Yeni Nesil Scania’nın Türkiye satışları başladı!

Yeni Nesil Scania’nın Türkiye satışları başladı!

Scania, 10 yıllık araştırma geliştirme süresi, 2 milyar Euro yatırım ve 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü sonucu üretime başladığı yeni nesil araçlarını Türkiye yollarına çıkarıyor.

Scania, 2017 yılın kamyonu seçilen yeni modeliyle ağır vasıta sektöründe bir adım öne çıkmaya hazırlanıyor. Yeni modelde efsanevi T-şeklindeki ön yüz tasarım anlayışı büyük ölçüde korunurken, kabin, motor, güç ve aktarma organları tamamen yenilendi.

Scania, ağır vasıta sektöründe çıtayı çok yükseklere taşıyacak yeni nesil araçları için 10 yıl süren Ar-Ge çalışmalarına 2 milyar Euro yatırım yaptı. Bunun yanında yeni nesil araçların geliştirilmesi için 10 milyon kilometrenin üzerinde test sürüşü ve 40 adet kamyonun kullanıldığı çarpışma testleri gerçekleştirdi.

Yeni nesil Scania araçların tanıtımı ile ilgili İstanbul Park’ta bir basın toplantısı ve test sürüşü düzenlendi. Test sürüşü öncesi düzenlenen basın toplantısında Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, Scania Türkiye Ofisi Müdürü Per Stumer, Doğuş Otomotiv Scania İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Adnan Yücel ve Doğuş Otomotiv Scania Ürün Müdürü Cem Güney Özdemir Yeni nesil Scania araçları ile ilgili birer sunum yaptılar.

İLHAMİ EKSİN: “MÜŞTERİLERİMİZİN KARLILIKLARININ ARTMASI İÇİN İKİ TEMEL KONUYA ODAKLANIYORUZ: MALİYETLERİNİ AZALTMAK VE GELİRLERİNİ ARTIRMAK”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “Bugün Yeni Nesil Scania araçların Türkiye’de satışına başlıyoruz. Ağır vasıta sektöründe ihtiyaçlar, rekabet şartları ve maliyet beklentileri değişiyor. Artık standart bir araçla iş yapma dönemi sona eriyor. Yapılan işe, taşınan ürüne uygun araçlar ve araçlarla birlikte sunulan bakım anlaşmaları, sürücü eğitimleri ve filo yönetim sistemleri gibi çeşitli hizmet paketleri ile müşteriye özel çözümler sunmak gerekiyor. Bu yüzden Yeni nesil Scania’yı sadece bir araç değil, müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel tasarlanan hizmet paketleri ile eksiksiz bir taşımacılık çözümü olarak görüyoruz. Müşterilerimizle yaptığımız detaylı görüşmeler ve tüm dünyada dolaşan 250 binin üzerinde Scania araçtan toplanan gerçek yol koşulları verileriyle müşterilerimizin ihtiyaçlarını beliyor ve bu sayede en uygun çözümleri üretiyoruz. Müşterilerimizin karlılıklarının artması için iki temel konuya odaklanıyoruz. Maliyetlerini azaltmak ve gelirlerini artırmak. Gelirin artması için temel koşul aracın çalışır durumda olması, serviste beklememesi. Scania’nın herkes tarafından bilinen sağlamlığı yanında, yeni teknolojilerimiz, müşteri odaklı hizmetlerimiz ve uzun bakım aralıklarımız ile araçların kesintisiz hizmet sürelerini en üst seviyeye çıkarıyoruz. Yeni nesil Scaniaların, halen piyasadaki en iyi çözüm olan mevcut kabin araçlarımızla birlikte, Türkiye’de önemli bir pazar payı elde edeceğine inanıyorum.

TÜRKİYE’DE 6 BİN, DÜNYADA İSE 250 BİN BAĞLANTILI SCANIA VAR

Yeni Nesil Scania araçların en önemli özelliklerinden birinin ‘bağlantılı’ olması olduğunu söyleyen İlhami Eksin, Scania’nın son 5 yıllık satışının 250 bininin bağlantılı araçlardan oluştuğunu söyledi. Türkiye’de de Scania’nın 6 bin bağlantılı aracının olduğunun altını çizen Eksin, “Araçlardaki bu bağlantı sayesinde araçtan 85 tane bilgi alıyoruz. Bu bilgileri doğru düzgün harmanlayıp kullanabilirseniz çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Burada sadece aracı değil, sürücüleri de takip ediyoruz” dedi.

PER STUMER: “2016 YILI SCANİA İÇİN REKORLARLA DOLU BİR YIL OLDU, 90 BİN ADET ARAÇ SATTIK”

Scania Türkiye Ofisi Müdürü Per Stumer de yaptığı açıklamada, “Scania, Doğuş Otomotiv ile birlikte Türkiye’yi en önemli pazarlardan biri olarak belirledi. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte daha sürdürülebilir bir taşımacılık için yola çıkıyoruz. 2016 yılı Scania için rekorlarla dolu bir yıl oldu. Kamyon, otobüs ve motorlarla birlikte 90 bin adet Scania satışı gerçekleşti. Yeni nesil araçlarımızla birlikte birçok  servis ve diğer hizmetler sunuyoruz. Hedefimiz ne iş yaparlarsa yapsınlar müşterilerimizin karlılığını artıran çözümler sunmak. Scania’nın yeni nesil araçları daha güçlü, daha güvenli ve daha aerodinamik. Scania için müşterilerimiz birer iş ortağıdır. Müşterimizi memnun edecek her konuda bizim için önemlidir. Aslında çok önemli bir dönüşümün başındayız. Yeni dönemde bağlantılı, sürücüsüz, elektrikli araçlar çok önemli hale gelecek. Bu noktada Scania çok önemli bir adım attı ve sürdürülebilir taşımacılık ile ilgili çok önemli gelişmelere imza attı. Karbondioksit salınımını ciddi anlamda düşüren araçlarımız bulunuyor. Örneğin Scania, biyogaz alanında 20 yıldır çalışma yapan ve bu konuda çok ciddi ürünleri olan bir firma. Bizim aynı zamanda elektrikli ve sürücüsüz araçlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Haziran ayında ilk kez Siemens ile birlikte elektrikli araçların testlerine başlayacağız” dedi.  

ADNAN YÜCEL: “SCANİA İÇİN MÜŞTERİNİN DAHA VERİMLİ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Doğuş Otomotiv Scania İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Adnan Yücel de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ağır ticari araç sektöründe bağlantılı araçlar çok ciddi bir şekilde başladı. Scania için müşterinin daha verimli olması çok önemli. Burada da bağlantılı araç konusu çok önemli. Sürücü koçluğu ile yüzde 10’a yakın verimliliği artırmak mümkün. Bizim bir diğer hizmetimiz sürücü ilgili. Öte yandan esnek bakım özelliği ile bakım aralıklarını esnek hale getiriyoruz. Kısacası araçtan alınacak bilgilerle bakımın ne zaman yapılacağını tespit ediyoruz. Remindania ile de müşterimize bakım zamanını hatırlatacağız. Scania’m Sapasağlam uygulamamızla müşterimize hemen ulaşıyoruz. Bu uygulamamızı 3 bin 700 kişi bu uygulamayı indirdi.”

CEM GÜNEY ÖZDEMİR: “YENİ NESİL SCANIA YÜZDE 5 DAHA AZ YAKIT TÜKETİYOR”

Scania Ürün Müdürü Cem Güney Özdemir de yaptığı sunumda Yeni Nesil Scania araçlarının teknik özellikleri hakkında bilgi verdi. Yeni Nesil Scania’nın aerodinamik yapısının yüzde 2, tüm motor platformlarından ise yüzde 3 olmak üzere toplamda yüzde 5 yakıt ekonomisi sağladığını belirten Cem Güney Özdemir, araçta üç parçalı yan etek, tavanda ve ön panjurda spot farın bulunduğunu söyledi. Kabin içinde yeni bir sürücü pozisyonunun olduğunu belirten Cem Güney Özdemir, Yeni Nesil Scania araçlarda binek araç kalitesinde malzeme ve işçiliğin kullanıldığını kaydetti. Özdemir, “Ağır vasıtadaki en geniş yataklardan birine sahip. Araçlarımız yüzde 100 SCR’li. Transmisyon mili freni ve yeni yazılım yüzde 45 daha hızlı vites değişimi sağlıyor. Vites değişimi 0.40 saniyede sağlanıyor. Ön dingil 50 mm öne alındı. 40 ton bir araç 80 km hızla 38 metrede durabiliyor. Bir önceki benzer durumda 40 metrede durabiliyordu. Aracımız perde hava yastıklı ilk kamyon” dedi.

İŞTE YENİ NESİL SCANIA'NIN ÖZELLİKLERİ...

