IVECO S-Way NP 460’a 2021 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu Ödülü

IVECO S-Way NP 460’a 2021 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu Ödülü

IVECO S-Way NP 460’ın LNG’li versiyonu çekici kategorisinde 2021 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu Ödülünü kazandı. Bu yıl 5.si sunulan ödül, İtalyan dergisi Vado e Torno tarafından veriliyor. Kazananlar, profesyonel gazetecilerden oluşan bir jüri tarafından Vado e Torno’nun geliştirdiği Sürdürülebilirlik Endeksine göre seçiliyor.Konuyla ilgili Vado e Torno Editör Yardımcısı Maurizio Cervetto şunları söyledi: “IVECO, IVECO S-Way NP ile uzun menzil alternatif...

IVECO S-Way NP 460’ın LNG’li versiyonu çekici kategorisinde 2021 Yılının Sürdürülebilir Kamyonu Ödülünü kazandı. Bu yıl 5.si sunulan ödül, İtalyan dergisi Vado e Torno tarafından veriliyor. Kazananlar, profesyonel gazetecilerden oluşan bir jüri tarafından Vado e Torno’nun geliştirdiği Sürdürülebilirlik Endeksine göre seçiliyor.

Konuyla ilgili Vado e Torno Editör Yardımcısı Maurizio Cervetto şunları söyledi: “IVECO, IVECO S-Way NP ile uzun menzil alternatif çekişli araçlarda üretkenlik ve verimlilik bağlamında yeni bir referans noktası oluyor. IVECO S-Way sadece 1600 km menziler sahip pazardaki tek araç olmasıyla değil; gazın kilogramı başına 4,1 kilometrelik yol kat etmesiyle de bir referans noktası oluyor. Hem içeriden hem dışarıdan her zamankinden daha sessiz (Piek standartlarına göre)."

IVECO Marka Başkanı Thomas Hilse, şu yorumda bulundu: “Uzun mesafe taşımacılıkta sürdürülebilirliğe erişmemizde hayati bir role sahip olduğunu düşündüğümüz doğalgaz ile ilgili görüşlerimizi tescil eden bu önemli ödülden dolayı oldukça gururluyuz. Bu, hâlihazırda mevcut olan tek çözüm. Sıfır salınım yolunda bir başlangıç noktası, ve IVECO S-Way bu yolun gerçekleşmekte olduğunun kanıtı: Performansı, düşük “Toplam Sahip Olma Maliyeti”, sessiz çalışması ve uzun menzili ile  finansal ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir çözüm sunmakta. Ek olarak sürücülere de kulak verdik ve sürücü kabinini evden uzakta ama kendilerini evde gibi hissedecekleri biçimde tasarladık. LNG dağıtım altyapısı, hızla gelişiyor ve hâlihazırda Avrupa’nın ana taşımacılık koridorlarını kapsayan bir ağ halini aldı. Farklı ülkelerin sunduğu sübvansiyon ve teşvikler bu araçları gittikçe artan bir biçimde daha karlı alternatif hâline getiriyor. Doğalgazlı çözümler için daha sık kapımızı çalan taşımacılara bakarak yaklaşımlarının değişmekte olduğunu görüyoruz. En önemlisi de biyo-LNG bugün bize sıfıra yakın salınım çözümü sağlayarak metandan üretilen mavi hidrojenle sıfır karbonlu taşımacılığın kapısını aralıyor.”