IŞİD'in Irak’ta yarattığı sıkıntılar taşıma maliyetlerini ne kadar artırdı?

IŞİD'in Irak’ta yarattığı sıkıntılar taşıma maliyetlerini ne kadar artırdı?

“IŞİD’in Irak’ta yarattığı sıkıntılar öncesi ve sonrası güzergah maliyetleri Derneğimiz tarafından incelenmiş olup yapılan tespitlere göre, IŞİD öncesi orta ve güney Irak’a yapılan taşımalarda Türk taşımacılarının maliyeti ortalama 2 bin 500 dolar iken, bugün İran üzerinden Irak’a taşımaları maliyeti 5 bin 500 dolara çıktı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, (UND) “İran Tarafı Türk TIR'larına Eşit Muamele Yapılması Konusunda  Yeşil Işık Yaktı” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. İşte UND’den İran ile ilgili yapılan açıklamanın tamamı: “7 – 8 Ağustos 2014 tarihlerinde İran İslam Cumhuriyeti Sanayi, Ticaret ve Madenler Bakanı Rıza Nematzade ve beraberindeki heyetin ülkemizi ziyareti ve bu vesileyle Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin sektörümüz için önem arz eden konuları İran’lı bakana aktarmış olması, Derneğimiz tarafından memnuniyetle karşılandı.

IRAK’TA YAŞANAN OLAYLAR İRAN GÜZERGAHININ STRATEJİK ÖNEMİNİ ARTIRDI

İhracatımız ve uluslararası taşımalarımız için hayati öneme sahip Irak’ta Musul’un işgaliyle başlayan gelişmeler sonrasında, Habur Sınır Kapısı üzerinden bu bölgeye doğrudan taşımalar ciddi güvenlik sorunları nedeniyle sekteye uğradı.  Bu açmaz karşısında, Türk ihraç ürünlerinin Irak’a ulaştırılması için alternatif güzergah arayışlarında İran güzergâhının, stratejik önemi arttı.

3 BİN DOLAR MALİYET ARTIŞI

Öte yandan, IŞİD’in Irak’ta yarattığı sıkıntılar öncesi ve sonrası güzergah maliyetleri Derneğimiz tarafından incelenmiş olup yapılan tespitlere göre, IŞİD öncesi orta ve güney Irak’a yapılan taşımalarda Türk taşımacılarının maliyeti ortalama 2 bin 500 dolar iken, bugün İran üzerinden Irak’a taşımaları maliyeti 5 bin 500 dolara çıktı. 

İRAN’DAN ‘AKARYAKIT FİYAT FARKI’NIN KALDIRILMASI TALEP EDİLDİ Navlun fiyatlarının söz konusu maliyetleri karşılamaması sebebi ile İran üzerinden Irak’a taşımalar yapılamıyor. Zira, Türk taşımacılarının İran’a yapılan taşımalarındaki en önemli maliyet kalemi olan “Akaryakıt Fiyat Farkı” uygulaması, Irak taşımalarını da imkansız hale getirdi. Bu vahim tablo, Bakanımıza Derneğimiz tarafından bizzat aktarılmış ve gerekli raporlar kendisi ile paylaşılmış olup, firmalarımızın Irak’a taşımalarına devam edebilmeleri için maliyetlerimizin düşürülmesi amacıyla, özellikle İran transit geçilmek suretiyle Irak’a giden yükler başta olmak üzere akaryakıt fiyat farkının kaldırılması talep edildi.

İRAN’I TRANSİT GEÇEREK IRAK’A TAŞIMA YAPACAK TÜRK TIR’LARINA KOLAYLIK SAĞLANACAK

Bu vesileyle, İran Bakanı Nematzade’nin bugün Reuters haber ajansına yaptığı açıklama sektörümüz adına memnuniyetle karşılandı. Nematzade açıklamasında, Türkiye’nin Irak’a ticaretini durma noktasına getiren son gelişmelerin bertaraf edilmesi amacıyla, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin talebi doğrultusunda İran’ı transit geçerek Irak’a taşıma yapacak Türk TIR’larına kolaylık sağlanacağını vurgulandı. FATİH ŞENER: “IRAK TAŞIMALARININ YAPILABİLİR HALE GELECEK OLMASI AYRICA MEMNUNİYET VERİCİ” UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, ilgili açıklamanın bölgede yaşanan sorunların çözümü konusunda sektörü ümitlendirdiğine dikkat çekerek, şu açıklamada bulundu: Reuters'te çıkan bu haber sevindiricidir. Sektörümüz uzun süreden beri eşit muamele beklemekteydi. Bu uygulama ile Irak taşımalarının yapılabilir hale gelecek olması ayrıca memnuniyet verici. Bilindiği gibi, bir süredir, ihracatımızın ve ihracat taşımalarımızın yüzde 50’sinin gerçekleştiği, en büyük karayolu taşıma hizmeti pazarımız olan Irak’a ulaşamaz hale gelen sektör firmalarımıza hızlı bir çözüm arayışındaydık. İran, kısa dönemde çok önemli bir can simidi oldu ancak bu güzergah, son olaylar öncesinde de, İran üzeri gerçekleştirilen taşımalar için bazı sorunlar ortaya koymaktaydı. İranlı Bakanın açıklaması, son dönemde bu güzergahın artan önemi doğrultusunda yoğunlaşan girişim ve taleplerimizin, İran tarafında yanıt bulmaya başladığının ilk göstergesi olarak sektörümüz adına umut verici. Bu vesileyle; transit geçişte her iki ülkenin de aynı uygulamayı yapması, İran’da Türk taşımacılardan alınan yakıt fiyat farkının kaldırılması, İran’dan yük almamızı zorlaştıran 22926 sayılı yasanın kaldırılması hususlarındaki çözümler sektörümüzün acil talepleri arasındadır. Bu güzergahı Türk taşımacılar için kullanılır hale getirebilecek olan taleplerimizin İran’lı yetkililere gereğince yansıtılmasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın yoğun çabaları sürüyor. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye bizzat sahiplenerek konuyu muhatap bakana aktarması yönünde ortaya koyduğu liderlik ve desteğinden dolayı içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dileriz, bu olumlu bakış açısı, İran tarafında somut iyileşmelerin önünü açar.”

Etiketler :