“Güçlü yapıdaki uluslararası nakliye ve lojistik sektörü küresel ekonominin getirdiği rekabet anlayışı içinde olmazsa olmazdır”

“Güçlü yapıdaki uluslararası nakliye ve lojistik sektörü küresel ekonominin getirdiği rekabet anlayışı içinde olmazsa olmazdır”

[caption id="attachment_2260" align="alignleft" width="300"]

[caption id="attachment_2260" align="alignleft" width="300"] UND Başkanı Çetin Nuhoğlu[/caption]Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yapılan “Lojistik, Taşıma Hukuku ve Sigortaları” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, UND’nin bu yıl kuruluşunun 40. yılını kutladığını hatırlatarak, “Kim ne derse desin uluslararası nakliye ve lojistik tüm sektörlerin temel itici gücüdür” dedi ve ekledi: “Bugün ihracatı konuşuyorsanız, Türkiye’nin temel kalkınma modelini ihracata bağlıyorsanız ve gelişme hedeflerini belirliyorsanız çok net olan bir şey var: Güçlü yapıdaki uluslararası nakliye ve lojistik sektörü özellikle son yıllardaki küresel ekonominin getirdiği rekabet anlayışı içinde olmazsa olmazıdır. Yıllardır savunduğumuz bir konu vardı. O da gelişmiş ülkelerdeki gibi lojistiğin ve taşımacılığın bir devlet politikası haline getirilmesiydi. Bu da yeni ve ilk defa Kalkınma Planı’nda işlenir hale geldi. Yani 10. Kalkınma Planı, Temmuz 2013’te TBMM’den geçti ve burada taşıma ve lojistik temel girdilerden biri ve temel odaklanılması gereken konulardan biri olarak belirlendi. Hedefler 2018 yılına kadar belirlendi. 2018 yılında 188 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz tüm düzenlemelerin yapılması ve bu konuda kamudaki tüm ilişkilerin tanımlanması konusunda çok önemli kararlar alındı.”

Etiketler :