“YÜZDE 5 YAKIT TASARRUFU”

Scania, yeni nesil araç ve hizmetleri ile sektör standartlarını yeniden tanımlıyor. Yakıt tüketimi, güç aktarma organlarındaki geliştirmeler ve aerodinamik çözümler sayesinde yüzde 5 oranında düşüyor. Böylelikle yılda 150 bin km yol kat eden bir araç, yaklaşık 2 bin litrenin üzerinde yakıt ekonomisi sağlıyor.

13 LİTRELİK YÜZDE 100 SCR YENİ MOTOR

Scania yeni araçlarıyla birlikte 13 litre, 500 bg’lik yeni motorunu da piyasaya sürüyor. Yeni motorda Euro 6 emisyon değerleri, yüzde 100 SCR sistemi ile sağlanıyor. Böylelikle daha güvenilir ve daha ekonomik bir motor elde ediliyor. Vites değişim süresini yarı yarıya azaltan yeni tam otomatik opticruise vites kutusu sürüş konforunu en üst noktaya çıkartıyor. Pazarda en geniş motor ürün gamına sahip marka olan Scania’nın, yeni nesil araçlarında, 13 litrelik motor serisi 370 beygir gücünden başlayıp 410, 450 ve 500 beygir gücüne kadar alternatiflerden oluşuyor. 16 litrelik motorların güç seçenekleri ise 520, 580 ve 730 beygir.

DÜZ ZEMİNLİ YENİ S KABİN

Scania mevcut P, G ve yenilenen R kabinlerine, tamamen düz zeminli S serisi kabini de ekliyor. 24 farklı temel kabin modeli müşterilerin tercihine sunuluyor.  

Tüm yeni kabinlerde iç mekan, optimum sürüş ve dinlenme alanı sunacak şekilde tasarlandı. Sürücünün koltuk ayar seçenekleri, boyları 150 ile 200 cm arasındaki değişen tüm sürücüler için rahat bir sürüş pozisyonu sunuyor. Yeni Scania’larda A sütunu en geniş görüş açısı için inceltilerek yeniden tasarlandı.

Tüm yeni kabinlerde, sürücünün oturma pozisyonu, 6.5 cm öne alınırken sol cama 2 cm daha yakınlaştırıldı. Böylelikle sürücünün görüş açısı ve yol hakimiyeti arttı. Bunlara ek olarak yatak kısmı da 1 metreye genişletildi. Böylelikle sürücüler için konfor en üst noktaya ulaştı.

YENİ FRENLEME MESAFESİ İLE GÜVENLİKTE SON NOKTA 

Mevcut araçların üstün frenleme performansı yeni nesil araçlarda daha da iyileştirildi. Geliştirilen fren sistemi, daha ileriye doğru konumlandırılan ön aks ve düşük ağırlık merkezi ile 80 km hızdaki 40 tonluk bir aracın durma mesafesi yüzde 5 azalıyor.

Scania’nın yeni araçları, yan perde hava yastıklarıyla donatılan ilk ağır ticari araç olma özelliğini taşıyor. Scania, yan perde hava yastıklarıyla devrilme-yuvarlanma tarzındaki kazalarda meydana gelen yaralanmaları yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor.

 “SESS - SCANIA ENTEGRE SÜRÜŞ SİSTEMLERİ”

Scania, araçlarda standart olarak sunulan, uydu ve GPRS ile iletişim kuran sistemler üzerinden operasyonel verimlilik ve yakıt tasarrufu sağlıyor. SESS (Scania Entegre Sürüş Sistemleri) çatısı altında kişiselleştirilmiş sürüş eğitimi, sürücü koçluğu ve filo takibi uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalar ile yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlanıyor. Hem araç hem de sürücüler anlık olarak takip edilebilirken dönemsel performans raporları oluşturulabiliyor.

Scania’nın son 5 yılda satışını gerçekleştirdiği araçların üçte 2’si yani yaklaşık 250 bin araç SESS’li. Türkiye’de ise SESS’li araç sayısı yaklaşık 6.000.

SCANIA SÜRÜCÜ LİGİ

Scania, tüm SESS’li araçlardan elde edilen bilgilerle, Türkiye’nin en iyi sürücülerinin yarıştığı yeni online platformu piyasaya sunuyor.

Ios ve android tabanlı akıllı telefonlara yüklenebilen “Scania Sürücü Ligi” uygulaması ile filo yöneticileri ve sürücüler yarışmayı kolaylıkla takip edebiliyor. Platform üzerinden yakıt verimliliği, sürüş dinamikleri ve performans arttırıcı detaylar kullanıcı ile paylaşılıyor.

Etiketler :