UTİKAD'tan lojistik tarihine ışık tutacak bir kitap!

UTİKAD'tan lojistik tarihine ışık tutacak bir kitap!

Araştırmacı-yazar Kemal Kaplan tarafından hazırlanan Anadolu Lojistik Tarihi kitabı, UTİKAD üyelerinin de desteğiyle Eylül ayında basıma girecek. 408 sayfalık kitap, tarihsel nitelikte bir kitap olarak kütüphanelerde yerini alacak.Medeniyetlerin beşiği, kültürlerin kesişme noktasıdır Anadolu… Binlerce yıldır dünya çapında ticaretin merkezi olma özelliğini ve önemini yitirmeyen bereketli topraklar… Yüzyıllardır yaşadığımız bu topraklar, dünya ticaretinin...

Araştırmacı-yazar Kemal Kaplan tarafından hazırlanan Anadolu Lojistik Tarihi kitabı, UTİKAD üyelerinin de desteğiyle Eylül ayında basıma girecek. 408 sayfalık kitap, tarihsel nitelikte bir kitap olarak kütüphanelerde yerini alacak.

Medeniyetlerin beşiği, kültürlerin kesişme noktasıdır Anadolu… Binlerce yıldır dünya çapında ticaretin merkezi olma özelliğini ve önemini yitirmeyen bereketli topraklar… Yüzyıllardır yaşadığımız bu topraklar, dünya ticaretinin dolayısıyla taşımacılığın da gelişmesinde büyük rol oynadı.

Bugün sektörümüzde taşımacılıktan lojistiğe dönüşüm yaşanırken Anadolu, sadece Türkiye için değil, dünya için de önemini korumaya devam ediyor. Çin gibi ekonomi devleri Anadolu topraklarından geçecek İpek Yolu projeleri için yatırımlar yapıyor, pek çok ülkenin gözü Anadolu’yu kat edecek yeni hatlara odaklanmış bulunuyor.

Paranın icadına da ev sahipliği yapan bu topraklarda ilkçağ medeniyetlerinden bu yana ticaret ve taşımacılıkta neler yaşandı? Türklerin Anadolu’ya girişi, büyük savaşlar ticaret yollarını nasıl etkiledi? Osmanlı İmparatorluğu zamanının kervansarayları Cumhuriyet döneminin reformları ile nasıl dönüştü? Bölgesel karayolu taşımacılığından dünya çapında havayolu aktarma merkezi olma iddiasına uzanan dönemeçler neler?

Etiketler :