Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

Mercedes-Benz Türk geçen yıl yurtiçinde 223 adet otobüs sattı

Mercedes-Benz Türk geçen yıl yurtiçinde 223 adet otobüs sattı

Mercedes-Benz Türk düzenlediği bir basın toplantısı ile 2019 yılı otobüs pazarını değerlendirdi. Basın toplantısına Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Mercedes-Benz Türk Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Tolga Bilgisu, Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu ve Mercedes-Benz Türk Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş katıldı.

Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk, 2019 yılında yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayarak 2020 yılında iki ayrı şirket üzerinden müşterilerine hizmet vermeyi sürdürüyor. Şirket, otobüs ve kamyon faaliyetlerini yeniden yapılanma kapsamında Mercedes-Benz Türk adı altında sürdürmeye devam ediyor. 2019 yılını başarılarla tamamlayan şirket, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretimini aralıksız sürdürerek 90 bininci otobüsünü geçtiğimiz yıl mayıs ayında banttan indirdi. Sadece 2019 yılında 4.134 adet otobüs üreten Mercedes-Benz Türk, üretiminin yaklaşık yüzde 96’sını 70’ten fazla ülkeye ihraç ederek, geçtiğimiz yıl 3.985 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Şirketin 2019’daki iç pazar satışı; 40 adet şehir içi, 183 adet de şehirler arası olmak üzere toplamda 223 adet olarak gerçekleşti. Mercedes-Benz Türk bir kez daha şehirler arası otobüs satışlarında en çok tercih edilen marka olma unvanını korudu. Zorlu pazar koşullarına rağmen marka, şehirler arası otobüs satışlarını 2018 yılına oranla yüzde 5,8 oranında arttırdı. 

İhraç edilen her 10 otobüsten 6’sı Mercedes-Benz imzasına sahip

Yıllık 4.500 adetlik üretim kapasitesine sahip Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, yaklaşık 3.500 kişiye istihdam sağlayarak günde ortalama 16 otobüs üretiyor. 1995 yılında açılan Hoşdere Otobüs Fabrikası ile üretim ve ihracat adetlerinde artış sağlayan Mercedes-Benz Türk, 2020 itibarıyla toplam 93.000 adedin üzerinde otobüs üretirken, 1970’ten günümüze ihraç edilen otobüs sayısı ise 58.000 adedi geride bıraktı. 

Mercedes-Benz Türk, 2019 yılında Türkiye’de ürettiği otobüslerin ihracatından 548 milyon avroluk gelir elde ederek ülke ekonomisine katkısını aralıksız sürdürdü. Günümüzde Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten biri Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan çıkarken, ihraç edilen her 10 otobüsten 6’sı ise yine Mercedes-Benz Türk’e ait. 

Türkiye ekonomisine ihracat katkısı ve yeni yatırımlar 

Mercedes-Benz Türk, kamyon ve otobüs üretimi ve ihracatı haricinde, “AR-GE ve Bilişim Teknolojileri” alanlarında yurt dışına sağladığı hizmetlerle de Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 67 milyon avroluk katkı sağladı. Şirket 2019 yılında, Daimler’in Çekya’daki Holýšov Otobüs Fabrikası’nın karoser üretim hattındaki yan duvar iskeleti kaynak tertibatlarının üretim ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirerek farklı bir alanda daha Türkiye ekonomisine katkı sağlarken toplamda 1 milyon avroluk ihracat geliri elde etti. 

Ayrıca şirketin 2019’da gerçekleştirdiği başlıca yatırımlar arasında Türkiye’nin en büyük yedek parça dağıtım merkezlerinden biri bulunuyor. 8 milyon avroluk teknoloji ve inovasyon yatırımıyla Aralık 2019’da faaliyete alınan yeni Yedek Parça Depolama Merkezi’nde ağırlıklı olarak otobüs ürün grubu olmak üzere, tüm ürün gruplarına yönelik kapsamlı stok barındırılıyor ve hacimli parça depolama kapasitesi yüzde 90 oranında artmış bulunuyor.

Osman Nuri Aksoy: “Kusursuz müşteri memnuniyeti için çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük”

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy: “2019 yılı, hem dünyada hem de Türkiye’de otomotivin her alanında olduğu gibi otobüs pazarında da daralmanın yaşandığı bir yıl oldu. Bunu kendi ürün gruplarımızda da yaşadık. Buna rağmen şehirler arası otobüs pazarında bu yıl da üstün başarımızı sürdürdük. Mercedes-Benz Türk olarak 2019 senesinde toplamda 223 adet otobüs satışı gerçekleştirdik. Adet olarak daralma yaşanmış olsa da her alanda pazar payımızı korumayı hedefledik. Kusursuz müşteri memnuniyeti için çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük ve bu alanlara yatırım yapmaya devam ettik. Geçtiğimiz aylarda açılışını gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin en büyük yedek parça dağıtım merkezlerinden biri de bunun bir göstergesi. Ayrıca 2019 yılında üretimimizin yüzde 96’sını yani; 3.985 adet otobüsümüzü başta Batı Avrupa olmak üzere 70’ten fazla ülkeye ihraç ettik. 2019 yılının en olumlu etki yarayan teşviği, Kamu Bankaları tarafından sunulan Yerli Üretim Araçlara Özel Kredi Kampanyası oldu. Bu kampanyanın 2020 yılının sadece ilk 3 ayında değil tamamında sürdürülmesini temenni ediyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak daralan pazarda kendi hedeflerimize Aralık ayı itibariyle ulaştığımızı söyleyebiliriz. Sektörün de yakın gelecekte kendisini toparlayıp tekrardan büyüyeceğini düşünüyoruz. 2020 toplam otobüs pazarının geçen senekiyle benzer, 600 adet civarında tamamlanabileceğini öngörüyoruz.” 

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık