"2015’te Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Treyler Üreticisi Olduk, Yeni Yatırım Kararı Aldık"

"2015’te Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Treyler Üreticisi Olduk, Yeni Yatırım Kararı Aldık"

Türkiye treyler sektörünün lideri Tırsan, ihracatındaki ivmeyi artıracak yeni bir yatırım kararı aldı. Almanya’da ilk üretim tesisini 1998 yılında açan şirket, şimdi de Ulm şehrinde ikinci tesisini açacak. Türkiye treyler ihracatının yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştiren Tırsan’ın üç ülkede üretim tesisleri bulunuyor.

Tırsan Treyler, Avrupa’daki büyümesini daha da hızlandıracak yeni bir yatırım kararı aldı. Karar, Tırsan’ın dört adet araç sergileyerek katıldığı Münih’teki BAUMA 2016 fuarında açıklandı. Türkiye’nin toplam treyler ihracatının yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştiren şirket, bu yeni yatırımıyla birlikte Avrupa’ya gerçekleştirdiği ihracattaki ivmeyi artırmayı hedefliyor. Yurtdışında üretim yapan tek Türk treyler üreticisi olan Tırsan’ın Almanya ve Rusya’da üretim tesisleri bulunuyor.

ALMANYA’DA İLK ÜRETİM TESİSİNİ 1998 YILINDA GOCH ŞEHRİNDE AÇTI

Buna göre, Almanya’da ilk üretim tesisini 1998 yılında Goch şehrinde açan Tırsan, Almanya’nın güneybatı eyaleti Baden-Württemberg’de yer alan Ulm’da satış, satış-sonrası hizmet merkezi ve montaj tesisi kuracak. 2016 yılının ikinci yarısında 7 bin 600 metrekare alan üzerinde faaliyete geçecek olan tesis, 2002 yılından bu yana Tırsan bünyesinde yer alan Alman treyler sektörünün öncülerinden olan Kässbohrer’e bağlı olarak hizmet verecek. Ulm, Kässbohrer firmasının 1893 yılında kurulduğu şehir olması bakımından da önem taşıyor. Avrupa’nın en geniş ürün yelpazesine sahip olan Tırsan, bu yeni üsten, Kässbohrer ve Talson ürün gamındaki tüm ürünlerin teslimatını gerçekleştirecek ve ürün yelpazesindeki tüm treyler modelleri için bakım-onarım hizmeti sağlayacak. Ulm, Almanya’nın güneyindeki Stutgart ve Münih gibi başlıca şehirleri birbirine bağlayan A8 karayolu ile, kuzey Avrupa’yı kıtanın güneyine bağlayan Almanya’nın en uzun karayolu olan A7 otobanının kesişiminde yer alıyor.

2018’DE 10 BİN ADET TREYLER İHRACATI HEDEFİ

Tırsan’ın yeni yatırım kararını değerlendiren İş Geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İffet Türken, “Faaliyet gösterdiğimiz Avrupa pazarlarında geçen yıl yüzde 48 büyüme yakalayarak en hızlı büyüyen treyler üreticisi olduk. Gerçekleştirdiğimiz bütün yatırımlar, 2018 yılında 10 bin adet treyler ihracat hedefine hizmet ediyor. Bu hedefe adım adım ulaşmak için tüm ekibimizle çalışıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızdan, üretim teknolojisi yatırımlarımıza, kurduğumuz iş ortaklıklarından Türkiye taşımacılık sektöründe standartların yükseltilmesine sağladığımız katkıya kadar en ince ayrıntısının dahi planlandığı bir süreç yürütüyoruz” dedi.

“AVRUPA’NIN ÜRETİM GÜCÜ BAKIMINDAN İLK ÜÇ ÜRETİCİSİ İÇERİSİNDE YER ALIYORUZ”

Türken, “Kartal’da 7 bin metrekarelik bir alanda üretime başlayan Tırsan, bugün itibarıyla üç ülkede yarım milyon metrekareyi aşan bir alanda üretim yapmaktadır. Avrupa’nın üretim gücü bakımından ilk üç üreticisi içerisinde yer alıyoruz. Hem ülkemizin hem de şirketimizin ihracat hedeflerine ulaşmak ve elde ettiğimiz başarıları sürdürmek açısından Ulm’da açacağımız tesis önemli. Almanya’nın güneyinde olduğu kadar, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti gibi komşu ülkelerdeki müşterilerimize bu sayede daha yakın olacağız” açıklamasını yaptı.

Etiketler :