Allison Transmission, IFAT 2024'te Düşürülen Yakıt Tüketimi ve Emisyonlara Yönelik Çözümlerini Sunuyor

Allison Transmission, IFAT 2024'te Düşürülen Yakıt Tüketimi ve Emisyonlara Yönelik Çözümlerini Sunuyor

Allison Transmission, yakıttan bağımsız tahrik çözümlerinden belediye ve atık toplama araçlarına yönelik Allison eGen Power tam elektrikli akslara kadar geniş teknoloji yelpazesini sergileyecek.

Konvansiyonel, elektrikli hibrit ve tam elektrikli araç tahrik çözümlerinin lider tasarımcısı ve üreticisi olan Allison Transmission, ürün yelpazesini IFAT 2024'te sergileyecek (13-17 Mayıs, Münih, Salon C6, Stand 250). Allison, alternatif yakıtlarla uyumlu tam otomatik şanzımanlar ve gelişen tam elektrikli akslardan oluşan eGen Power® ailesi de dahil olmak üzere tamamı atık toplama ve belediye araçlarına uygun çok çeşitli tahrik çözümleri sunuyor. Batı Avrupa'daki en büyük atık toplama filolarının tercihi de Allison oluyor.

Allison eGen Power® tam elektrikli aks ailesi

Allison'ın eGen Power® tam elektrikli aks ailesi, aracın geleneksel aktarma organlarının yerini alarak mevcut araç şasisine kolay kurulum ve entegrasyon sağlıyor. eGen Power®, tam entegre elektrik motorlarını, çok vitesli bir dişli kutusunu, yağ soğutucusunu ve pompayı içeriyor. Teknoloji, tam bataryalı elektrikli araçlar (BEV'ler), yakıt hücreli elektrikli araçlar (FCEV'ler) ve hibrit uygulamalarla uyumlu oluyor ve rejeneratif frenleme sırasında motor torkunun %100'ünü sağlıyor. eGen Power 100S elektrikli aks, yakın zamanda Oshkosh Corporation tarafından Kuzey Amerika'nın ilk tam entegre, sıfır emisyonlu elektrikli atık toplama kamyonu için tercih edildi. 100S, McNeilus® Volterra™ ZSL™ elektrikli atık toplama kamyonuna başarıyla entegrasyonu sağlandı. Her araç, tandem konfigürasyonda iki adet 100S e-Aks ile üretilecek.

Yakıttan bağımsız çözümler

Allison, içten yanmalı motorlu araçlara yönelik atık toplama ve diğer belediye uygulamalarının enerji verimliliği ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tahrik çözümlerini optimize etmeyi sürdürüyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG), biyogaz ve hidrojen gibi alternatif yakıtlarla uyumlu olup, filoların içten yanmalı motorlu araçlardan kaynaklanan emisyonları azaltmasına olanak tanıyor. Örneğin, Abfallwirtschaftsbetriebe München (AWM) yakın zamanda Münih şehir merkezinde emisyonları azaltmak için Allison 3000 Serisi™ şanzıman donanımlı 34 adet Scania CNG'li atık kamyonunu alımı gerçekleştirdi. AWM, şu anda toplam 184 atık toplama aracı (RVC) işletiyor ve bunların yaklaşık %80'i (neredeyse 150 araç) Allison tam otomatik şanzıman donanımına sahip bulunuyor.

Allison ile güçlendirilmiş yakıt hücreli kamyonlar

Yedi Avrupa bölgesinin yakıt hücresiyle çalışan atık toplama araçlarının emisyonlarını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini gösterdiği HECTOR projesinde iki Allison donanımlı araç yer alıyor: Aberdeen'in yeni hidrojenle çalışan Mercedes-Benz Econic atık toplama aracı, 250 kilowatt (kW) Hyzon elektrik motoru ile eşleştirilmiş Allison 3000 Serisi™ tam otomatik şanzıman donanımı ile kullanılıyor. Almanya'nın Herten kentindeki HECTOR projesi, DAF CF340 çift kollu yükleyicisi hidrojen yakıt hücresinden güç alan Allison 3200 tam otomatik şanzımanla donatıldı.

Verimli xFE™ teknolojisi

Allison, belediye ve atık toplama uygulamalarında lider olan 3000 Serisi tam otomatik şanzımanını xFE yakıt tasarrufu teknolojisiyle sunuyor. xFE teknolojisinin, VECTO görev döngüsü hesaplamalarına göre standart 3000 Serisi şanzımanlara kıyasla yakıt tüketimini %3,7'ye kadar azalttığı kanıtlanmıştır. Bu veri, uygulamaya veya kamyona göre değişebiliyor. En büyük kazanımlar, aks oranına bağlı olarak 32 km/saat'in (20 mil/saat) altındaki ve 72 km/saat'in (45 mil/saat) üzerindeki hızlarda elde ediliyor. Daha da fazla tasarruf sağlamak için xFE, %6'ya kadar yakıt tasarrufu sağlayabilen benzersiz bir elektronik kontrol paketi olan FuelSense® 2.0'ı kullanıyor.

Allison'ın DynActive® Vites Değiştirme özelliğine sahip en yeni yakıt tasarrufu yazılımı olan Allison FuelSense® 2.0 paketiyle 3000 xFE™'nin kesit modeli, IFAT'ta sergilenecek. DynActive Vites Değiştirme özelliği, daha iyi yakıt verimliliği ve performans için vites değiştirme noktalarını optimize etmek üzere araç ağırlığı, yol eğimi, dur-kalk frekansı ve gaz kullanımı gibi faktörlere dayalı bir algoritma kullanıyor. FuelSense 2.0 özellikle sık dur-kalk gerektiren görevlerde kullanılan araçlar için faydalı olduğundan belediye ve atık toplama araçları için idealdir.

Yakın zamanda Fransa'nın Avrupa Metropolü Strasbourg, Düşük Emisyon Bölgesi (LEZ) uygulamasının bir parçası olarak emisyonları azaltmak üzere Allison şanzımanları tercih etti. Şu anda 300 aracın bulunduğu filodaki 100 araç Allison tam otomatik şanzıman donanımına sahip.

Allison Transmission Avrupa Satış Direktörü Trond Johansen, açıklamasında: "IFAT'ta sunacağımız teknolojiler, atık toplama ve belediye araçlarının daha sürdürülebilir bir şekilde işletilmesine katkıda bulunuyor. Bu, özellikle evsel atıkların sıklıkla toplandığı şehirler ve yerleşim alanlarında önem taşıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan, aynı zamanda emisyonları ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan yenilikçi çözümler sunmaktan gurur duyuyoruz" diye belirtti.

Etiketler :