ÖZKA Lastik, yüzde 14 kapasite artışı hedefliyor

ÖZKA Lastik, yüzde 14 kapasite artışı hedefliyor

ÖZKA Lastik, teknolojinin gelişimi ile birlikte özellikle Avrupa pazarında öne çıkan radyal lastiklere yatırım gerçekleştiriyor.

Yatırımın tamamlanması ile birlikte çoğunluğu radyal lastiklerde olmak üzere %55 oranında kapasite artışı gerçekleştiren ÖZKA Lastik, 2022 ile beraber de %14’lük ekstra kapasite artışını hedefliyor. Sektörün ihtiyaçlarını zamanında öngören marka, yeni stratejilerini konvansiyonel lastiklere göre daha esnek, daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı radyal lastiklere göre geliştirecek. Yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklere göre daha geniş olan radyal lastikler, konvansiyonel lastiklere kıyasla yüksek tonajlarda daha yüksek çekiş gücü sağlıyor.

Teknolojik gelişmelerle Avrupa’da radyal lastiklere eğilim artıyor

Son teknoloji üretim sistemiyle zirai lastiklerden endüstriyel lastiklere, hafif ticari araç lastiklerinden özel amaçlı lastiklere kadar geniş bir gamda üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik, Ar-Ge merkezi çalışmalarıyla sürekli olarak ürün ve teknoloji gelişimine odaklanıyor. Hız ve tonaj artış gösteren yeni nesil makinaların ihtiyaçlarına cevap verecek performans lastikleri geliştiren marka, radyal lastiklerle esneklik, konfor, yüksek tonajda yüksek performans ve uzun ömür gibi artılar sunuyor.  Avrupa’da ciddi bir eğilim yaratan radyal lastiklere yatırım yaparak bu alanda kapasitesini genişleten marka, gün geçtikçe büyüyen bu pazarda büyük rol oynayacak. Özellikle son yıllarda yerleşen bilinçle birlikte, yeni makinelerin de orjinal ekipmanlarının radyal lastiklerle üretileceği öngörüsüyle hareket eden marka, ürün stratejilerini de buna göre yönetecek. Özka Lastik Ar-Ge Müdürü Tolga ErsoyÜretim teknolojileri; hız, performans, kullanım kolaylığı, çevresel faktörler gibi birçok bileşeni bir araya getiriyor. Sanayide ve üretimde teknolojik entegrasyonlar son derece önemli. Üstün teknolojiyle üretilen bir zirai makinenin lastiklerinin de aynı teknolojik donanıma ve kullanım konforuna sahip olması gerekir. Yeni teknolojilere uyum bu açıdan bizim için son derece önemli. Radyal lastiğe yaptığımız yatırımla biz bir anlamda yakın geleceğe yatırım yaptık. Her alanda olduğu gibi zirai ve iş makineleri de üstün teknolojik donanımlarla üretiliyor. Çok kısa bir zamanda tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da tarımda bu teknolojik makinelerin kullanımı artacak, pazar kısa zamanda bu alana evrilecek. Dolayısı ile radyal lastiğe olan talep de teknolojik cihazlarla uyumu, kullanım konforu, üstün performansı, yakıt tüketimini azaltması gibi birçok sebeple artacak. Biz özellikle zirai alanda ciddi bir talep olacağını öngörerek yaptığımız bu yatırımla pazarı da hazırlıyoruz. Bu alanda önemli bir büyüme öngörüyoruz. Yeni orijinal ekipman lastikleri %90 oranında radyal lastik olarak kullanılıyor. Bu da değişim pazarını etkileyecek ve bu alanda da ciddi bir talep oluşacak.’ dedi.

Tarım alanlarında ve şantiyelerde kullanılmak üzere kompakt zirai ve iş makineleri için çok amaçlı lastikler üreten ÖZKA, tarım lastiklerinde en önemli özellikler olan konfor, çekiş gücü, dayanım, yük taşıma kapasitesi, çamur tutmama gibi konularda avantajlar sağlıyor. Esnek yanak yapısı sayesinde konforlu sürüş, özel tasarım diş deseni sayesinde çamur tutmama özelliği, derin dişleri ve geniş taban izi sayesinde toprağı ezmeden yüksek performans, derin sırt profili sayesinde delinmelere karşı ekstra güçlü yapı, darbe katlarıyla güçlendirilmiş karkas yapısı ve esneme kabiliyeti tarımda ÖZKA kullanıcılarının avantajı oluyor. İş makineleri lastiğinde gerekli olan yüksek çekiş gücü, darbelere karşı dayanıklı sırt yapısı, esnek ve güçlendirilmiş yanak yapısı sayesinde sürüş konforu ve manevra kabiliyeti, takviyeli topuk tasarımı, sırt aşınmasına karşı güçlendirilmiş taban yapısı, delinmelere karşı yüksek dirençli desen yapısı, artırılmış diş sayısı ve geliştirilmiş diş yapısı sayesinde uzun çalışma ömrü gibi özellikler ise ÖZKA’nın iş makinesi lastiklerinde yerini alıyor. 

ÖZKA Lastik dünya markası olma yolunda

Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve Kocaeli’nde yaklaşık 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrika ve depoya sahip olan ÖZKA Lastik, her geçen yıl artan üretim kapasitesi ve genişleyen satış & dağıtım ağı ile büyümesini sürdürüyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik’in her geçen yıl artan günlük üretim kapasitesi 2021 yılı itibarıyla tamamladığı yatırımlarla birlikte %55’lik bir artış göstererek 200 tona ulaştı ve kapasitesinin 35%’ini radyal lastik üretimine ayıran marka yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2021 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla 61% oranında büyüme öngörüyor. Daha çok değişim pazarında faaliyet gösteren ÖZKA Lastik’in yurtiçinde zirai ve iş makinası lastiklerinde pazar payı 40%. Üretiminin 65%’ini dünyada 80’den fazla ülkeye ihraç eden ÖZKA Lastik’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor. Marka, 2022 yılı itibarıyla Meksika, Brezilya ve Güney Afrika pazarlarında da ihracatını artırmayı hedefliyor.