Eğitim için üniversiteye uçak hibe etti!

Eğitim için üniversiteye uçak hibe etti!

Uluslararası taşımacılık şirketi FedEx Corp’un bağlı kuruluşu FedEx Express, filosunda yer alan ve havada kalma süresini tamamlayan bir Boeing 727-200F model uçağını Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin havacılık bölümüne hibe etti

Uluslararası taşımacılık şirketi FedEx Corp’un bağlı kuruluşu FedEx Express, filosunda yer alan ve havada kalma süresini tamamlayan bir Boeing 727-200F model uçağını Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin havacılık bölümüne hibe etti. Bundan sonraki dönemde eğitim amacıyla yerde hizmet verecek olan kargo uçağı, FedEx temsilcileri tarafından Eskişehir Anadolu Havalimanı’nda gerçekleşen bir tören ile yetkililere teslim edildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri yerde konuşlandırılacak olan uçağı havacılık eğitim programları kapsamında uygulamalı eğitim aracı olarak kullanma imkanına sahip olacak. Söz konusu uçak, FedEx’in bir süre önce filosunda bulunan Boeing 727 tipi uçakları emekli etmeye başlamasından itibaren eğitim ve öğretim için hibe ettiği 80’inci Boeing 727 kargo uçağı olma özelliğini taşıyor.

Teslim töreni sırasında bir konuşma gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Dekanı Şerif Kavsaoğlu, hibe edilen uçağın yaklaşık 800 öğrencinin devam ettiği üniversitenin havacılık programındaki eğitimi zenginleştireceğini belirtti. Kavsaoğlu, “Gerçek bir uçaktan kazanılan öğrenme deneyiminin benzerini sınıf ortamında elde edemezsiniz. Bu nedenle FedEx’in verdiği uçak üniversitemize ve öğrencilerimize önemli oranda katkı sağlayacak” dedi.Hibe edilen söz konusu 727-200F tipi uçak Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne verilmeden önce 20 yıl boyunca müşteri paketlerini ABD içerisindeki farklı noktalara taşıyarak FedEx’e hizmet etti. Firmanın Orta Doğu, Hindistan Yarımadası ve Afrika bölgesi operasyonlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı David Ross yaptığı değerlendirmede, “FedEx, 2000 yılından bu yana emekli olan uçaklarını dünyanın çeşitli ülkelerine hibe ediyor olmaktan büyük gurur duyuyor. Türkiye’nin, ABD dışında eğitim amacıyla kargo uçağı alan altıncı ülke olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.FedEx Express Uçak Satın Alma ve Satış Direktörü David P. Sutton da emekli 727’lerin havacılık teknik okullarının yanı sıra havacılık müzeleri, kolluk kuvvetleri ve özel olağanüstü durum eğitimleri için havalimanlarının yangın bölümlerine hibe edildiğini belirtti.David P. Sutton şöyle devam etti: “Bu kargo uçaklarının hibe edilmesi sadece havacılık eğitim ve öğretimi için değil, aynı zamanda her emekli olan uçağın FedEx’in küresel filosuna yeni bir uçak katılabilmesi için fırsat yaratması nedeniyle de önem arz ediyor. Bu sayede belli bir yaşı doldurmuş uçaklarımızı firmanın filo modernizasyonu programı çerçevesinde yakıt tüketimi açısından daha verimli kargo uçaklarıyla yeniliyoruz.”

Etiketler :