Site sol MAN (411)_PETROL OFİSİ  395/411
DAF 366
Renault Trucks (671)
Mercedes12_TIRSAN34_146

Hilal Tuğba Öksüzoğlu’dan deniz ticareti uyuşmazlığı ve çözüm sistemi kitabı

Hilal Tuğba Öksüzoğlu’dan deniz ticareti uyuşmazlığı ve çözüm sistemi kitabı

Av. Hilal Tuğba Öksüzoğlu’nun Türkiye’de Deniz Ticaret Odası bünyesinde bir deniz ticareti uyuşmazlık çözüm merkezi kurulması önerisini içeren kitabı “Türkiye'de Deniz Ticareti Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Kurulması Bağlamında German Maritime Arbitration Association Uyuşmazlık Çözüm Sistemi” On İki Levha Yayınevi’nden çıktı.

Kitapta deniz ticaretine ilişkin davaların çoğunlukla başka ülkelerde görülmekte olduğundan hareketle, Türkiye’de deniz ticaretine ilişkin uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünü geliştirme idealinden yola çıkılmış.

Deniz ticaretine ilişkin uyuşmazlıkların çözümünde ana merkez olarak bilinen İngiltere dışında Çin, Fransa, Rusya, Japonya, Amerika, Kanada, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Hong Kong ve Yunanistan’da deniz ticaretine ilişkin uyuşmazlıklarda görev alan kurumsal tahkim merkezlerinin bulunduğu biliniyor. Kitap tam da bu noktada Türkiye'de bir deniz ticareti uyuşmazlık çözüm merkezi kurulması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Bu çalışmada, deniz ticaretine ilişkin uyuşmazlıkların çözümünde German Maritime Arbitration Association tarafından hazırlanmış tahkim kurallarının sıklıkla kullanıldığından hareketle, German Maritime Arbitration Association tarafından uyuşmazlık çözümü için hazırlanan kurallar incelenmiş ve Türkiye'de kurulması muhtemel olan denizcilik uyuşmazlık çözüm merkezi hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. 

Yapılan çalışmalar sonucunda, German Maritime Arbitration Association tahkim kurallarının, belirli hususlar dışında, Türkiye'de kurulacak bir denizcilik tahkim mahkemesi için esas alınabilir nitelikte olduğu, Türkiye'de bir denizcilik tahkim mahkemesi kurulmasının adli istatistikler uyarınca gerekli olduğu, bu hizmetin Deniz Ticaret Odası bünyesindeki bir denizcilik uyuşmazlık çözüm merkezinde verilmesinin uygun ve elverişli olduğu, keza diğer uyuşmazlık çözüm yollarına ilişkin hizmetlerin de bu merkez bünyesinde verilmesinin sektöre fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır.

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık