Yeşil Lastik'in öncüsü 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağladı

Yeşil Lastik'in öncüsü 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağladı

“Yeşil Lastik” konseptinin dünyadaki öncüsü Michelin, enerji tasarrufu sağlayan lastikleri ile son 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit salınımının 45 milyon tondan fazla azaltmaya yardımcı oldu. Son 10 yılda ürettiği lastiklerin çevreye olan etkisini yüzde 33 azaltmayı başaran Michelin, 2005 yılından 2020 yılına kadar çevresel ayak izini yüzde 50, enerji kullanımını ise yüzde 38 düşürmeyi hedefliyor.

Michelin Total Performance stratejisi sayesinde “yeşil lastik” koseptinin dünyadaki öncüsü olmayı başaran Michelin, karbon karasını silika ile değiştirerek 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağladı ve karbondioksit salınımını 45 milyon ton azaltmaya yardımcı oldu.

Yıllık 640 milyon euro ayırdığı Ar-Ge gücüyle sürdürülebilir çevre konusunda ürünler geliştirmeyi hedefleyen Michelin’in yakın dönem hedefinde ise 2020 yılına kadar çevresel ayak izini yüzde 50, enerji kullanımını ise yüzde 38 düşürmek bulunuyor.

DOW JONES SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’NDE OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN LİDERİ

2015 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) sıralamasında Sosyal, Çevresel ve Toplumsal kategorilerde otomotiv sektörünün lideri olan Michelin, bütün listede ise global anlamda 6. sırada yer aldı. Küresel anlamda doğaya ve insan hayatına saygılı bir üretim anlayışını benimseyen Michelin, DJSI sıralamasında her yıl kendi sektöründe fark yaratıyor.

88 BİN HEKTAR ALANI AĞAÇLANDIRIYOR

Barito Pacific Grup ve sivil toplum örgütü WWF ile ortak başlattığı girişim ile çevre dostu kauçuk üretimini destekleyen Michelin, 55 milyon dolar ayırdığı bütçe ile doğal kauçuk üreterek 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor. Bu işbirliği ile Michelin, hem sürdürülebilir doğal kauçuk üretimi sağlayan hem de bölgeye özgü bitki örtüsü ve hayvan yaşamının devamını destekleyerek 16 bin kişiye de istihdam sağlıyor. Böylece Michelin, küresel kauçuk üretiminin yüzde 8’ini sağlıyor.

YEŞİL LASTİKLERİYLE 45 BİN KİLOMETREYE KADAR KULLANIM ÖMRÜ

Michelin “Çok Ömür” uygulaması lastiğin kilometre ömrünü ortalama iki kat artırırken ikinci ömrün sonunda Recamic ile tekrar tekrar kaplanarak işletme maliyetlerini düşürüyor. Düşük yuvarlanma direncine sahip Michelin lastikleri 9,5 milyar litre akaryakıt tasarrufu sağlarken, taşıt CO2 salınımlarında 23 milyon tonluk bir azalma sağlanmasına da yardımcı oluyor. Michelin, düşük tüketimli yeşil lastikleriyle 45 bin kilometreye kadar kullanım ömrü sunuyor.

Yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 70 ila 80 daha az kauçuk kullanılmasını sağlayan çok ömür uygulaması, doğal kaynakları korurken, lastik ömrünün uzaması ve kaplamanın geliştirilmesi ile geri kazanılması gereken hurda lastik sayısını da önemli ölçüde azaltıyor.

MICHELIN ENERGY SAVER İLE YAKIT TÜKETİMİNDE YÜZDE 20 TASARRUF

Lastik seçiminin yakıt tüketimini %20 azaltma olanağı sunduğunu belirten Michelin, üretim tesislerinden, hammadde seçimine her aşamasında çevreci bir anlayışla hareket ediyor. Yeşil Lastik teknolojisinin üstün özelliklerini bir arada taşıyan “Michelin Energy Saver” lastikleri, bir önceki nesil lastiğine göre üstün yakıt tasarrufu özelliği sayesinde 60 litreye kadar yakıt tasarrufu ve 140 kilograma kadar CO2 tasarrufu sağlıyor. Energy Saver lastikleri sadece üretirken değil tüketirken de yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit salınımını düşürüyor. 

Etiketler :