Dokuz Eylül Öğrencilerinden “Lojistik Oyun Pazarı”

Dokuz Eylül Öğrencilerinden “Lojistik Oyun Pazarı”

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü bünyesinde ‘’Lojistik Operasyonları Laboratuvarı’’ dersi kapsamında lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘’lojistik oyun pazarı’’ etkinliği katılımcılar  tarafından beğeni topladı. Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Gamze Arabelen ve Öğr. Gör. Güven Şengönül tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Okan Tuna’nın onur konuk olarak davetli...

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü bünyesinde ‘’Lojistik Operasyonları Laboratuvarı’’ dersi kapsamında lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘’lojistik oyun pazarı’’ etkinliği katılımcılar  tarafından beğeni topladı. Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Gamze Arabelen ve Öğr. Gör. Güven Şengönül tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Okan Tuna’nın onur konuk olarak davetli olduğu etkinlikte, oyun kurucular tarafından düzenlenen lojistik temalı oyunlar, denizcilik öğrencileri ve öğretim üyelerinin katılımlarıyla keyifli bir öğrenme platformuna dönüştürülerek sergilendi.

Düzenlenen etkinlikte eğitimde oyunlaştırmanın (gamification) önemini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Gamze Arabelen, “Oyunlaştırma, oyun olarak tasarlanmış platformlara oyun unsurlarının yerleştirilmesidir. Burada amacımız, derslerde öğrencilere vermek istediğimiz temel kavramları, teorik altyapıya paralel olarak oyun platformlarında daha eğlenceli hale getirmek ve böylelikle öğrenme sürecini daha aktif hale getirerek katılımı ve etkileşimi arttırmaktır. Bugün burada sergilenen oyunlar daha çok lojistik ve tedarik zinciri temalı hazırlanmıştır; pek tabii ki oyunları diğer derslerin içeriğine göre de uyarlamak ve böylelikle eğitim sistemi için artı değer yaratarak öğrencilerin yaratıcılıklarını tetiklemek mümkündür” dedi.

Öğr. Gör. Güven Şengönül ise, “Oyunlaştırma kavramını öğrencilere tanıtma ve sevdirme dışında, bir diğer amacımız, bu yolla öğrencilere sorumluluk bilincini aşılamak ve kendilerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olmaktır. Bu süreçte, ‘lojistikte oyun’ kavramını bizlerle tanıştıran ve en başından beri desteklerini bizden esirgemeyen sayın Prof. Dr. Okan Tuna’ya teşekkürlerimizi bir borç biliriz’’ diye konuştu.  

Etkinlik süresince, katılımcıların oylarıyla belirlenen ve dereceye giren oyun kurucular ödüllerini alırken, en çok beğenilen oyun ise ‘’En iyi tasarlanmış oyun’’ ödülüne layık görüldü.