Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

“2030’da 1 trilyon nesnenin interneti olacak”

“2030’da 1 trilyon nesnenin interneti olacak”

Otomotiv sektörünün önde gelen isimleri ve lider firmalarının katıldığı Dünya WAC 2018 İstanbul’da başladı.  Londra merkezli Worldwide Partnership firması tarafından  bu yıl beşinci kez düzenlenen konferans, 2 gün boyunca 800 katılımcıya ile gündemi belirleyecek.

Dünyadan 40’ın üzerinde ülkeden çok sayıda konuğun katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan Panasonic Amerika Direktörü Hakan Köstepen, bilgi tabanlı toplumlar oluştuğunu, araçların yanı sıra insanların, nesnelerin, bilginin ve enerjinin hareketliliğinin söz konusu olduğunu, mobilitynin bu dört unsurdan bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi.

DÜNYA ARTIK BİLGİ ÇERÇEVESİNDE DÖNÜYOR

Hakan Köstepen, “Dünya hızlı bir şekilde bilgi üretiyor, bilgi tabanlı toplumlar oluşmaya başladı. Google’dan bilgiyi buluta yüklüyorsunuz. Otomotiv sektörünü, bilişim sektörünü doğru zamanda doğru alanda bağlayacaksınız. Sadece arabadan kahve ve yemek almak 94 milyar dolarlık sektörü oluşturuyor. Amerika’da Amazon, Facebook, Apple paranın nasıl akacağına odaklanıyor. Önceden nakit kullanılırdı, şimdi kripto kullanıyoruz. Dünya artık bilgi çerçevesinde dönüyor” diye konuştu.

Mobility’nin hayatları değiştirmesiyle ilgili olarak Japonya’da toplum 5.0’ın çıktığını anlatan Hakan Köstepen, artık internet kadar peoplenet denilen ağa odaklanıldığını açıkladı.

KISA VADELİ ÖNLEMLERLE MÜCADELE EDEMEYİZ

Sabah oturumunda Türk ekonomisini değerlendiren ekonomist Özlem Derici Şengül, makro göstergelerin yansıması olarak binek araç satışlarının yüzde 40 azaldığını, tüm otomotiv sektöründe yüzde 57 daralma olduğunu söyledi. Özlem Derici Şengül, Türkiye’nin yüzde 4.5 daraldığı 2009 yılındaki tablo ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Küresel koşulların da Türkiye’nin işini kolaylaştırmadığın anlatan Şengül, cari açık vermeyen sektörlerden olan otomotivde ihracatın da iyi gitmediğini, bu sektöre odaklanmak gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilir kalkınma için bu dönem teknoloji, insan kaynakları ve Ar-Ge’ye yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Özlem Derici Şengül, “Dünyaya enjekte edilen 50 trilyon dolarlık likidite 2015 yılından itibaren geri çekilmeye başlandı. Bu durum 5 yıl boyunca devam edecek. Bu nedenle kısa vadeli önlemlerle başa çıkma lüksümüz yok, önümüzdeki 10-20 yılı planlamamız gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE İÇİN POZİTİF BİR GELECEK OLACAK

Moderatör Hakan Köstepen de Japonya’da krizlerin fırsatla eş anlamda olduğunu hatırlatarak “Panasonic Türkiye olarak büyük bir yatırım yaptık, Türkiye’de aslında yatırım yapmak için doğru zaman. Türkiye için pozitif bir gelecek olacak” yorumunu yaptı.

HİZMET ALIRKEN ARTIK HIZ VE VERİMLİLİK İSTİYORUZ

Garanti Bankası Tüketici Finansmanı Direktörü Demet Yavuz da “Yeni Jenerasyon Yükleniyor” başlıklı sunumunda, tüketici olarak dünyanın her yerinde parmak izini bıraktığımız bu çağda duyulmak ve önemsenmek istendiğimizi belirterek, “Böyle hizmet alınca mutlu oluyoruz. Online dünya bizi hizmet tarafında farklı noktalara getirdi. Hizmet alırken artık hız ve verimlilik istiyoruz. Data dolu bu dünyada kişileştirilmiş ürün ve hizmet istiyoruz” diye konuştu. Banka olarak empati asistanı ürünüyle geçen yıl 864 bin geri bildirim aldıklarını belirten Demet Yavuz, 20’den fazla ürünü bu geri bildirimlerle tasarladıklarını açıkladı.

2030’DA GELİRİN YÜZDE 25’İ MOBİL SERVİSLERDEN GELECEK

Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez de dijitalleşmenin her şeyi değiştirdiğini, nesneler ve insanları birbirine yaklaştırdığını anlattı. Dünyada 3 trilyon 500 miyar dolar olan otomotiv sektörü gelirlerinin yüzde 80’inin araç satışından geldiğini belirten Gökçe Bezmez, 2030 yılında bu gelirin 6 trilyon 700 milyar dolar olacağını, bunun sadece yüzde 55nin araç satışından, yüzde 25’inin de mobil servisten kazanılacağını açıkladı.

 Dünyada yeni petrolün data olduğunu anlatan Bezmez, “Bunu akılcı bir şekilde kullanabilmek önemli. 3 boyutlu yazıcılar dünya endüstrilerinde büyük değişiklik getirecek” yorumunu yaptı.

Uluslarası Trendler ve Teknolojiler başlıklı panelde konuşan İsviçre’den Wisekey firması CEO’su Carlos Moreira, akıllı araçlarla birlikte bilgi güvenliğinin çok daha fazla önem kazanacağını anlatarak araçların hacklenmemesi için her bir aracın asimetrik kimlikle yaratılması gerekeceğini vurguladı.

Türkiye’nin 4.sanayi devriminde önemli bir yere sahip olması için mevcut varlıkların kaldıraç etkisiyle güçlendirilmesi gerektiğini belirten Moreira, “Türkiye bir Hub olabilir, büyük şehirleri akıllanıyor” diye konuştu. 2020 yılında 35 milyar nesnenin internetle bağlantısı olacağını anlatan Moreira, 2030’da bu rakamın bir trilyona ulaşacağını açıkladı.

TÜRKİYE YATIRIM VE İHRACAT  İÇİN DOĞRU ÜLKE

Ford Motor Company emekli Direktörü John Fleming, Koç Grubu ile yaptıkları işbirliği sonucu Türkiye’de üretim yaptıklarını hatırlatarak “Türkiye yatırım yapmak için doğru bir yer. İyi mühendisler var. Avrupa’daki bazı tesislerimizi kapatıp üretimi buraya kaydırdık. İhracat yapmak için de doğru bir lokasyon” değerlendirmesini yaptı.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık