Otobüsçüler 2. Köprüyü kullanmak istiyor!

Otobüsçüler 2. Köprüyü kullanmak istiyor!

Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün temsilcileri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün mecburi olması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması nedeniyle güzergâhlarının gidiş-gelişte 130 km. arttığını, büyük maddi zarara uğradıklarını belirtti. Sektör temsilcileri seyahat süresinin tekrar kısalması ve zararlarının telafisi için her iki köprüden de geçiş haklarının sağlanmasını talep etti.Şehirlerarası karayolu yolcu...

Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün temsilcileri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün mecburi olması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması nedeniyle güzergâhlarının gidiş-gelişte 130 km. arttığını, büyük maddi zarara uğradıklarını belirtti. Sektör temsilcileri seyahat süresinin tekrar kısalması ve zararlarının telafisi için her iki köprüden de geçiş haklarının sağlanmasını talep etti.

Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün temsilcileri, 3 Eylül Cumartesi günü düzenledikleri ortak basın toplantısında, otobüslere Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişin mecburi olması nedeniyle büyük maddi zarara uğradıklarını açıkladı. Toplantıya; Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği (UATOD) Başkanı Mehmet Erdoğan, Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Yücefer, Uluslarası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği (IPRU) Genel Başkanı Fatih Tamay ve firma sahipleri katıldı. Otobüsçüler konuyla ilgili şu basın açıklamasını yaptı: “Şehirlerarası karayolu yolcu taşıması yapan otobüslerin, 26 Ağustos 2016 tarihinde açılan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınan kararla zorunlu tutulmuş; otobüslerin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş yapmaları yasaklanmıştır.

OTOGARDAN YAZ AYLARINDA GÜNDE 1500 KIŞ AYLARINDA İSE GÜNDE 900 OTOBÜS ÇIKIŞ YAPIYOR

İstanbul Avrupa Yakası-Bayrampaşa’da bulunan 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan yaz aylarında günde ortalama 1500 otobüs, kış aylarında ise günde ortalama 900 otobüs çıkış yapmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünden otobüsler için geçişlerinin zorunlu hale getirilmesine karar verilmeden önce, otobüsler Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçişte, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerek Üsküdar İlçesi’nde yerleşik Harem Otogarın’dan yolcularını alarak varış noktasına seyir etmekteydiler Bu yolu kullanan tarifeli sefer yapan otobüsler trafiğin açık olduğu zamanlarda 40 km. civarına bir mesafeyi yaklaşık 30 dk. gibi makul bir süre içerisinde geçmekteydi.

HAREM OTOGARINA VARIŞ MESAFESİ 65 KM. UZAMIŞTIR

Ancak Yavuz Sultan Selim Köprüsünün kullanılmasının zorunlu tutulması sebebiyle günde on binlerce yolcu taşıyan otobüsler Avrupa yakasından kalkış yaptıkları Bayrampaşa mevkiinde bulunan 15 Temmuz Demokrasi Otogarından Üsküdar ilçesinde bulunan Harem Otogarına varış mesafesi 65 km. uzamıştır. Bu kapsamda otobüslerin sefer süresinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçişine oranla ortalama bir buçuk saat uzadığı görülmektedir. (Yeni inşa edilecek Ataşehir Terminaline varış menzili içinde benzer durum söz konusu olacaktır.)

Şehirlerarası tarifeli sefer yapan otobüslerin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yerine Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmalarının zorunla hale getirilmesinin Karayolu Yolcu Taşımacılığı sektörüne ve kamu menfaatlerine aykırılık oluşturan bir çok olumsuz etkileri olacaktır.            

GİDİŞ-GELİŞTE 130 KM FAZLA YOL  

Otobüslerin Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmaları sonucunda geliş ve gidişlerde toplam 130 km. fazla yol yapmaları neticesinde günlük bir otobüs için ortalama 125 TL. fazla yakıt ücreti ödeyeceklerdir. Düzce, Sakarya, Kocaeli ve Yalova gibi illerden günde iki kez sefer düzenleyerek Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçiş yapacak bir otobüsün yakıt maliyeti ikiye katlanarak günlük ortalama 250 TL artış gösterecektir. Bu fazladan ve gereksiz yere yapılan mesafenin otobüs yıpranma oranlarını arttırması ise kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca 3. köprü yolunu kullanan otobüslerin köprü ve otoban geçişi nedeniyle geliş ve gidiş olmak günde 70 TL tek seferde, iki sefer düzenlenmesi halinde ise 140 TL geçiş ücreti ödenecektir.

5.750 TL MALİYET ARTIŞI

Bu kapsamda her bir otobüs için Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanılması nedeniyle, gidiş ve geliş olmak üzere aylık 5.750 TL. kısa mesafelere günde iki sefer yapan otobüslerde ise aylık 11.500 TL. tutarında maliyet artmış olacaktır. Ayrıca sefer süresinin uzamasına bağlı olarak ve taşıma mevzuatı gereğince otobüslerde kaptanların dinlenme ve otobüs kullanma süreleri dikkate alınarak yolcu taşıma hatlarında fazladan bir kaptan çalıştırma zarureti doğmuştur. Bu doğrultuda köprü geçiş ücretlerinin pahalılığı ve yakıt gibi diğer maliyetlerin artması yolcu bilet fiyatlarına yansıyacak, kamusal nitelikte toplu taşıma hizmeti veren sektörümüzde ulaşım ücretleri artacaktır. Bu durum köprü ve yolların yapılış amaçlarından olan zaman, mesafe ve yakıt tasarrufu sağlanacağı ilkeleri ile bağdaşmamaktadır.

Ayrıca; havayolu, tren ve denizyolu yolcu taşımacılık sistemlerinde yaşanan kapasite artışı neticesinde karayolu yolcu taşıma sektörü ile diğer yolcu taşıma sektörleri arasında hizmet ve zaman yönünden bir rekabet yaşanmaya başlamıştır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden zorunlu olarak yapılan geçişlerle birlikte yol mesafesinin tek yönde 65 km/ bir buçuk saat uzaması sonucunda, yolcular tren ve hava yoluna yönelecek aleyhimize haksız rekabet yaşanacaktır. Zira, yolcularımız şimdiden yolun uzaması nedeniyle şikayet etmeye başlamıştır. Bu nedenle yolculuk süresince huzursuzluklar yaşanmaktadır.

Toplu taşıma niteliğinde hizmet veren turizm otobüsleri, personel ve öğrenci servis araçları ile şehir içi toplu taşıma araçlarının Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte Fatih Sultan Mehmet köprünü birlikte kullanmalarına izin verilirken; aynı nitelikte hizmet veren şehirlerarası tarifeli sefer yapan Karayolu Yolcu Taşıma sektöründeki otobüslerin, her iki köprüyü birlikte kullanmalarının yasaklanması eşitlik ilkesine aykırılık oluşturmaktadır. Bu kapsamda şehirlerarası otobüslerin boğazdan geçişini sağlayan köprülerden geçişlerin de aynı nitelikte yolcu taşıyan turizm ve halk otobüslerinde yapılan uygulama gibi ağır vasıta statüsünden çıkarılması gerekmektedir.

Yüz binlerce kişinin istihdam edildiği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörünün mensuplarının ülke genelinde temsilcileri olarak, şehirlerarası/uluslararası tarifeli sefer yapan otobüslerin Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprülerini birlikte kullanma haklarına sahip olması kanaat ve görüşünde olduğumuzu ve köprülerden geçiş uygulamasının bu yönde yapılması hususunda gerekli düzenlemenin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.”

Etiketler :