“Savaşın, karışıklığın olduğu yerde ticaret olmaz, ticaret olmadan da lojistik sektörü büyüyemez”

“Savaşın, karışıklığın olduğu yerde ticaret olmaz, ticaret olmadan da lojistik sektörü büyüyemez”

Ege Lojistik Derneği (ELODER) tarafından İzmir’de ilk kez düzenlenen Ege Lojistik Zirvesi’nde bir araya gelen lojistik sektörünün temsilcileri, ülkede önce güvenliğin sağlanmasını ardından da komşu ülkelerle iyi ilişkilerinin sürdürülmesini istediler. Ege Lojistik Derneği Başkanı Osman Doğrucu, sektörlerinin de geleceğinin barış ve huzur ortamının sağlanmasında olduğunu belirterek, “Savaşın, karışıklığın olduğu yerde ticaret olmaz, ticaret olmadan...

Ege Lojistik Derneği (ELODER) tarafından İzmir’de ilk kez düzenlenen Ege Lojistik Zirvesi’nde bir araya gelen lojistik sektörünün temsilcileri, ülkede önce güvenliğin sağlanmasını ardından da komşu ülkelerle iyi ilişkilerinin sürdürülmesini istediler. Ege Lojistik Derneği Başkanı Osman Doğrucu, sektörlerinin de geleceğinin barış ve huzur ortamının sağlanmasında olduğunu belirterek, “Savaşın, karışıklığın olduğu yerde ticaret olmaz, ticaret olmadan da lojistik sektörü büyüyemez” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda 20 Şubat’ta gerçekleştirilen Ege Lojistik Zirvesi’ne, bölgede lojistik sektörüne hizmet veren profesyoneller görüşlerini anlatarak, yaşanan sorunlara çözüm önerileri sundu. Farklı konular ve sorunların masaya yatırıldığı Zirve’de konuşmacılar, dinleyicilere yaptıkları sunumlarla sektörün geleceği hakkında da görüşlerini sıraladılar.

OSMAN DOĞRUCU: “ÖNCELİKLİ SORUNUMUZ HUZUR”

Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdikleri, Ege Bölgesi’nde ilk kez düzenlenen Lojistik Zirvesi'nin çok başarılı geçtiğini dile getiren ELODER Yönetim Kurulu Başkanı Osman Doğrucu, gün boyu süren zirvede lojistik, perakende, üniversite ve kamu kuruluşlarının temsilcilerinin konuşmaları ile sektörün bugünü ve geleceğine ışık tuttuklarını söyledi. Toplantıda sektör ile ilgili sorunların da gündeme geldiğini ancak bugün geldikleri noktada en önemli sorunun herkesin olduğu gibi güvenlik olduğunun altını çizen Doğrucu, “Bölgemiz şu anda ateş çemberi. Suriye’de bir savaş devam ediyor. Başta Rusya olmak üzere komşularımızla sıkıntılarımız var. Bu ortamda ne yazık ki iş düşünemiyoruz. Önce güvenliğin sağlanması, ardından huzur ortamının oluşması gerekiyor. Aksi takdirde ne bizim sektörümüz ne de diğer sektörler iş yapabiliriz. Savaşın ve karışıklığın olduğu ülkelerde ticaret sıfırlandığı için lojistiğe de gerek kalmıyor. O nedenle biz önce ülkemizde ve bölgemizde güvenliğin sağlanmasını, ardından huzurun gelmesini istiyoruz. Herkesin olduğu gibi bizimde geleceğimiz barış ve huzurda” diye konuştu.

İZMİR LOJİSTİK MERKEZ OLACAK

Zirvede İzmir’in lojistik avantajlarının da konuşulduğunu anlatan Doğrucu, Çandarlı Limanı, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Kemalpaşa Lojistik Köyü projelerinin tamamlanması için sektörlerinin bölgede daha da büyüyeceğini söyledi. İzmir’de lojistik sektörünün hızlı bir büyüme içinde olduğunu anımsatan Doğrucu, sektör firmalarının doğru yatırımlara yönlendirilmesi halinde daha çok markanın oluşacağını ve bu sayede de kentin lojistikte dünyada bilinen bir merkez haline geleceğini kaydetti. 

ZİRVE’DE NELER KONUŞULDU?

Gün boyu süren zirvede Ege Lojistik Zirvesi’nin birinci bölümünde HAVI İş Geliştirme Direktörü Derman Aydoğan ‘Dış Kaynak Kullanımında Lojistik Firma Yönetimi’, CEVA Lojistik Satış ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Murat Karadağ ‘Lojistik Hizmetlerde Kpı Yönetimi, Global 3PL Firmalarında Uygulamalar’, UTI GL&D Türkiye Satış Müdürü Buğra Can Savaş ‘Lojistik Hizmet Sağlayıcı Firmalarda; Yüksek Personel Devir Hızının, Operasyonel KPI Performansı Üzerine Etkisi’ başlıkları altında konuşma yaptı.

Zirvenin ikinci bölümünde ise moderatörlüğünü ELODER Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Künüralp’in yaptığı Lojistikte İnsan Kaynakları Sorunları Üzerine konulu panelde Ekol Lojistik İK Direktörü Osman Ünal, PERYÖN Ege Şube Başkanı Serdar Kalaycıoğlu, İş-Kur İl Şube Müdürü Kadri Kabak ve TESCO KİPA Dağıtım Direktörü Alpay Odacı görüşlerini aktardı. Zirvede ayrıca KOSBİ Bölge Müdürü Cüneyt Öztürk ise Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin lojistik avantajlarını anlattı.

Son bölümde ise Ekol Lojistik Ege Bölge Yöneticisi Sonnur Saatçioğlu ‘Yetenek Gelişimi ve Liderlik Gelişimi’ ve Green Lojistik Danışmanı Çetin Özek ‘Perakende Lojistiğinde Kullanılan Depo Yönetim Sistemlerinin, Hizmet Alanlar ve WMS Yazılımcıları Açısından Değerlendirmesi; Sorunlar ve Çözümler’ konularında görüşlerini açıkladılar. 

 

Etiketler :