Alstom’dan İstanbul tramvay hattına zeminden beslemeli APS güç sistemi

Alstom’dan İstanbul tramvay hattına zeminden beslemeli APS güç sistemi

Alstom, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, tamamen zeminden beslemeli APS güç sistemi temin edecek ve yeni Eminönü-Alibeyköy (Haliç) hattına kurulacak bu sistem ile 10 kilometre uzunluğundaki hat tamamen katenersiz hale getirilecek.

Alstom, 30 tramvaydan oluşan tüm filo için iki yıl garanti altında olacak sürekli cer gücü iletim sistemi, yedek parça ve ekipman tasarlayacak ve tedarik edecek. Anlaşma kapsamında, APS sisteminin test edilip işletmeye alınması, bakım personeli ve idari personele eğitim verilmesi konuları da bulunuyor.

Alstom Orta Doğu ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı Didier Pfleger, “İstanbul’a katenersiz modern güç besleme sistemimizi temin etmekten ve böylelikle şehrin güzelliğini korumaya yardımcı olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Alstom, bu muazzam şehrin kentsel ulaşımının geliştirilmesinde uzun zamandır rol almaktadır” dedi.

APS sisteminde, tramvaya enerji, segmentlere ayrılmış ve zemin seviyesindeki güç besleme rayları ile sağlanır. İletken segmentler, yayaların ve diğer karayolu kullanıcılarının emniyetini koruyarak, sadece tramvay aracı üzerini tamamen kapladığında etkinleşir. Elektrik enerjisi, tramvayın altında, orta bojiye yerleştirilen akım toplayıcı pabuçlar vasıtasıyla alınır. APS, bir yandan kentin çevresel güzelliğini korumaya yardımcı olurken, öte yandan katener sistemi ile aynı performansı garanti eder. Alstom, 2014 yılında dünyanın tamamen katenersiz ilk tramvay sistemini Dubai’de teslim edip işletmeye aldı.

60 yıldan uzun süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Alstom, İstanbul’a metro araçları ve tramvaylar temin etmiştir. Alstom, 2011 yılında ise 328 km uzunluğundaki Eskişehir-Kütahya-Balıkesir bölgesel hattına sinyalizasyon sistemi sağlamak üzere bir sözleşme imzalamıştır. Alstom’un İstanbul ofisi, sinyalizasyon ve sistem projeleri için bölgesel bir merkez olmakla beraber aynı zamanda Orta Doğu grubunun da yönetim merkezidir.

Etiketler :