Hilal Trans’ın tek rakibi THY oldu!

Hilal Trans’ın tek rakibi THY oldu!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2015 yılı İhracat Başarı Ödülleri töreninde bu yıl ilk kez hizmet ihracatçıları da ödüllendirildi. 2015 İhracat Ödülleri'nde Türkiye hizmet sektöründe en çok ihracatı gerçekleştiren THY birinci olurken, ikinciliği UND Üyesi Hilal Trans Uluslararası Nakliyat A.Ş aldı. Ödülü Hilal Trans Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras'a TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin elinden aldı. "2015 YILINDA HİZMET İHRACATI 50 MİLYAR...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2015 yılı İhracat Başarı Ödülleri töreninde bu yıl ilk kez hizmet ihracatçıları da ödüllendirildi. 2015 İhracat Ödülleri'nde Türkiye hizmet sektöründe en çok ihracatı gerçekleştiren THY birinci olurken, ikinciliği UND Üyesi Hilal Trans Uluslararası Nakliyat A.Ş aldı. Ödülü Hilal Trans Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras'a TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin elinden aldı. 

"2015 YILINDA HİZMET İHRACATI 50 MİLYAR DOLAR OLDU"

Ödül törenini değerlendiren UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “Hizmet İhracatçılarının ayrı bir kategori olarak değerlendirmesi önemli bir adımdır. Bu yaklaşım için Ekonomi Bakanlığımıza ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Sayın Başkanı ve Yönetimine çok teşekkür ediyoruz. Ülkemizin 2015 yılında hizmet ihracatı 50 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmet ihracatçıları 2014 yılında olan Elektrik Elektronik birliğine eklenerek Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) adı ile birlik olarak yapılandırıldı. En kısa süre içinde hizmet ihracatçıların müstakilen ayrı bir birlik olarak değerlendirilmesi gündemde” dedi.

TAŞIMACILIKTAN GELEN DÖVİZ YILLIK 15 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin ihracatla kalkınan bir ülke ve önemli bir hizmet ihracatçısı olduğunu aktaran Şener, 50 milyar dolarlık ihracatın 25 milyar dolarının turizmden,  15 milyar doları lojistikten geldiğini belirtti. Fatih Şener, “Deniz, hava, kara, demiryolu olarak değerlendirildiğinde THY dünya çapındaki başarısı dışında en ağırlıklı döviz geliri gelir alanı Uluslararası karayolu taşımacılığıdır” dedi.

Şener, “Hizmet sektörünü ayrı bir kategori olarak değerlendirilip buna özel stratejiler geliştirilmesi gerekiyor. Böyle bakılırsa Lojistik sektörünün ülke ekonomisine ve GSMH katkısı çok daha fazla artacaktır. Özellikle Türkiye’nin konumu itibari ile lojistik, turizmden daha cazip bir gelişme potansiyeline sahiptir. Son 10 yılda lojistik altyapılarda yaşanan iyileşmeler Türkiye’nin yatırım cazibesini de arttırmaktadır. Türkiye üzerinden geçecek olan mallardan elde edecek lojistik gelirlerin yanında, gelişen lojistik alt yapısıyla mal ihracatında da önemli avantajlar kazanmaya başlamıştır. Daha büyük başarılar için Devletin lojistik konusunu stratejik öncelikli bir alan olarak görmesi gerekiyor” dedi.

Fatih Şener, “ Üyemiz Hilal Trans’ı başarısından dolayı tebrik ediyoruz. Diğer üyelerimz de çok yakında bu kürsülerde yerlerini alacaklardır. Bu ödül göstermiştir Türk uluslararası Lojistik sektörünün tek rahibi ülkemizin medarı iftarı  THY’dır”  diye ekledi. 

Etiketler :