100 Araç Sahibi Bir Firma Her Yıl 7–8 Araç Bedelini Sigorta İçin Harcıyor!

100 Araç Sahibi Bir Firma Her Yıl 7–8 Araç Bedelini Sigorta İçin Harcıyor!

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Uluslararası taşımacıların, rakiplerinin 5 katı sigorta maliyetine katlandığını belirterek, Sigorta Birliğine “Artık Yeter, Sektörün Gücü Kalmadı. Bu Duyarsızlığa Bir Son Verin!” çağrısında bulundu.

Zorunlu trafik sigortalarında fiyatın serbest bırakılmasından sonra, araç başına zorunlu trafik sigortası maliyetleri çok ciddi rakamlarda arttığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Aynı araç için 4.000 TL ile 20.000 TL teklif veren sigorta şirketleri var. 100.000 TL teklif verenleri de gördük! Organize bir şekilde istismar ediliyoruz!” şeklinde konuştu.

FATİH ŞENER: “YABANCILARIN 5 KATI SİGORTA MALİYETİMİZ VAR!”

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener şöyle konuştu: “Sektörümüz Uluslararası Zorunlu Trafik Sigortası (Yeşil Kart) için ortalama yıllık 1.000 Euro öderken, Türkiye’deki zorunlu sigorta için ortalama yıllık 6.000 TL, Yaklaşık 2.000 Euro ücret ödüyor. Türk araçlarının yaklaşık 3.000 Euro ücret ödediği Ulusal ve Uluslararası Zorunlu Trafik Sigortası için Bulgar aracı toplam 650 Euro,  Macar araçları 700 Euro, Slovakya ise 435 Euro ödüyor.

ULUSLARARASI TAŞIMA ARAÇLARI AYRI BİR GRUP OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ!

Zamanının çoğunu yurtdışında geçiren, neredeyse tamamı araç takip sistemleri ile izlenen, Avrupa’nın en genç filosunun yurtiçinde 365 gün trafikte olan hafriyat kamyonları ve dâhili taşımacılarla aynı havuzda değerlendirilmesi haksızlıktır!“  

100 ARAÇ SAHİBİ BİR FİRMA HER YIL 7–8 ARAÇ BEDELİNİ SİGORTA İÇİN HARCIYOR!

Avrupa’da zorunlu trafik sigortası olarak kullanılan Yeşil Kart Sigortası, ortalama 1.000 Euro fiyatla Avrupa’da tamir bakım masrafları Türkiye’ye göre çok yüksek olmasına rağmen tüm hasarları karşılayıp kar ederken, Türkiye’deki zorunlu trafik sigortalarının bu fiyatın 2 katı fiyatla yapılması açıklanamaz.”

YIL

KULLANIM

POLİÇE

HASAR

FREKANS

Has/Pirim

2013

ÇEKİCİ

16.514

1.594

9,7

84,1

2014

ÇEKİCİ

17.024

1.578

9,3

88,5

2015

ÇEKİCİ

18.109

1.454

8,0

100,1

 

SEKTÖRÜN YURT DIŞINDA KALDIĞI SÜRELER DİKKATE ALINMALI VE POLİÇEYE EKLENMELİDİR!

Uluslararası karayolu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren 66.000 aracın yaklaşık 6.000’i 200 gün üzerinde yurtdışında kalırken, toplam aracın %52’si 100 gün ve üzerinde bir süre yurt dışında kalıyor!

Bu araçlar için hem 365 gün yurtiçinde kalıyor gibi sigorta yapılması hem de Avrupa’da örneği olmayan fiyatlar uygulanması bizim için artık dayanılmaz bir hal almıştır. Bu araçlar Türkiye’de bulunmadıkları için hiçbir risk oluşturmamakta ancak Türkiye’de ve trafikte risk oluşturuyormuş gibi trafik sigorta primi ödemektedirler. Sonuç olarak, zamanının çoğunu yurtdışında geçiren, araç takip sistemi ile izlenen Avrupa’nın en genç filosunun Türkiye’de bulunmadıkları günler için sigorta yaptırmaları haksızlıktır!

SİGORTACILAR HAKLILIĞIMIZ TEYİD ETSE DE ÇÖZÜM KONUSUNDA DUYARSIZ!

Sigortalar Birliği ile belki 10 kez toplandık, sektöre “Haklısınız ancak, yurtdışında kalınan süreleri bilmiyoruz” dediler. Bunun üzerine,  Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı arasında sağlanan işbirliği ile tüm araçların Yurt dışında geçirdikleri süreler plaka bazında izlenebilir ve sigorta şirketleri tarafından kullanılabilir hale getirildi. Sigortalar Birliği bu imkânlara rağmen çözüm konusunda adım atmamakta ısrar ediyor. Kamu Yöneticileri, uzmanları çalışıp bu sistemi dikkate alınsın diye hayata geçirdi. Yanlışta ısrar edilsin diye değil!”

ŞENER; “ARTIK YETER! TÜM AĞIR VASITALARIN DİYETİNİ ÖDEYEN SEKTÖRÜMÜZÜN BU YÜKÜ TAŞIYACAK GÜCÜ KALMAMIŞTIR”

Sigortacıların yurtdışında olduklarını göre göre haksızlıkta ısrar ediyorlar” diyen Şener, “ Dış ticaretimizin motor gücü olan sektörümüz artık bu yükü taşıyamıyor! Haksızlığa son vermek için;

Sektörün yurt dışında kaldığı süreler dikkate alınmalı ve poliçeye eklenmeli! Uluslararası filo yurtiçindeki araçlardan ayrı bir grup olarak değerlendirilmelidir Sektörümüz sakin olmalı!
Taksiciler gibi yollara çıkmak, eylem yapıp yolları kapatmayı konuşmaya başlayan sektörümüze de çağrımız “sakin olup, görüşmelerin sonucunu beklemeleridir” şeklinde konuştu.

Etiketler :