“Lojistikte işbirliği çok önemli, 200 ortakla 3 bin 500 firmaya hizmet sağlıyoruz”

“Lojistikte işbirliği çok önemli, 200 ortakla 3 bin 500 firmaya hizmet sağlıyoruz”

Lojistik sektörünün bir arada olması ve işbirliği yapmasının çok önemli olduğunu söyleyen Oregon Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Oregon’un gelecekte yapmayı planladığı projeleri anlattı.

Oregon ortaklarıyla 4’üncü buluşmasını 7-9 Haziran tarihleri arasında Kıbrıs, Girne’deki Elexus Hotel’inde gerçekleştirdi. Oregon Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, organizasyon kapsamında bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Oregon’un geleceğe yönelik hedeflerini anlatan Eyüp Bartık, birçok önemli projeden bahsetti.

“3 BİN 500 FİRMAYA HİZMET VERİYORUZ”

Teminat sistemi pazarının yüzde 50’sinin Oregon’da olduğunu söyleyen Eyüp Bartık, 3 500 firmaya hizmet hizmet verdiklerini ve 15 milyar teminat değerine ulaştıklarını vurguladı. Geçtiğimiz yılı 450 milyon TL ciro ile kapattıklarını belirten Bartık, bu yılki ciro hedeflerinin 700 milyon TL olduğunun altını çizdi. Şu an Oregon’un 200 ortağı olduğunu belirten Bartık, hedeflerinin 800 ortağa ulaşmak olduğunu kaydetti. Bartık, “Burada bizim amacımız ortaklarımızın kazancını artırmak ve işbirliğimizi güçlendirmek” dedi ve ekledi: “Bizim birinci derdimiz bütün lojistik şirketlerinin bir arada olması. Birçok sektörde olduğu gibi lojistikte de ayrışmalar söz konusu. Ancak aynı iş kolunda çok rakip olsak da bazen iş birliği yapmamız gerekebiliyor. Bu iş birliği önemli. Bizim üyelerimiz yok, ortaklarımız var.”

“BİRLİKTE GÜÇLENECEĞİZ”

Lojistik sektörünün çok önemli olduğunu ancak sektörün gücünün farkında olmadığını anlatan Bartık, “Lojistik sektörü olarak bizler üreteciye rekabet gücü sağlıyoruz ama bunun farkında değiliz. Ne zaman güçleneceğiz? Birlikte güçleneceğiz” dedi.

Sektörün sürekli kendisini yenilemesinden yana olduğunu vurgulayan Bartık, amaçlarının dünya ile rekabet etmek olduğunu kaydetti. Bartık, lojistik açısından Türkiye’nin çok büyük avantajlara sahip olduğunu belirtti. Oragon’un Avrupa’da birçok ofisi olduğunu hatırlatan Bartık, Avrupa’da bir nakliye birliği yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

“LOJİSTİK DİJİTALLEŞECEK, OREGON’UN İSMİ GELECEKTE MUHTEMELEN OREGON TEKNO LOJİSTİK OLACAK”

“Oregon olarak dijitalleşmenin geliştirilmesi için iki yıldır çalışıyoruz. Lojistik dijitalleşecek ve Oregon’un ismi muhtemelen gelecekte Oregon Tekno Lojistik olacak” diyen Eyüpü Bartık, "Dijitalleşme konusunda 2 yıldır gece gündüz çalışıyoruz. 1 Temmuz'da ilk sunumu yapacağız. Lojistik dijitalleşecek ve bu konuda iddialıyız. Teknolojik altyapıyı hazırlayarak sektörde verimliliği artıracağız. Bu dünyada zoru başardığınızda değer oluyorsunuz” dedi.

ORTAK SATIN ALMA PLATFORMU

“Biz kar paylaşım modeli ortaklığı yapıyoruz” diyen Bartık, sektörde ortak satın alma platformu kurmanın önemine vurgu yaptık. Firmaların finansman sağlayacak bir yapıya ihtiyaç duyduklarını belirterek Bartık, “Biz para işini çözmek için hazırlıklara başladık. Talebi topladığımızda altyapısı hazır olacak. Çekici, römork, yakıt, lastik, yedek parça ve servis gibi alanlarda toplu satın alma yapacağız. 2025 yılı itibarıyla bu planlarımızı hayata geçireceğiz” diye konuştu.

"LOJİSTİĞİN BİRİNCİ KAVRAMI DEPOLAMA”

Lojistik sektörünün en önemli ihtiyaçlarından birinin depolama olduğunu belirten Bartık, “Lojistiğin birinci kavramı depolama. Biz depo finansmanı yapmak istiyoruz” dedi. Açıklamalarında lojistik sektöründe gayrimenkul yatırımlarının önemine dikkat çeken Bartık, "Meslektaşlarımızın gayrimenkul sahibi olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler :