“Otobüste liderliğimizi sürdüreceğiz, treylerde iç pazara ağırlık vereceğiz”

“Otobüste liderliğimizi sürdüreceğiz, treylerde iç pazara ağırlık vereceğiz”

2015 yılında satılan her 3 otobüsten birinin Otokar markası olduğunu söyleyen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, geçtiğimiz yılı lider kapatarak, üst üste 6 yıl Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olduklarını söyledi. Geçen yıl toplam 561 adet otobüs ihracatına imza attıklarını belirten Basri Akgül, iç pazardaki başarılarına küçük otobüs ihracatı liderliklerini de eklediklerini belirti.Otokar, düzenlediği bir basın toplantısı ile...

2015 yılında satılan her 3 otobüsten birinin Otokar markası olduğunu söyleyen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, geçtiğimiz yılı lider kapatarak, üst üste 6 yıl Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olduklarını söyledi. Geçen yıl toplam 561 adet otobüs ihracatına imza attıklarını belirten Basri Akgül, iç pazardaki başarılarına küçük otobüs ihracatı liderliklerini de eklediklerini belirti.

Otokar, düzenlediği bir basın toplantısı ile 2015 yılını değerlendirdi ve 2016 yılıyla ilgili hedeflerini açıkladı. Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Otokar Yurtiçi Satışlar Müdürü Murat Tokatlı’nın katıldığı basın toplantısında 2015 yılında satılan her 3 otobüsten birinin Otokar markası olduğunu söyledi.

HER 3 OTOBÜSTEN 1’İ OTOKAR

Otokar olarak geçtiğimiz yıl iç pazarda 3 bin 400 adet otobüs sattıklarını, 561 adet otobüsü de ihraç ettiklerini belirten Basri Akgül, "Otokar olarak sahip olduğumuz başarılara yenilerini eklediğimiz bir yılı geride bıraktık. 25 kişi ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında satılan her 3 araçtan 1’i Otokar markalı oldu. Otobüs pazarında en çok ürün satışının yapıldığı küçük ve orta boy otobüs segmentinde ise, Otokar’ın pazar payı yüzde 40’ların üzerinde oldu. Özellikle 7 metre segmentinde Otokar araçları öncelikli olarak tercih edildi; satılan her 5 küçük otobüsten 2’si Otokar oldu” dedi.  

AR-GE’DE BÜYÜK BAŞARI, KÜÇÜK OTOBÜS İHRACATINDA LİDER

Otokar'ın Ar-Ge çalışmalarından aldığı güçle, yurt içi ve yurt dışında her ihtiyaca uygun otobüs üretip, bulunduğu pazarlarda geniş ürün gamıyla farkını ortaya koyduğunu söyleyen Basri Akgül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müşterilerimizin tüm beklentilerini karşılayabilecek ürünleri ve çözümleri geliştirmek için çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Ar-Ge harcamalarımızın son 5 yılda cirodan aldığı pay yüzde 4. Türkiye’nin en çok patent başvurusu yapan ilk 5 kuruluşu arasında yer alan Otokar, yurt içi ve dışında toplam 246 patent ve endüstriyel tasarımın sahibi. Bu çalışmalar ışığında hem tasarım hem de üretim kabiliyetimizi daha da üst seviyeye çıkardık. Türkiye'de elde ettiğimiz başarıyı, Avrupa'daki şirketimizin performansı sayesinde, 2015’i küçük otobüs ihracatında lider olarak kapattık. Malta’dan 176 adet ile bugüne kadar alınan en büyük sağdan direksiyonlu otobüs siparişini aldık. Doruk otobüslerimizin Malta’ya teslimatlarını gerçekleştirdik, Kent otobüslerinin üretimleri sürüyor. Toplamda 561 adet otobüs ihracatı gerçekleştirdiğimiz 2015 yılında, Avrupa’da en büyük pazarlarımızdan olan Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Almanya ve Slovenya’da satış adetlerimizi artırdık. Fransa’da en çok satılan Türk otobüs markası olduk.”

"TREYLERDE YENİ ÜRÜNLERİMİZ OLACAK”

Treyler üretiminde müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geniş bir ürün gamına ulaştıklarını da belirten Akgül, "2015’te yurtiçi nakliye araçlarına ağırlık verdik. Ayrıca, teknolojisi, uluslararası standart ve regülasyonlara uygunluğu ile pazarda öncü olan ADR’li tankerde ve frigorifik araçlarda iddiamızı sürdürdük. Tehlikeli madde taşımacılığı, bozulabilir gıda taşımacılığı ve yurtiçi nakliye sektörlerindeki hareketliliğin 2016’da da devam edeceği düşüncesindeyiz. Treyler pazarındaki yeni ürünlerimizi 2016 yılında tüketicilerimizin beğenisine sunmaya devam edeceğiz."

Kamyon pazarında 2015’i, rekabetin yoğun geçtiği bir yıl olarak değerlendiren Akgül, “Tasarımı, dayanıklılığı, taşıma kapasitesi ve düşük bakım giderlerine sahip hafif kamyon Atlas ile pazardaki konumumuzu güçlendirmek için yapılanma çalışmalarımız devam etti. Özellikle Atlas’ın kamu hizmetindeki yaygın kullanımı devam etti. 2016’da da mevcudu koruyarak, satış ağımızı daha da güçlendirerek tanıtım faaliyetlerimizi artıracağız” dedi.

