Borusan Lojistik'in dijital dönüşüm yol haritasında yükün izlenebilirliği çok önemli

Borusan Lojistik'in dijital dönüşüm yol haritasında yükün izlenebilirliği çok önemli

2017 yılında Ar-Ge çalışmaları konusunda önemli bir atağa kalkan Borusan Lojistik müşterileri için entegre tedarik zinciri ihtiyaçlarının analiz edilmesi, optimize edilmesi ve geliştirilmesi anlamında 2019 yılı sonuna kadar 27 projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Tüm bu projelerin hayata geçirilmesi için kendi öz kaynaklarından 13 milyon TL tutarında bir yatırım bütçesi ayırdı.“HİZMETLERDE İZLENEBİLİRLİĞİN SAĞLANMASI” HEDEFİBorusan, grup bünyesinde geçtiğimiz...

2017 yılında Ar-Ge çalışmaları konusunda önemli bir atağa kalkan Borusan Lojistik müşterileri için entegre tedarik zinciri ihtiyaçlarının analiz edilmesi, optimize edilmesi ve geliştirilmesi anlamında 2019 yılı sonuna kadar 27 projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Tüm bu projelerin hayata geçirilmesi için kendi öz kaynaklarından 13 milyon TL tutarında bir yatırım bütçesi ayırdı.

“HİZMETLERDE İZLENEBİLİRLİĞİN SAĞLANMASI” HEDEFİ

Borusan, grup bünyesinde geçtiğimiz sene başlatılan Dijital Dönüşüm yol haritasında “hizmetlerde izlenebilirliğin sağlanması” hedefi öne çıktı. Üçüncü Parti Lojistik (3PL) hizmetleri veren Borusan Lojistik olarak yükün izlenebilirliği müşteri memnuniyeti açısından önem verdiği konuların başında yer alıyor. Konuyla ilgili Borusan Lojistik’ten şu açıklama yapıldı: “Operasyonel lojistik süreçlerinde ürün akışının yanında bilgi akışı ve bilgiyi işleme yatırımları sunulan hizmetlerde fark yaratmaktadır. Borusan Lojistik olarak yaklaşımımız, konum bilgisini alırken sürücünün kısa ve uzun vadeli eğilimlerinin analizi, sensör verisi ile filo takibinin kolaylaşması, yük ve rota optimizasyonu ve planlaması için gerekli karar desteği müşterilerimize sunmaktır.

Buna ek olarak rota optimizasyonu çözümlerimiz ile belirlenen rotadan sapılması durumunda operasyon ekiplerine anlık bildirimler iletilmesi, operasyon ekiplerinin sürücü ile görüşerek rotadan çıkış nedenini belirlemesi, bu sayede hırsızlık, kaçakçılık gibi risklerin önlenmesi, zorunlu nedenlerle rotadan sapılmışsa optimizasyon sistemine bu verinin entegre edilerek benzer bir durum ortaya çıktığında sistemin istenen davranışı göstermesinin sağlanması gündemimizdeki konular arasında yer almaktadır.

SİSTEMLER ARASI ENTEGRASYON

Borusan Lojistik olarak tüm araçlarda Araç Takip Sistemi olması koşuluyla konum verilerine ulaşılabilen araçlar için yük muhteviyatını görebilmek ve müşterinin kendi yükünü tek yerden takip edebilmesini mümkün kılmak amacıyla sistemler arası entegrasyonu sağlıyoruz. Sunduğumuz hizmetler kapsamında çok farklı araç tipleri ve iş modelleri ile hizmet veriyoruz. Bu çeşitlilik sayesinde müşterilerimize maliyet avantajı sağlıyor ve kazandığımız esneklik ile daha kısa sürelerde ihtiyaçlara yanıt verebiliyoruz. Ancak bu çeşitlilik aynı zamanda kullanılan teknolojilerin yönetilmesini ve verilerin anlamlandırılarak ortak bir şekilde sunulmasını zorlaştırmaktadır.

Geliştirilmiş olan Araç Takip Sistemi arka planda pek çok farklı araç takip sistemi entegratöründen, GSM operatörlerinden, sürücülerin kullandığı mobil uygulamalardan alınan bilgileri ve kendi geliştirmiş olduğumuz Sefer Evrak Dosyası donanımından ve araçlardaki farklı sensörlerden gelen veriyi birleştiriyor. Tüm veriler gerçek zamanlı olarak müşterilerimize ve operasyon merkezimize açıldı. Bu sayede tüm işlemler, arka planda kullanılan araç tiplerinden veya iş modellerinden bağımsız olarak uçtan uca izlenebilmektedir.”

Etiketler :