bulgaristan hariç) 2013 boyunca satılan Renault Grubu binek otomobillerinin onaylanmış ortalama NEDC karma döngüdeki karbon emisyonlarından oluşyor.  Rakamlar, CCFA’nın bağlı şirketi olan AAA-DATA’dan (Association Auxiliaire de l’Automobile) elde ediliyor. AAA-DATA, yetkili makamlar için otomotiv sanayi verileri toplayan bir kuruluş.

Etiketler :