Bilgisayarda enerji tasarrufu etmenin 10 yolu

Bilgisayarda enerji tasarrufu etmenin 10 yolu

Lenovo, geliştirdiği yenilikçi teknolojileri, ürünleri ve tasarımlarının yanı sıra insan ve çevreye olan bakış açısı doğrultusunda geliştirdiği çevreci fikirler ile de sektöre liderlik ediyor. “Dünya Çevre Günü” tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanırken, daha temiz bir dünya için hepimize büyük görevler düşüyor. Doğa dostu ürünleri ile dikkat çeken Lenovo, bilgisayarlarda enerjiden tasarruf için tüm kullanıcılara 10 basit ama kazandıran öneride...

Lenovo, geliştirdiği yenilikçi teknolojileri, ürünleri ve tasarımlarının yanı sıra insan ve çevreye olan bakış açısı doğrultusunda geliştirdiği çevreci fikirler ile de sektöre liderlik ediyor. “Dünya Çevre Günü” tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanırken, daha temiz bir dünya için hepimize büyük görevler düşüyor. Doğa dostu ürünleri ile dikkat çeken Lenovo, bilgisayarlarda enerjiden tasarruf için tüm kullanıcılara 10 basit ama kazandıran öneride bulunuyor.

MONİTÖRÜNÜZÜN PARLAKLIĞINI AYARLAYIN

Monitörünüz ne kadar parlaksa, o kadar çok enerji kullanır. Monitörünüzün parlaklığını, gözleriniz ışığa karşı daha duyarlı olacağından karanlık bir odadayken azaltabilirsiniz. Daha loş bir görüntü, göz yorgunluğunun azalmasını da sağlayacaktır.  EKRAN KORUYUCUNUZU KAPATIN

Ekran koruyucular, enerji tasarrufu sağlamaz. Aslında, grafik açısından zengin ekran koruyucular, bilgisayarın iki kat daha fazla enerji harcamasına neden olabilir ve bilgisayarın uyku moduna geçmesini engelleyebilir. EPA’ya (Çevre Koruma Ajansı) göre, ekran koruyucusunu kapatarak enerji maliyetlerinde yılda 25-75 ABD Doları tasarruf yapabilirsiniz. 

LCD MONITÖR KULLANIN

LCD monitörler, açık moddayken geleneksel CRT monitörlerine göre ortalama yüzde 50-70 daha az enerji kullanır. Günde sekiz saat çalışırsa, eşit boyutta bir CRT yerine LCD seçildiğinde tasarruf edilen enerji, yılda 100 kilowatt’tan fazla olabilir. 

ENERJİ TASARRUFU MODUNA GEÇİN

Monitörünüzü, bilgisayarınız 20 dakika boyunca çalışmazsa ve sabit diskinizi, bilgisayarınız 30 dakika boyunca çalışmazsa, enerji tasarrufu moduna geçecek şekilde ayarlayın. Bunu, Denetim Masasında bulunan Power Options (Güç Seçenekleri) simgesini seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayarları değiştirerek, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızın çektiği elektriğin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

5. BİLGİSAYARI KAPATIN

İki saatten daha uzun bir süre bilgisayarınızı kullanmayacaksanız, bilgisayarınızı kapatın. Kapatmazsanız bilgisayarınız ortalama 100 watt tüketir. Alternatif olarak, bilgisayarınızı bekleme moduna geçirebilirsiniz. Genel kanının aksine, bilgisayarın uygun şekilde kullanımı açısından, gün içinde bilgisayarı kapatıp yeniden açmak doğru bir harekettir.   

BİLGİSAYARIN FİŞİNİ ÇEKİN

Genelde, evde kullanılan elektronik aletlere elektrik sağlamak için kullanılan elektriğin yüzde 40’ı, ürünler kapalıyken harcanan elektrikten kaynaklanıyor! Bu rakam, evde harcanan toplam elektriğin yüzde 10’unu oluşturuyor. Elektrikli aletlerin fişini çekerek, elektrik faturanızı azaltabilir ve çevreyi koruyabilirsiniz. Kolay bir seçenek olarak, birden çok elektronik aleti çoklu prize bağlayıp sadece çoklu prizin fişini çekebilirsiniz. 

ŞARJ ALETLERİNİ KAPATIN

Şarj olduktan sonra dizüstü bilgisayarınızın, tablet bilgisayarınızın veya cep telefonlarınızın şarj aletlerini kapatın. Kapatmazsanız, hemen hemen şarj sırasında tükettikleri kadar çok enerji tüketmeye devam ederler ve her yıl yaklaşık 35-70 kg karbondioksit üretirler. 

BİLGİSAYARINIZDAKİ KULLANILMAYAN PROGRAMLARI KAPATIN

Arka planda çalışan programlar daha fazla enerji harcayacağından, boşta duran yükten kurtulursunuz.  Gereksiz çalışan program olup olmadığını kontrol etmek için Ctrl-Alt-Del tuşlarına basarak Task Manager’ı (Görev Yöneticisi) açabilirsiniz. 

ESKİ BİLGİSAYARLARI VE ÇEVREBİRİM AYGITLARI GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

Geri dönüşümle tehlikeli metaller çıkarılır ve plastik parçalar kaldırılır; böylece, bunlar yeni ürünler yapmak için yeniden kullanılabilir. 

10. DOĞA DOSTU ÜRÜNLER ALIN

Bilgisayar satın alırken enerjiyi verimli kullanan aksamları belirten ENERGY STARetiketini arayın. ENERGY STARetiketi bulunan bilgisayarlar, 15 watt veya altında enerji kullanan uyku moduna geçiş yapar. Bu da, enerji yönetimi özellikleri olmayan bir bilgisayara göre yaklaşık yüzde 70 daha az elektrik demektir.