“2016 OTOKAR İÇİN YENİLİKLERİN YILI OLACAK"

Otokar ve sektörün 2016 yılındaki ortak ana gündemlerinden birinin zorunlu hale getirilen Euro 6 motorlu araçlar ve yeni regülasyonlar olacağını kaydeden Basri Akgül, "Avrupa pazarına uzun yıllardır ürün satışı yapan bir şirket olarak ürünlerimiz, 2016’da geçerli olacak yeni regülasyonlara hazır. Yeni regülasyonlar ve Euro 6 motorlu araçlarla birlikte artan araç fiyatlarının pazarda kısa süreli bir durgunluk yaratmasını bekliyoruz; ancak 2016 yılında da hedefimiz otobüs pazarında liderliğimizi korumak. Bu yıl Euro 6 motorlu ticari ürün ailemizi iç pazarda Busworld ve Comvex fuarlarında tanıtacağız” açıklamasını yaptı.

EURO 6 MOTOR MALİYET OLARAK NE GETİRDİ?

Euro 6’nın otobüs fiyatlarında yüzde 10 ile 20 arasında artışa neden olacağını anlatan Akgül, 2016’nın zor bir yıl olacağını belirtti. Euro 6’yla Euro 5 arasındaki farkın ne olduğuna ilişkin ise Akgül şu açıklamayı yaptı: “Euro 6 ile birlikte araçlara yeni katalitik konvektör geldi. Bu arada Euro 6 ile ilgili iki tane de emniyet tedbiri geldi. Birincisi acil frenleme sistemi, ikincisi de şerit takip sistemi geldi. Eylül ayından sonra Euro 6’nın bir üst seviyesi var. Şu an Euro 6’nın A seviyesindeyiz, Eylül’de C seviyesine geçeceğiz.”

FELSEFEMİZ TOPYEKÜN MÜKEMMELLİK

Başarıyla kapattıkları 2015 için, tüm müşterilerine, çalışanlarına, iş ortaklarına, bayi ve yetkili servislerine teşekkür eden Basri Akgül, otobüs alanında elde edilen başarılarını 2016'da da sürdürmek istediklerinin altına çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Otokar'ın başlıca vizyonu, topyekun mükemmellik felsefesi. Müşterilerimize her açıdan Otokar kalitesi ile kusursuz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Geniş ürün gamımız, deneyimli çalışanlarımız, Ar-Ge kabiliyetimizle 2016 yılında da sektördeki başarılarımızı katlayarak artırmayı hedefliyoruz.”

OTOKAR’IN 2016 HEDEFLERİ

2016 yılında otobüsteki liderliklerini devam ettirmeyi amaçladıklarını söyleyen Akgül, kamyonda yeniden yapılanma ile satış ağlarını güçlendireceklerini belirtti. Treylerde iç pazara yönelik araçlarla büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Akgül, 2016’da İngiltere ve İrlanda gibi yeni yeni otobüs pazarlarına açılacaklarını kaydetti. Körüklü Kent otobüsünün Busworld’de tanıtımını yapacaklarını söyleyen Akgül, körüklü aracın iki tip olacağını bunlardan birinin 18.75 metre uzunluğunda olacağını belirtti. Akgül, tüm zorluklara rağmen 2016’nın 2015’le eşdeğer geçeceğini öngördüklerini vurguladı.

ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜ AVRUPA’DAN TALEPLER VAR

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü kendilerinin yaptıklarını hatırlatan Akgül, 2012 yılında tanıtıkını yaptıkları elektrikli otobüs ile ilgili Türkiye’de bir satış yapmadıkların ancak Avrupa’de ciddi taleplerin olduğunu kaydetti.

MURAT TOKATLI: “TREYLERDE ANA STRATEJİMİZ İÇ PAZARDA BÜYÜMEK”

Otokar Yurtiçi Satışlar Müdürü Murat Tokatlı da toplantıda yaptığı açıklamada, Otokar olarak damper pazarını tekrar incelediklerini ve 2016’da damper sektörüne yeni bir ürünle giriş yapacaklarını söyledi. 5 yıl önce treyler pazarında damperin yüzde 5’lik bir payı varken bugün bu payın yüzde 25’lere yükseldiğine dikkat çeken Murat Tokatlı, damper sektörüne iddialı bir ürünle giriş yapacaklarını kaydetti. Treyler sektöründe iç pazara yönelik araçlarla büyüyeceklerini ifade eden Tokatlı, 2016’da ana stratejilerinin iç pazarda büyümek olduğunu vurguladı.

OTOKAR’IN 2015’TE KAZANDIĞI ÖDÜLLER

Geçtiğimiz yıl, Borsa İstanbul'un belirlediği "Endeks Seçim Kriterleri" kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, 29 şirketten oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini alan Otokar'ın, 2015 yılı boyunca kazandığı başarılar ve kazandığı ödüller ise şöyle:

• Türk Patent Ödülleri Töreni’nde “Patent Ligi 5’ncisi” ödülü

• Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Ödülleri yarışmasında “Altın Eldiven”

• Otomotiv Sanayi Derneği’nin 40. Yıl İhracat Başarı Ödülleri'nde "Altın Madalya"

• İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin verdiği "En Beğenilen Otomotiv Firması" ödülü

• İş Sağlığı ve Güvenliği (ISG) alanında OHSAS 18001 sertifikası

Etiketler :