UND, “Taşımacının Başucu Kitabı”nı tanıttı

UND, “Taşımacının Başucu Kitabı”nı tanıttı

UND, sektör firmalarını, hukuki durumlar karşısında bilgilendirmek ve yanlarından ayırmayacakları bir kaynak kitap olarak hazırlanan “Taşımacının Başucu Kitabı”nı tanıttı. 10 yıllık birikimle konusunda uzman Avukatlar tarafından hazırlanan kitapta, taşımacıların karşılaştıkları hukuki durumlarda neler yapacakları yer alırken; sözleşme, talimat ve tutanak örnekleri de bulunuyor.

Taşımacının Başucu Kitabı’nın lansmanı 25 Mart’ta Dedeman İstanbul Otel’de yapıldı. Kitabın tanıtımını UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras ile yazarlar; Av. Naz Ege Ege, Av. Dr. Turkay Özdemir, Av. Egemen Gürsel Ankaralı yaptı. Kitabın basılmasına destek veren sponsor firmaları temsilen DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, TOBBUND Genel Müdür Mehmet Uylukçu ve TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu da tanıtımda yer aldı.

HERKESİN BAŞUCUNDA BULUNDURMASI GEREKEN BİR KİTAP”

UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras, Taşımacının Başucu Kitabı’nın sektör firmalarının yanlarından ayırmayacakları bir kitap olması için hazırlandığını söyledi. Aras, kitabın alanında uzman hukukçular tarafından hazırlandığını aktararak,  “Sektörümüze maksimum fayda sağlayacak ve güncel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki bu kitapta; sektörümüzün ihtiyaç duyduğu CMR & TTK (Türk Ticaret Kanunu), Gümrük ve Kaçakçılık Kanunu, İş Kanunu, Sigorta Sorumlulukları, KVKK ve bunlarla sınırlı olmamak üzere faaliyet alanlarını içeren tüm sözleşme, talimat, tutanaklar ve pratikte bunların uygulanmasını içeren bilgi notları yer alıyor” dedi.

Kitabın yazarları Avukat Naz Ege Ege’ye, Avukat Egemen Gürsel Ankaralı’ya ve Avukat Dr. Turkay Özdemir’e tüm emekleri ve katkıları için teşekkür eden Aras, “Taşımacının Başucu Kitabı’nın” yayınlanması için katkılarını esirgemeyen; Platin Sponsorumuz DFDS Denizciliğe, Altın Sponsorumuz TIRSAN Treylere, Gümüş Sponsorumuz IVECO’ya ve Özel Sponsorumuz TOBB UND’ye şahsım, UND Yönetim Kurulu ve sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Avukat Naz Ege Ege, “Bu kaynağın kitabın çıkartılmasında başkanımızın desteği için çok teşekkür ediyorum. Sponsorlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Kitabın, sektöre çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Ben 27 yıllık avukatım. Mesleğe başladığımdan bu yana hep bu sektörün içinde yer aldım. Yaklaşık 11 yıldır da sektörün hukuki sorunlarını masaya yatırım çözümler ürettik. Hem akademik hem de pratik anlamda tüm fiili hayatta karşılaştığımız sorunları bu kitaba aktarmaya çalıştık. Bu sektör Türkiye’nin önemli bir sektörü. Bu kitapta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avukat Egemen Gürsel Ankaralı da yaptığı konuşmada, UND’nin bu yıl 50. Yılını kutladığını hatırlattı. UND’nin klasik bir mesleki örgüt olmadığını söyleyen Egemen Gürsel Ankaralı, “Buz lojistik ile uğraşan hukukçular olarak UND ile çok rahat çalışabiliyoruz. Geçmiş dönemde de çok önemli ve başarılı çalışmalar yaptık. UND’nin Hukuk Çalışma Grubu’nda yer alıyoruz. UND bu kitabın yazılmasında bize çok destek verdi. Kitabı 6 başlık belirledik. Umarım bu ilk olur ve başka kitaplarda yazarız. Sponsorlarımıza ve UND Başkanımıza, UND İcra Kurulu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

Avukat Dr. Turgay Özdemir ise şunları söyledi: “1997 yılından bu yana taşıma hukuku ile ilgilendim. Uluslararası taşımacılık hukukun çok önemli olduğu bir sektör. Kitapta bütün konulara delinmeye çalıştık. Meslektaşlarımızla, UND İcra Kurulu ile uyumlu bir şekilde çalışarak kitabı oluşturduk” diye konuştu.

DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu da yaptığı konuşmada yeni seçim sonrası  Taşımacının Başucu Kitabı’nın destekçisi olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu, Tırsan olarak sektörü her zaman desteklediklerini ve destelemeye devam edeceklerini belirtti.

IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, 20 yıldır bu sektörde satış yaptığını hatırlatarak bu süreçte her zaman UND’nin üyeleri ile görüştüğünü ve iş yaptığını söyledi. Işınak, “Biz şuna inanıyoruz ki, sektör ne kadar büyürse biz o kadar büyürüz. UND’nin her zaman yanındayız” dedi.

TOBBUND Genel Müdür Mehmet Uylukçu, da UND’nin taşımacılık sektörünün öncü kuruluşu olduğunu söyledi. Son seçimlerden dolayı başkanı ve yönetim kurulunu tebrik ettiğini ifade eden Mehmet Uylukçu, Taşımacının Başucu Kitabı’nın çok değerli görüşler sunun bir kitap olduğunu kaydetti.

TAŞIMACININ BAŞUCU KİBABINDA NELER VAR?

Taşımacılık sektöründe çalışan tüm tarafların ilgi alanlarına göre farklı şekillerde faydalanabileceği bir eser olarak hazırlanan Taşımacının Başucu Kitabı ile özellikle kara taşımacılığı sektöründe, yetki belgesi alarak girişilen faaliyetlerin en başından en sonuna kadar tüm katılanların hukuki bir mesele ile karşılaştığında pratik bilgilere ulaşmasının sağlanması hedefleniyor. Düzenlenen işveren – işçi arası ilişkiler süreci, dış ticarette tedarik, yükleme, boşaltma dahil eşya taşıma süreci, gümrükleme süreci, depolama süreci ve sigorta süreci de dahil olmak üzere örnek sözleşmeler, belgeler, tutanaklar kitapta yer alıyor. Bu evrakların neden, nasıl ve kimler tarafından düzenleneceğinin kolayca anlaşılması hedefleniyor.

Kitapta, sözleşmelerin ve her türlü bilgi ve belgenin görsellerinin ve/veya örnekleri bulunuyor. Akademik bilgiden ziyade yazarların yürüttüğü avukatlık ve danışmanlık, eğitim öğretim ve uzmanlık alanlarındaki hizmetler ile uygulamalardan edindikleri pratik bilgiler yalın bir şekilde ele alınıyor.

tasimacinin-basucu-kitabi.jpg

 

Etiketler :