“35 bin kamyoncuya yük bulduk, 2023’te 200 milyon dolar ciro hedefliyoruz”

“35 bin kamyoncuya yük bulduk, 2023’te 200 milyon dolar ciro hedefliyoruz”

4 yıl önce pazara giriş yapan eTA, bu süreçte 35 bini aşkın kamyoncu esnafı ve 6 binin üzerinde yük sahibi KOBİ’ye hizmet verdi. SMS ile başlayan hizmet yolculuğunu teknoloji ile bütünleştiren eTA, nakliye sektörünü dijitalleştirerek, KOBİ’lere ve kamyonculara maliyet avantajı sağlamayı başardı.

Elektronik Taşımacılık Ağı (eTA) Genel Müdürü Hamdi Erçelik, eTA’nın çalışmaları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Borusan Holding şirketlerinden, yeni nesil taşımacılık modeli Elektronik Taşımacılık Ağı (eTA), 4 yıl içerisinde 35 bini aşkın kamyoncu esnafı ve 6 binin üzerinde yük sahibi KOBİ’ye ulaşmayı başardıklarını söyleyen eTA Genel Müdürü Hamdi Erçelik, “Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz SMS ile teknolojiyi aynı anda hizmet olarak sunabilmek. Bu özelliğimiz ile dünyanın ilk elektronik taşımacılık şirketi oluyoruz. 35 bin kamyoncu müşterimizin 10 bini SMS kullanıyor. 25 bin kişi mobil uygulamamızı kullanıyor” dedi.

Nakliye sektörüne inovatif bir hizmet ürettiklerini de belirten Hamdi Erçelik, sektörü dijitalleştirerek aracıları ortadan kaldırdıklarını, bu sayede KOBİ’ler ile kamyoncuların maliyetlerini düşürdüklerini bildirdi.

TÜRKİYE’DE 300 BİN KAMYON AKTİF

Türkiye pazarında 300 bin ticari araç bulunduğunu ve bu araçların yüzde 10’luk kısmına ulaştıklarını açıklayan Hamdi Erçelik, yılsonuna kadar 10 bin kamyoncu esnafını daha eTA sistemine dahil edeceklerini bildirdi. eTA’nın “Hayatı Yollarda Geçenler İçin Yollardayız” sloganıyla yeni bir etkinlik başlattığını da açıklayan Hamdi Erçelik, etkinlikle birlikte 13 şehir ve 24 farklı noktada 5 bin kamyon ve tır şoförüne ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

TÜRKİYE’NİN 800 BİN KAMYON PARKI VAR

Türkiye’nin nakliye anlamında çok büyük bir pazar olduğunu söyleyen Hamdi Erçelik, “800 bin araç parkı olan bir ülkeyiz. Bu araçların 300 bini ticari faaliyet yapıyor. Rakamlar bize sektörün önünün ne kadar açık olduğunu gösteriyor” dedi.

“2023’TE 200 MİLYON DOLAR CİRO HEDEFLİYORUZ”

 eTA olarak günlük 200 araç çıkışı yaptıklarını açıklayan Hamdi Erçelik, aylık ortalama yüzde 15 büyüme ile yola devam edeceklerini bildirdi. Günlük 500 ile 1000 araç çıkışına ulaştıklarında, belirledikleri hedefe de ulaşmış olacaklarını kaydeden Hamdi Erçelik, “Bu yılsonu için 20 milyon dolar ciro öngörüyoruz. 2023’te 200 milyon dolar ciro hedefliyoruz. Bu rakam geçen yılki ciromuzun neredeyse 3 katı kadar. Aylık yüzde 15 büyümemiz, hedefimizin tutacağı ile ilgili de bize olumlu sinyaller veriyor” dedi ve ekledi: “10 milyar dolarlık bir pazar var. 20 milyon dolarlık ciro yapıyoruz. Daha gidilecek çok yol var.”

ETA’NIN HİZMETİNİ YURTDIŞINA GÖTÜRME PLANIMIZ VAR

Hamdi Erçelik, “Yurtiçinde 100 milyon dolarlık ciro seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Yurtiçindeki çalışmalarımız devam edecek. Yurtdışında Çin’den bir teklif gelmişti. Şu an yurtdışı ile ilgili çalışmalarımız var. Borusan Lojistik’in faaliyet gösterdiği ülkelere eTA’yı götürme planlarımız var” diye konuştu.

ŞOFÖRLER İÇİN DİNLENME YERLERİ 2017’DE DEVREYE GİRECEK

Erçelik, *Şoförlerin dinlenebileceği yerleri 2017 yılında devreye sokacağız. Bursa yakınlarında bir yeri devreye alıyoruz. Çok yakında Hadımköy’de bir yeri de başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

YOL ARKADAŞIM ETA

eTA’nın “Hayatı Yollarda Geçenler İçin Yollardayız” sloganıyla yeni bir etkinlik başlattıklarını da açıklayan Erçelik, “13 şehir ve 24 farklı noktada 5 bin kamyon ve tır şoförüne ulaşmayı hedeflediğimiz “Yol Arkadaşım eTA” isimli etkinliklerimizde bir yandan sistemimizi tanıtıp, diğer yandan da keyifli yarışmaların yer aldığı aktiviteler gerçekleştireceğiz. Kamyon ve tır şoförlerimiz bizim çözüm ortaklarımız ve onlara faydalı olabilmek adına etkinliğimizde spor eğitmenleri de bize eşlik ediyor olacak. Spor eğitmenleri, şoförlerimize araç kullanırken doğru beden duruşlarını ve uzun yol sonrası yorgunluk, uykusuzluk hallerinde yapabilecekleri pratik spor hareketlerini anlatacaklar. Etkinliğimiz Ağustos ve Eylül ayları süresince İstanbul’dan başlayarak sırasıyla Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Balıkesir, Bursa ve İzmir’de düzenlenecek” şeklinde konuştu.

Etiketler :