Scania ve Naturelgaz Türkiye’de bir ilke imza attı

Scania ve Naturelgaz Türkiye’de bir ilke imza attı

Türkiye’de CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) pazarının lideri Naturelgaz, Scania’dan Türkiye’nin yüzde 100 ilk CNG ile çalışan, çevre dostu çekicisini satın alarak filosunu güçlendirdi.

Global Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren Naturelgaz, Türkiye’de CNG dağıtım pazarının yaratıcısı ve lideri olarak yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Doğal gaz boru hattının gitmediği noktalara doğal gazı CNG formunda taşıyan şirket, filo yenilemeye yönelik yatırımları kapsamında son olarak Scania’dan Türkiye’nin ilk CNG’li çekicisini aldı. Naturelgaz filosuna katılan yeni çekicisi  yüzde 100 CNG ile çalışıyor.

KANAT EMİROĞLU: “TÜRKİYE’DE OTO CNG İŞİNİN BÜYÜME POTANSİYELİ YÜKSEK”

Naturelgaz CEO’su Kanat Emiroğlu, Scania ile imza attıkları iş birliğinin Türkiye’de lojistik sektörüne örnek ve öncü olacak nitelik taşıdığını belirterek, “Naturelgaz, bir CNG firması. Bu alanda Avrupa’daki en büyük firmayız. Aynı zamanda Türkiye’de CNG dağıtım pazarının yaratıcısı ve lideriyiz. Boru hattının gitmediği yere doğal gaz götürüyoruz. Böylelikle karbon emisyonu yüksek olan, ağır metal emisyonları taşıyan dizelin, kömürün, Fuel Oil’in kullanılmasını engelliyoruz. Ayrıca tüm araçlara CNG sağlıyoruz ve bu sektörün Türkiye’de büyüme potansiyeline sahip olduğunu öngörüyoruz.Son dönemde doğal gazın araçlarda sağladığı kazanımların farkındalığıyla orijinal CNG’li çekiciler Türkiye’ye gelmeye başladı. Bunu da ilk yapanlardan biri, Scania oldu. Bu konudaki ilk adımı attıkları ve çevreci yaklaşımları bizimle uyuştuğu için, filomuzu yenilemek amacıyla Scania’nın ürettiği çekiciyi operasyonumuz için tercih ettik” şeklinde konuştu.

İLHAMİ EKSİN: “ÇEVRE DOSTU, TEMİZ VE GÜRÜLTÜSÜZ BİR ARAÇ…”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin de Naturelgaz filosuna katılan yeni çekici hakkında şu bilgileri verdi: “Bu, G kabin bir araç. 340 beygir gücünde ve yaklaşık 824 litre kapasiteye sahip. Yüzde 100 doğal gazla çalışıyor. Doğal gazlı araçlar Avrupa’da da Türkiye’de de daha çok bölgesel dağıtım kamyonları, çöp kamyonları olarak kullanılıyor. Scania doğal gazlı araç konusunda çok iddialı ve ürününe çok güveniyor. Bizim Türkiye’deki ilk doğal gazlı aracımız, hatta Türkiye’deki ilk doğal gazlı çekici. Çevre dostu, temiz ve gürültüsüz bir araç. Türkiye’de ilk CNG’li çekicimizle Naturelgaz filosunda yer alacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Etiketler :