Mercedes-Benz Türk, 12 yılda 3 bin 950 kız öğrenciyi destekledi, şimdi iş bulmalarına da yardımcı olacak

Mercedes-Benz Türk, 12 yılda 3 bin 950 kız öğrenciyi destekledi, şimdi iş bulmalarına da yardımcı olacak

Mercedes-Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) 2004 yılında başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında desteklenen öğrencilerden bir grup, geleneksel bir etkinlik olan yaz buluşması için bir hafta boyunca İstanbul’da ağırlandı.Her yıl farklı illerden davet edilen öğrenciler, bu yıl; Bolu, Eskişehir, Gaziantep, Adana ve Bursa’dan geldi. Program dahilinde Yıldız Kızlar Prof. Dr. Türkan Saylan’ın mezarını ziyaret ettiler,...

Mercedes-Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) 2004 yılında başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında desteklenen öğrencilerden bir grup, geleneksel bir etkinlik olan yaz buluşması için bir hafta boyunca İstanbul’da ağırlandı.

Her yıl farklı illerden davet edilen öğrenciler, bu yıl; Bolu, Eskişehir, Gaziantep, Adana ve Bursa’dan geldi. Program dahilinde Yıldız Kızlar Prof. Dr. Türkan Saylan’ın mezarını ziyaret ettiler, Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı gezerek Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger ile tanışma imkânı buldular.

Mercedes-Benz Türk ve ÇYDD işbirliğinde gerçekleştirilen “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi çerçevesinde İstanbul’u ziyaret eden 25 bursiyerin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger ve Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün katıldı.

MERCEDES-BENZ’İN DENEYİMLİ ÇALIŞANLARI KIZLARA MENTÖRLÜK YAPACAK

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, toplantıda yaptığı konuşmada, 2004 yılından beri 4 bine yakın kız öğrenciyi bu programa dahil ettikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Başarıya gitme yolunda en önemli kriterlerin, eğitim, kendine güvenme, kendine inanmak olduğunu ifade eden Britta Seeger, kızlara sadece sizlere eğitim alanında değil, iş bulma sürecinde de destek olmak için Mercedes-Benz Türk bünyesinde bir databank oluşturduklarını ifade etti. Kızların iş bulmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Britta Seeger, 12 yıldır devam eden bu projede her geçen yıl programlarını geliştirdiklerini kaydetti. Program geliştirme çerçevesi içinde Mercedes-Benz Türk’ün deneyimli bir çok çalışanının kızlara mentörlük yapacağını kaydeden Seeger, “Kızlarımıza birçok konuda şans ve destek vermek istiyoruz“ dedi.

PROF. DR. AYSEL ÇELİKEL: “UYGARLIĞIN ÖMÇÜTLERİ ARASINDA ÜLKEDEKİ KADINLARIN KONUMU ÇOK ÖNEMLİ”

ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye için önemli olan bir sosyal sorumluluk projesi içinde her yıl beraber oluyoruz. Bu yıl da 24 kızımızla birlikteyiz. Proje 12 yıldan beri başarıyla devam ediyor. Bugüne kadar 3 bin 500 öğrenciye destek sağladık. ÇYDD olarak ayrıca üniversiteyi kazanan meslek lisesi öğrencilerimize burs vererek de destek veriyoruz. Proje çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi. Neden sadece kızlarımızı destekliyoruz? Çünkü bir kız çocuğunu eğitmek iki kişiyi eğitimek demek. Bir kızın eğitimi hem kendisine hem de ailesine farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bütün dünyada, özellikle gelişmiş dünyada uygarlığın ölçütleri içinde o ülkedeki kadınların konumu öne çıkıyor. Eğer uygarlık peşinde koşuyorsak kadınlarımız, kızlarımız uygar ve farklı bir konumda olmalıdır. Mercedes-Benz Türk, bizim için çok değerli bir partnerdir. Bu projede bize gösterdikleri imkanlar ve destekleri için çok teşekkür ediyorum.“

EĞİTİMDE KIZ ÇOCUKLARINA FIRSAT EŞİTLİĞİ 

Türkiye’deki en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk “Her Kızımız Bir Yıldız” projesini 2004 yılında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle hayata geçirdi. Projenin amacı; olanakları kısıtlı, ancak çalışkan ve kısa sürede meslek sahibi olmayı amaçlayan ilköğretim okulu mezunu kız çocuklarını mesleki eğitime teşvik etmek.

Kız çocuklarının eğitime katılımını artırma ve eğitimde cinsiyet eşitliğine katkı sunma çalışmaları kapsamında, meslek lisesi öğrencilerine burs veren Mercedes-Benz Türk,  burslu kız çocuklarına staj imkânı sağlıyor ve mezuniyet sonrasında başarılı olanları şirket ihtiyaçları doğrultusunda istihdam ediyor.

12 YILDIR DEVAM EDEN PROJE
İlk dönemde motor, elektrik/elektronik, torna/tesviye, makina ressamlığı ve bilgisayar branşlarında mesleki eğitime öncelik verilen “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinde aradan geçen 12 yılda farklı bölümlerde de burs imkânı sağlandı. Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra yan sanayi firmaları, bayiler ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının da destek verdiği projede şu anda, liseli öğrencilere sağlanan bursların  yüzde 68‘i teknik lise bursu, yüzde 13‘ü sanat, kalan kısmı ise sağlık ve diğer bölümlere verilen burslardan oluşuyor.

17 ilde okuyan 200 kız öğrenciye destek vererek “Her Kızımız Bir Yıldız” projesini başlatan Mercedes-Benz Türk, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugüne kadar 56 ilde, 472’si üniversite olmak üzere, toplam 3.950 kız öğrenciye eğitim bursu verdi. Destek alan 1.933 bursiyer meslek lisesinden mezun oldu, 765 bursiyer üniversite sınavını kazandı, 147 öğrenci ise üniversiteden mezun oldu. Proje kapsamında halen 200’ü üniversite olmak üzere toplam 1.200 öğrenci burs almaya devam ediyor.

MESLEKİ EĞİTİM

Maddi desteğin yanı sıra kız çocuklarının yıldızlaşmasında ilginin, ekip ruhunun, cesaretin ve özgüvenin de çok büyük rolü olduğuna inanan Mercedes-Benz Türk, burs verdiği kız öğrencilerle yaşadıkları illerde bir araya gelerek, onları eğitimleri ve meslek sahibi olmaları yönünde yüreklendiriyor. Bu ziyaretlerde, İstanbul’dan gelen bir uzman ile uygulanan yaratıcı drama çalışmalarıyla Yıldız Kızlar’ın kişisel gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

Bugüne kadar Van, Adana, Edirne, Amasya, Ankara, Mersin, Denizli, Trabzon, Van, Konya, Alanya, Antalya, İzmir, Kocaeli, Samsun, Hatay, Tekirdağ ve Bursa‘yı ziyaret eden Mercedes-Benz Türk, her ay farklı bir şehre giderek 56 ilde bulunan tüm Yıldız Kızlarla buluşmayı hedefliyor. 

ÖZGEÇMİŞ BANKASI İLE İLETİŞİM SÜRDÜRÜLÜYOR

Bugüne kadar “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinin desteği ile eğitimini tamamlayan 22 Yıldız Kız’a Mercedes-Benz Türk bünyesinde iş imkânı sağlandı. Yıldız Kızlar’ın 13‘ü Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda, 9’u ise Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda görev yapıyor.

İSTİHDAM

Yıldız Kızlar’a Mercedes-Benz Türk ve bayilerinde staj ve iş imkânı sağlayabilmek amacıyla Proje kapsamında 2016 yılında önemli bir adım daha atılarak özel bir özgeçmiş bankası kuruldu. Önemli bir veri bankası haline gelen bu platform aracılığıyla Mercedes-Benz Türk ve bayileri, uygun iş pozisyonlarında istihdam edilmek üzere bankada özgeçmişleri bulunan bursiyerlere ulaşıyor. Özgeçmiş bankası sayesinde bursiyerlerle mezuniyetlerinden sonra da iletişimde kalınarak süreklilik sağlanmış oluyor.

PROJE BİRÇOK ÖDÜL ALDI

Her Kızımız Bir Yıldız projesi 2006 yılında Platin Dergisi’nin „En İyi Sosyal Sorumluluk Kategorisinde” Zirvedekiler Ödülü’nü, 2007 yılında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD)” Eğitim Kategorisinde” En İyi Sosyal Sorumluluk Altın Pusula Ödülü’nü, 2010 yılında ise Otomotiv Distrübütörleri Derneği (ODD) „ODD Satış İletişim Kategorisinde” 2010 Gladyatörleri Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü’nü kazandı.

Etiketler :